https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/destovka-aneb-dotacni-program-na-vyuziti-srazkove-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Hořice: Dešťovka aneb dotační program na využití srážkové vody

3. května 2017 | Město Hořice
Autor: Pavel Bičiště
Ministerstvo životního prostředí vypisuje prostřednictvím Státního fondu živ. prostředí dotační program pro občany zaměřený na podporu efektivního a udržitelného hospodaření s vodou v domácnostech. Cílem je motivovat vlastníky a stavebníky obytných domů k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou a snížit tak množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů.


PODPOROVANÉ OBLASTI

* Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady (Zachytávání srážkové vody, filtrace srážkové vody, akumulace srážkové vody, voda na zálivku).
Dotace: dotace až 20 000 Kč + 3 500 Kč/m3 nádrže, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů. Místo realizace projektu může být pouze pro stávající domy v lokalitách zasažených akutním nedostatkem vody, což znamená: Pokud v obci bylo od roku 2014 (alespoň jedno z kritérií): nutné alespoň jednou zajistit náhradní zásobování pitnou vodou; místní vyhláškou opakovaně omezeno používání pitné vody minimálně ve dvou letech; místní vyhláškou dlouhodobě omezeno používání pitné vody minimálně na dobu 3 měsíců v jednom roce. Skutečnost je nutné doložit stanoviskem obce nebo odkazem na veřejně dostupné dokumenty.

* Akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady
Dotace: až 30 000 Kč fixní část + 3 500 Kč/m3 nádrže, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů.
Finanční prostředky lze využít na instalaci akumulační nádrže pro zachytávání a hospodaření se srážkovou vodou, kterou je nutné využít na splachování WC v domě, případné přebytky lze využít pro zálivku zahrady; Místo realizace: celá ČR, stávající domy i novostavby.

* Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody
Dotace: dotace až 60 000 Kč (v kombinaci s využitím srážkové vody) nebo 45 000 Kč (bez kombinace s využitím srážkové vody) + 3 500 Kč/m3 nádrže + 10 000 Kč na projektovou přípravu, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů.
Finanční prostředky lze využít na instalaci důmyslného systému, který využívá přečištěnou odpadní vodu (např. přečištěnou šedou vodu ze sprch a umyvadel) k následnému využití pro splachování toalet a případně i zálivku; systém může být vhodně doplněn o zachytávání a využití srážkové vody. Místo realizace: celá ČR, stávající domy i novostavby

KDO MŮŽE ŽÁDAT O DOTACI
Dotace jsou určeny pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů. Nelze využít na domy určené k rekreaci.

PŘÍJEM ŽÁDOSTÍ
Elektronický příjem žádostí: od 29. května 2017. Žádosti budou přijímány průběžně až do vyčerpání celkové alokace. Alokace je 100 milionů Kč.

ODKAZY A ZDROJE INFORMACÍ
Webové stránky státního fondu životního prostředí: www.sfzp.cz/sekce/877/destovka/
Web programu: www.dotacedestovka.cz
Kontakty: Pro obecné informace o programu Dešťovka volejte zdarma naši zelenou linku 800 260 500, kde Vám každý pracovní den mezi 7.30 a 16.00 rádi poradíme. Své dotazy můžete zasílat také prostřednictvím e-mailu na adresu: info@sfzp.cz.
Pokud preferujete osobní kontakt nebo již řešíte svoji podanou žádost, nabízíme Vám možnost osobní konzultace na našich 13 krajských pracovištích, a to vždy v pondělí a ve středu od 9.00 do 17.00 hodin a v pátek od 9.00 od 12.00 hodin.

Kontaktní místo pro Královéhradecký kraj je:
ČSA 383/5, 500 03 Hradec Králové
Ota Hrabák (tel.: +420 495 436 360, e-mail: ota.hrabak@sfzp.cz)
Jan Machek (tel.: +420 495 436 361, email: jan.machek@sfzp.cz)
Pavel Bičiště tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist