Filip Šebek "> ČRA se úspěšně podílí na předávání českých řešení v sektoru voda a sanitace - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cra-se-uspesne-podili-na-predavani-ceskych-reseni-v-sektoru-voda-a-sanitace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: ČRA se úspěšně podílí na předávání českých řešení v sektoru voda a sanitace

V červenci bylo Česko v sídle OSN vyhlášeno jednou ze tří úspěšných zemí v příkladném nakládání s pitnou vodou. Česká rozvojová agentura se v sektoru voda a sanitace angažuje především v Bosně a Hercegovině, Etiopii a Moldavsku. A to velmi úspěšně, o čemž svědčí mimo jiné speciální ocenění pro ČRA za projekt Rekonstrukce a rozšíření úpravny pitné vody v municipalitě Teslić. V budoucnu bude Česká rozvojová agentura, stejně jako je tomu v případě ostatních vyspělých donorů, do projektů v oblasti vody zapojovat finanční nástroje.

Projekty České rozvojové agentury jsou v prioritních zemích soustředěny v několika sektorech, které jsou jak v souladu s požadavky příslušných států, tak jde o sektory, ve kterých Česká republika nabízí expertní zkušenosti a personální kapacity. A v sektoru voda a sanitace má Česko ostatním zemím opravdu co nabídnout, o čemž svědčí zmíněné ocenění od OSN. Případovou studii o tom, jak Česká republika příkladně nakládá s vodou, si můžete v anglickém jazyce přečíst zde.

Česká republika má na základě Strategie zahraniční rozvojové spolupráce na období 2018 až 2030 vybraných šest prioritních partnerských zemí, kam směřují její dlouhodobé projekty. V sektoru voda a sanitace se projekty v gesci České rozvojové agentury zaměřují především na Bosnu a Hercegovinu, Moldavsko a Etiopii.

V Bosně a Hercegovině byla v loňském roce zahájena nová realizace s názvem Vytvoření generelu vodovodu v municipalitě Gračanica, kdy dojde k přípravě hlavního strategického plánu vodovodu pro municipalitu včetně osvětové kampaně. Ohledně projektu Rekonstrukce a rozšíření úpravny pitné vody v municipalitě Teslić, za jehož podporu získala ČRA od muninicipality Teslić Zlatou plaketu, říká inženýr Tomáš Keberle ze společnosti ARKO TECHNOLOGY, a.s.: „Cílem projektu je jednak zvětšení kapacity úpravy říční vody na vodu pitnou a jednak modernizace technologického vybavení úpravny.“

V příštím roce by měl být také dokončen projekt Efektivnější zásobování pitnou vodou v municipalitě Gračanica. Projekt přispěje k zvýšení spolehlivosti dodávky pitné vody ve městě Gračanica prostřednictvím vybudování úpravny pitné (ÚPV), odpovídajícího proškolení zaměstnanců organizace provozující ÚPV a seznámení obyvatel města Gračanica s principy hospodaření s pitnou vodou a její ochranou. Zároveň dojde také k přípravě Hlavního strategického plánu vodovodu pro město Gračanica, což přispěje k lepšímu koncepčnímu plánování zásobování pitnou vodou ve městě včetně možného řešení nedostatku pitné vody kvůli snížení hladiny podzemní vody na řadě míst ve městě.

Další projekt v Bosně a Hercegovině se týká efektivnějšího zásobování pitnou vodou v municipalitě Sokolac. V současné době se připravuje Studie proveditelnosti, která bude sloužit jako podklad pro zpracování další projektové dokumentace nové úpravny pro přípravu surové a úpravu pitné vody v obci Sokolac. Definováním optimálního technického řešení a zvolené technologie Studie proveditelnosti určí hlavní technické a ekonomické prvky, které budou podkladem pro hodnocení a rozhodování finančních institucí o financování investičních akcí. Zvolená varianta technického řešení bude muset zajistit takovou kvalitu čištění vody, která zaručí trvalou odpovídající úpravu surové vody a pitnou vodu na výstupu z úpravny, a to jak v souladu s platnými předpisy Bosny a Hercegoviny, tak v souladu s platnými směrnicemi EU.

V rámci Programu rozvojového partnerství pro soukromý sektor (Program B2B) byl Českou rozvojovou agenturou podpořen podnikatelský plán české firmy Wombat pro vstup na trh Bosny a Hercegoviny s projektem Zefektivnění nakládání s pitnou vodou prostřednictvím bezvýkopových sanací potrubí. „Výhodou technologie je především její rychlost, kvalita požadovaných prací, hydraulické nalepšení trubních sítí a zlepšení životního prostředí,“ přibližuje technologii firmy Wombat její zakladatel a jednatel Ladislav Dokládal.

V Etiopii se ČRA v sektoru voda a sanitace zaměřuje na zabezpečení přístupu k pitné vodě, zlepšení sanitace a udržitelné hospodaření s vodními zdroji či hydrogeologické mapování. Tento sektor byl v roce 2023 podpořen několika novými projekty zaměřenými na rehabilitaci degradované půdy a podporu CSA praktik. Česká geologická služba ve spolupráci s Univerzitou George Masona a nevládní organizací Global Map Aid společně zahájili projekt na vyhodnocení dat hydrogeologického a geologického podloží za pomoci 3D modelů vytvořených umělou inteligencí. Tento projekt vychází mimo jiné z dat, která byla nasbírána ze dvou stále běžících projektů České geologické služby. Cílem projektu je vytvořit predikce výskytu podzemní vody v nejsušších oblastech pro přímou využitelnost při stavbě mělkých studní. Na všech projektech úzce spolupracuje a přímo se podílí etiopské Ministerstvo vody a Energie. Tyto projekty také zapadají do širší koncepce pojetí delegované spolupráce.

Koncem října loňského roku proběhla nedaleko Awassy v Etiopii ceremonie u příležitosti předání dokončené části veřejné zakázky k projektu s názvem Zavedení udržitelného systému zásobování pitnou vodou ve vybraných kebelích wored Bura, Dale a Bona Zuriya. Slavnostní předání proběhlo v lokalitě Aposto, kde byl formálně předán funkční systém, který v následujícím období bude zásobovat 70 tisíc lidí pitnou vodou. Kromě vybudování nových vodovodních systémů se projekt zaměří také na jejich udržitelnost, a to skrze budování kapacit operátorů, provozovatelů, manažerů a podpůrných organizací vedoucímu k udržitelnému provozu systémů jak po stránce technické, tak i sociální, environmentální a ekonomické.

Záměrem dalšího projektu s názvem Zlepšení zdraví, hygieny a sanitace ve woredě Hawassa Zuriya, Sidama je přispět ke zlepšení zdraví 23 cílových komunit žijících v této woredě, které se potýkají s podvýživou a častými infekčními chorobami způsobenými zejména nestabilním přístupem k nezávadné pitné vodě a mnohdy neexistujícím hygienickým zařízením jako jsou umyvadla a toalety, a to jak ve školách, tak ve zdravotnických centrech.

V roce 2023 byly také zahájeny dva nové projekty s cílem programově podpořit sektor udržitelného nakládání s přírodními zdroji. Projekt s názvem Budování kapacit vybraných městských vodárenských podniků v regionech SNNP, Sidama a Oromie se přímo zaměřuje na kapacitaci městských vodárenských podniků odpovědných za údržbu systémů zásobování pitnou vodou. Druhý projekt s názvem Podpora pracovních příležitostí v sektoru WASH pomocí kvalitního učňovského vzdělávání ve vybraných oblastech regionů SNNPR a Oromie, Etiopie se zaměřuje na podporu vzdělávání studentů elektromechanických oddělení, která generují techniky v sektoru WASH.

V Moldavsku se v sektoru voda a sanitace ČRA zaměřuje např. na výstavbu čistíren odpadních vod, likvidaci pesticidů, rekonstrukci čerpacích stanic či na odsávání ropných látek z podzemních vod. V roce 2023 byla zahájena a ve stejný rok úspěšně dokončena rekonstrukce hlavní čerpací stanice v Hîncești v rámci širšího projektu modernizace vodohospodářské infrastruktury města.

Také město Briceni nutně potřebovalo pomoc s řešením odpadních vod, které byly do výstavby nové čistírny odpadních vod a stále částečně jsou čerpány do lesních lagun v blízkosti ukrajinských hranic. V souvislosti s dokončením čistírny odpadních vod ve městě Briceni a završením ročního zkušebního provozu, ČRA ukončila v srpnu 2024 měrnou kampaň na zjištění stávajícího i výhledového hydraulického a látkového zatížení čistírny a očekává dokončení studie na připojení dalších 25 % odpadních vod města na tuto čistírnu.

Cílem projektu Zajištění přístupu k pitné vodě pro regionální nemocnice Cimișlia a Comrat je zajištění přístupu k pitné vodě pro 60 000 až 94 000 obyvatel ročně. Studie proveditelnosti, která naznačí další postup, bude dokončena koncem roku 2024.

Zhruba 20 km severozápadně od hlavního města Kišiněva se nachází město Strășeni, situované na řece Bîc. Město je administrativním správním centrem okresu Strășeni, žije zde cca 21 000 obyvatel a produkuje značné množství odpadních vod, které způsobují znečištění vody v řece Bîc s negativním dopadem na životní prostředí a zdravotní stav populace. Město Strășeni, stejně jako již zmíněné město Hîncești, dlouhodobě usiluje o výstavbu nové čistírny odpadních vod. ČRA proto pro obě města financovala zpracování studií proveditelnosti s tím, že oba projekty výstavby podporuje, avšak již nikoliv formou grantu, ale prostřednictvím zvýhodněného rozvojového úvěru Národní rozvojové banky. O podmínkách těchto úvěrů se jedná.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist