https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/desatero-zelenych-opatreni-proti-smogu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zelení: Desatero zelených opatření proti smogu

31. ledna 2017 | Zelení
Koaliční vláda se minulý týden shodla na tom, že současné právní normy týkající se oblasti ochrany ovzduší jsou dostačující. Zelení s tím nesouhlasí a přinášejí desatero opatření, které by vláda měla neprodleně prosadit.

“Smog trápí celou republiku už několikátý den. Má zejména tyto zdroje: zastaralé průmyslové provozy, automobilovou dopravu, zvláště nákladní, a domácnosti, které topí občas vším, co jim přijde pod ruku,” shrnuje předseda Zelených Matěj Stropnický s tím, že u větších měst způsobuje smog doprava, u menších spíš domácí topeniště a v některých regionech jsou hlavními znečišťovateli uhelné elektrárny. “Chci vyzvat ministra pro životní prostředí Richarda Brabce, aby neotálel a předložil vládě antifosilní zákon, který má připravený. Rád bych viděl tu ruku, která ho v současné situaci nepodpoří.”

Jak se smogem zatočit? Členka týmu Zelených pro stínování vlády v oblasti životního prostředí Jana Drápalová doporučuje:
* kdo znečišťuje, ať platí – je třeba zvýšit poplatky velkým znečišťovatelům, naopak těm, kdo znečišťují minimálně, daně snížit
* přijmout antifosilní zákon, který by do roku 2050 závazně a vymahatelně snížil znečištění prachem o 96 procent oproti roku 1990, jak ukázala jeho dopadová studie
* přestat dotovat kotle na uhlí z fondů EU, místo nich podporovat pouze čisté technologie, například tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu
* umožnit obecní vyhlášky na dočasný zákaz topení hnědým uhlím
* rozšířit mýtné pro nákladní dopravu na silnice všech tříd
* dát obcím právo výrazněji zpoplatnit vjezd vozidel do centra, podporovat obce při zavádění nízkoemisních zón
* zavést penalizace (tzv. malusy) za málo účinnou výrobu elektřiny z uhlí z neefektivních, zastaralých elektráren
* přijmout plán odstavování zastaralých uhelných elektráren a připravit systém podpory obecních větrných elektráren
* podpořit chytrá řešení pro soběstačné domácnosti s panely na střeše a úložišti energie ve sklepě či garáži
* zavést výkup plastových lahví, aby bylo výhodnější je vracet než jimi topit

Jana Drápalová dodává: “Teprve ve chvíli, kdy ustane vítr a zplodiny nerozfouká, vidíme, jak si své město nebo vesnici doopravdy znečišťujeme a jak si ničíme své zdraví. I ministr přiznává, že ve velkých aglomeracích byla smogová situace způsobena hlavně automobilovou dopravou, zejména tranzitující nákladní dopravou. Takže i ve městech, kde není znečišťující průmysl, jako je Praha nebo Brno, je situace velmi vážná. Navíc se každoročně opakuje. Proto se ptáme, kdy se konečně začne řešit příčina – neregulovaná automobilová doprava ve městech?”

Přitom malé částice znečištění, které jsou podle posledních výzkumů pro zdraví nejnebezpečnější, totiž PM 2,5 a zejména PM 1, se prakticky neměří a nejsou stanoveny jejich limity. WHO doporučuje celoroční průměr těchto částic maximálně 20 mikrogramů, na informačním serveru o smogové situaci ČHMÚ ISKO je přitom v jednotlivých měřicích bodech situace označována za uspokojivou nebo vyhovující, i když jsou hodnoty PM 2,5 přes 80 mikrogramů na metr krychlový, jako třeba v Ostravě. Právě u těchto malých částic je vliv na zdraví a zdravotní stav citlivých osob prakticky okamžitý.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist