https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/europoslanci-vyraznou-vetsinou-podporili-prevenci-a-recyklaci-odpadu-i-obehove-hospodarstvi-je-to-jasny-signal-pro-novy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Europoslanci výraznou většinou podpořili prevenci a recyklaci odpadů i oběhové hospodářství. Je to jasný signál pro nový odpadový zákon. Ministr Brabec by měl v Radě EU podpořit evropský trend

15. března 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Evropský parlament včera odpoledne výraznou většinou schválil balíček pro oběhové hospodářství - změnu šesti směrnic týkajících se nakládání s odpady. Europoslanci dali jasnou zprávu pro změnu nakládání s odpady v Evropské unii.

Evropským parlamentem schválený text obsahuje cíle:
• zvýšit recyklaci komunálních odpadů do roku 2030 na minimálně 70 %, přičemž minimálně pět procentních bodů musí být dosaženo opakovaným použitím,
• recyklovat 80 % obalových odpadů do roku 2030,
• skládkovat jen 5 % komunálních odpadů v roce 2030,
• povinnost členských států umožnit domácnostem třídit hlavní druhy odpadů včetně bioodpadu, textilu a odpadních olejů,
• zvýšit použití ekonomických nástrojů, jako je skládkovací poplatek (v ČR velmi nízký) a poplatek za spalování odpadů (v ČR není zatím vůbec zaveden) nebo zálohové systémy (v ČR zaujímají rok od roku menší podíl - nejlépe fungují zálohované lahve na pivo).

Silný signál ke změnám zachytil i průmysl a první podniky již ohlašují přechod ke snáze recyklovatelným obalům a výrobkům. Zboží na jedno použití, nerecyklovatelné a nekvalitní má mít do budoucna na evropském trhu velmi těžkou pozici.

Nyní se čeká na pozici Rady Evropské unie, která se skládá z ministrů životního prostředí členských zemí. Českým zástupcem je ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Následovat bude hledání shody mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU.

Konečná verze balíčku by měla být příští vládě hlavním podkladem pro přípravu nového odpadového zákona. Vláda Bohuslava Sobotky již kvalitní zákon o odpadech neschválí a nesplní tak své programové prohlášení. Přepsat se budou muset také všechny čerstvé krajské i národní plány odpadového hospodářství, protože nepočítají s vysokou mírou recyklace. Hnutí DUHA při jejich tvorbě opakovaně varovalo, že hluboce zaostávají za evropským trendem.

Česká republika třídí a recykluje pouze 36 % komunálních odpadů [1], zatímco průměr v EU je 44 % [2] a úspěšné státy recyklují kolem 60 % [2]. Nyní diskutovaný plán Evropské komise navrhuje zvýšit recyklaci v EU na 60 % v roce 2025 a na 65 % do 2030 [3], přičemž europoslanci schválili cíl recyklovat v roce 2030 až 70%.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Evropský parlament vyslal jasný a silný politický signál, že odpadová politika Evropská unie se změní. Většina odpadů bude recyklována a skládkování zvoní hrana. Spalovny nebudou podporovány. Naše nová vláda a ekonomika už nesmí zaspat. A ministr Richard Brabec by měl v Radě EU podporovat změny navržené Evropským parlamentem, ne je blokovat. Podpořil by tím český průmysl, který již začíná inovativně směřovat k oběhovému hospodářství."

Tuto tiskovou zprávu najdete také zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/europoslanci-vyraznou-vetsinou-podporili-prevenci-recyklaci-odpadu-i-obehove-hospodarstvi
Všechny tiskové zprávy zde: www.hnutiduha.cz/aktualne


Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] MŽP uvádí ve Zprávě o životním prostředí v ČR 2015, že jsme v roce 2015 recyklovali 36 % komunálních odpadů.
[2] http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7214320/8-22032016-AP-EN.pdf
[3] Viz http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/index_en.htm
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist