https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dokonce-i-turecke-hospodarstvi-zajisti-vratne-lahve-ministersky-navrh-nikoli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dokonce i turecké hospodářství zajistí vratné lahve. Ministerský návrh nikoli.

22. února 2001 | Hnutí DUHA
Pokud bude schválen návrh zákona o obalech v podobě připravené ministerstvem životního prostředí, získá Česká republika horší legislativu než Turecko či Portugalsko. Za posledních pět let došlo ke čtyřnásobnému nárůstu produkce nevratných PET lahví, z nich? 90% končí na skládkách. Z obchodů téměř zmizely vratné lahve. Nová norma, kterou Kužvartův úřad připravil, přitom tento tristní stav nijak neřeší. Hnutí DUHA prosazuje, aby zákon po švýcarském vzoru stanovil minimální výši zálohy na vratné lahve a zálohu na recyklaci. Zatímco první opatření umožní větší podíl vratných lahví na trhu, druhé přiměje výrobce k tomu, aby obaly libovolným způsobem recyklovali. To by vedlo ke snížení množství obalů na skládkách. Vratné obaly podporují i v zahraničí: - německá a nizozemská vláda oznámily, že v roce 2002 zavedou povinné zálohy na vratné i nevratné lahve - v Dánsku musí výrobci povinně plnit pivo a sycené nealkoholické nápoje do vratných lahví - v Portugalsku musí obchodník nabízet nápoje ve vratných i nevratných obalech - Norsko, Dánsko a Finsko vratné obaly zvýhodňují daňově - Švédsko zakázalo PET lahve, které nejsou zapojeny do zálohovaného vratného systému - Švýcarsko požaduje po výrobcích dosažení minimální míry recyklace u plechovek, skleněných a PET lahví, jinak je pro daný obal zaveden zálohový systém Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl: Za vratné obaly nese výrobce plnou zodpovědnost, protože se mu neustále vrací. Nevratné obaly finanční i ekologickou odpovědnost přenášejí na zákazníky, obce a daňové poplatníky. V Evropské unii si to uvědomili, mělo by to pochopit také ministerstvo životního prostředí. Navrhovaný zákon je horší než turecký, nemluvě o legislativě našich evropských sousedů. Kontakt: Hnutí DUHA, Bratislavská 31, 602 00 Brno tel.: 05/4521 4431, fax: 05/4521 4429 info@hnutiduha.cz Hnutí DUHA vydalo informační list, který stručně shrnuje informace o systémech podpory vratných lahví v různých evropských zemích. Lze faxovat nebo zaslat emailem (soubor Word).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist