https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/deti-zeme-dalsi-omezovani-verejnosti-je-nepripustne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Děti Země: Další omezování veřejnosti je nepřípustné

14. ledna 2001 | Děti Země
Rada Dětí Země se shodla na tom, že čeští zákonodárci příliš omezují práva veřejnosti ve schvalovaných zákonech. Naposledy práva veřejnosti výrazně potlačila Poslanecká sněmovna v zákoně o posuzování vlivů na životní prostředí a Senát je do něj příliš nevrátil," řekl na závěr schůzky, která proběhla o víkendu (13. - 14. ledna) v Havlíčkově Brodě předseda Dětí Země, Dr. Jindřich Petrlík. Projekt "Životní prostředí - věc veřejná", který Děti Země zahájily v září minulého roku, je jednou z hlavních aktivit, jimž se budou v následujícím období věnovat. "V případě zákona o posuzování vlivů na životní prostředí považujeme za úspěch, že Senát akceptoval jeden z našich návrhů na změny v něm. Díky němu by obce mohly mít možnost zúčastnit se v povolovacích řízeních staveb," řekla na schůzce Dětí Země vedoucí projektu "Životní prostředí - věc veřejná", Jarmila Přibylová. Evropská unie účastí veřejnosti v posuzování vlivů na životní prostředí podmiňuje poskytování finanční podpory z předvstupních fondů. Česká republika byla již podvakrát varována, že si omezováním práv veřejnosti může zavřít vrátka k těmto penězům. Obecný trend části politické reprezentace omezovat práva veřejnosti se příkladně projevuje v kauze České televize. Děti Země vedle dalších ekologických organizací podpořily iniciativu Česká televize - věc veřejná a spoluorganizovaly podpůrné demonstrace v Ostravě. "Spor o veřejnoprávní televizi vnímáme jako negativní projev opoziční smlouvy a svým způsobem návrat k vládě "jedné strany". Zákon o posuzování vlivů na životní prostředí byl jednou z jejích prvních obětí," řekl jeden z organizátorů ostravských demonstrací a místopředseda Dětí Země, ing. Vlastimil Karlík.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist