Jan Piňos "> ČSSD: "Státní lesy budou víc pro přírodu a lidi. Lidem zachováme práva spolurozhodovat o krajině." O nich však budou poslanci ČSSD rozhodovat už za týden při hlasování Sněmovny o stavebním zákonu. Hnutí DUHA hodnotí nový volební program ČSSD - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cssd-statni-lesy-budou-vic-pro-prirodu-a-lidi-lidem-zachovame-prava-spolurozhodovat-o-krajine-o-nich-vsak-budou-poslanci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: ČSSD: "Státní lesy budou víc pro přírodu a lidi. Lidem zachováme práva spolurozhodovat o krajině." O nich však budou poslanci ČSSD rozhodovat už za týden při hlasování Sněmovny o stavebním zákonu. Hnutí DUHA hodnotí nový volební program ČSSD

19. června 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
"Prosadíme nový přístup k péči o lesy, které budou silnější a odolnější díky návratu k původnímu druhovému složení. Změníme obchodní model státních lesů, aby více odpovídal jejich významu pro přírodu i venkovské oblasti a vedl také k vyšším výnosům pro stát." Tak zní velmi pozitivní bod z volebního programu ČSSD, který v sobotu strana zveřejnila [1].

Naše lesy opravdu potřebují zásadní reformu, která zlepší jejich zdraví, dá větší prostor přírodě - včetně ucelených území pro její opravdu svobodný vývoj - a milionům návštěvníků, kteří ji navštěvují.

ČSSD také slibuje: "Dodržíme také právo veřejnosti spolurozhodovat o využívání krajiny." Tento bod je vágní a neříká, jakých způsobů a procesů se týká. Hlavním problémem pro ČSSD však je, že pokud příští úterý (27. června) nezastaví ve Sněmovně novelu stavebního zákona, která lidem právo spolurozhodovat o využívání krajiny bere [2], poruší tento bod svého předvolebního programu již čtyři měsíce před volbami.

Program ČSSD se zabývá dalšími důležitými oblastmi ochrany zdravého prostředí a přírody. V některých případech přináší konkrétní řešení, jindy jen vágně slibuje, některá témata úplně ignoruje a bohužel přináší i hrozby zhoršení.

Znečištění ovzduší - program ČSSD slibuje rozšířit tzv. kotlíkové dotace, aby na ně dosáhli i chudší lidé. Navrhuje také konkrétní zlepšení veřejné (zejména vlakové) dopravy. Nevyjadřuje se však, zda bude ČSSD usilovat o zavření starých a nepotřebných uhelných elektráren, které způsobují rozsáhlé zdravotní škody. ČSSD také úplně rezignovala na vytlačení kamionů projíždějících přes obce. K tomu by bylo potřeba prosazovat rozšíření mýtného systému na všechny silnice (aby nedocházelo k objíždění a kamiony zůstaly na dálnicích) a poplatky zvýšit, aby opravdu motivovaly k přesunu zboží na železnici a lokální výrobě.

Recyklace odpadů - program ČSSD vůbec neříká, jak bude strana postupovat v době, kdy z EU přijde nová legislativa k tzv. oběhovému hospodářství. Dlouhodobý program ČSSD vágně zmiňuje podporu recyklace, ale výrazněji spalovny, které cenné suroviny naopak ničí [3].

Ochrana půdy a zadržování vody - program ČSSD má jasno v tom, že půdu je třeba chránit a vodu v krajině zadržovat. Ale chybí účinnější a konkrétnější řešení. Můžeme se tak jen dohadovat, zda bude chtít ČSSD velké přehrady nebo soubor menších, přírodě blízkých a levnějších řešení.

Místní potraviny - ČSSD celkem konkrétně slibuje podporovat biopotraviny a místní zemědělce. Chce také bojovat srozumitelným značením výrobků proti nekvalitním potravinám.

Čistá energie - ČSSD v programu říká: "Stojíme za myšlenkou, aby zákon stanovil postupné snižování závislosti České republiky na fosilních palivech." Chce také podporovat samovýrobce čisté elektřiny a motivovat domácnosti k úsporám energie. Na druhou stranu jasně neříká, že bude trvat na zachování limitů těžby hnědého uhlí a pokračovat v obnově těžbou postižených krajů. V rozporu s globální realitou směřující k decentralizaci energetiky se také upíná ke stavbě nových centrálních zdrojů energie.

Dotace pro jaderné reaktory - ČSSD silně podporuje výstavbu nových jaderných reaktorů, ale stále neodhalila, jakým způsobem by měli lidé tak drahou energii zaplatit, jestli přímo v účtech ta elektřinu, v daních nebo zvýšením závislosti na Rusku nebo Číně.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Státní lesy opravu mají sloužit více lidem a přírodě, než pouhému zisku. Je potřeba v nich najít i místa, kde se dá rostlinám a zvířatům svoboda bez omezení a lidem umožníme sledovat fascinující přírodní změny. Proto vítáme závazek ČSSD prosazovat zásadní reformu a změnu obchodního modelu státních lesů. Stejně jako dál prosazovat antifosilní zákon, podporovat samovýrobce čisté elektřiny a vyměnit uhelné kotle i chudším lidem. Nereálné představy o udržování centralizované energetiky a nepodporování recyklace a efektivnějšího využívání přírodních surovin však mohou ekonomiku i životní prostředí poškodit."

"Absurdní nádech nese slib zachovat práva lidí spolurozhodovat o využití krajiny. To není otázka příštích čtyř let, ale zejména příštího týdne. Příští úterý bude mít ČSSD ve Sněmovně příležitost postavit se špatné novele stavebního zákona, která už nyní lidem toto právo bere a přitom by nijak nepomohla zrychlení staveb. Jako stále největší poslanecký klub v Poslanecké sněmovně, by měla - i s ohledem na svůj program - zmobilizovat všechny síly a postavit se na odpor největšímu tunelu do občanských práv po litopadu. Konec konců novelu tlačí hlavně ministryně Karla Šlechtová za ANO. Ať tedy ČSSD ukáže, že dokáže občanské svobody hájit."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.cssd.cz/data/files/program-210x210-seda.pdf
[2] https://www.vrattelidemprava.cz/
[3] https://www.cssd.cz/data/files/20-39-sjezd-dlouhodoby-program.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist