https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/eurostat-v-recyklaci-komunalnich-odpadu-stale-kulhame-daleko-za-evropou-vlada-se-zavazala-zvysit-recyklaci-chystany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: EUROSTAT: V recyklaci komunálních odpadů stále kulháme daleko za Evropou. Vláda se zavázala zvýšit recyklaci, chystaný odpadový zákon ministra Brabce však stále podporuje spalovny

23. března 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Podle nové zprávy Evropského statistického úřadu o nakládání s komunálními odpady za rok 2014 [1] kulhá Česká republika stále v recyklaci a kompostování daleko za evropským průměrem. Podle Eurostatu státy EU v roce 2014 recyklovaly a kompostovaly 44 % svých komunálních odpadů. Míra recyklace a kompostování v Unii trvale roste od roku 1995. Naše země však recykluje pouze 35%, resp. 26% komunálního odpadu.

Na každého Evropana připadá 475 kg komunálního odpadu, což je o 10 % méně než v roce 2002. Důležité je i to, že od roku 2007 množství odpadů z obcí neustále klesá, přestože ekonomika roste.

Za Českou republiku posílá Eurostatu data Český statistický úřad. ČR podle jeho dat produkuje jen 310 kg komunálních odpadů, recyklujeme 23 % a kompostujeme pouze 3 %, celkem 26 %. Ministerstvo životního prostředí však používá svá vlastní data [2], podle kterých produkujeme výrazně více komunálních odpadů než je evropský průměr - až 518 kg a recyklujeme a kompostujeme skoro 35 % odpadů z obcí. Nejednotná metodika sběru dat mezi jednotlivými státy sice na data Eurostatu vrhá jistý stín, ale presto dává jasný obrázek o trendu i nechvalné pozici ČR.

Podle obou zdrojů totiž v recyklaci a kompostování komunálních odpadů kulháme daleko za Evropou. Mezi státy s nejvyšší recyklací a kompostováním patří Německo (64 %), Slovinsko (61 %), Rakousko (58 %) a Belgie (55 %).

Přestože vláda Bohuslava Sobotky v programovém prohlášení slibovala "zvýšit úroveň recyklace odpadů, včetně odpadů biologických, na úroveň vyspělých evropských zemí", schválila si v Plánu odpadového hospodářství závazný cíl recyklovat pouze cca 38 % komunálních odpadů do roku 2020. Kraje si s odvoláním na vládu stanovily ve svých plánech rovněž stejně nízké cíle recyklace. A ministr Richard Brabec (ANO) se aktuálně v novém návrhu zákona o odpadech snaží prosadit zákaz skládkování spalitelných odpadů s cílem přesunout odpady ze skládek do spaloven [3].

Z východoevropských zemí vsadilo na spalovny například Estonsko a doplatilo na to. V roce 2012 recyklovalo 40 % komunálních odpadů. O rok později zprovoznilo nové spalovny a recyklace poklesla natolik, že původní úrovně dosud nedosáhlo Naopak Slovinci jsou na špici recyklace v EU, aniž by odpady spalovali."

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Množství komunálních odpadů v EU už devět let klesá, přestože ekonomika roste. Evropa recykluje a kompostuje už v průměru 44 % komunálních odpadů, nejlepší státy přes 60 %. ČR recykluje a kompostuje jen 35, resp. 26%, podle různé metodiky sběru dat."
"Vláda slíbila v programovém prohlášení zvýšit recyklaci na úroveň vyspělých evropských zemí. Závazné cíle pro recyklaci si však schválila dvakrát menší. Ministr Brabec plánuje v novém odpadovém zákoně zákazem skládkování spalitelných odpadů zvýšit pálení odpadů namísto jejich recyklace."
"Estonsko sázkou na spalovny výrazně snížilo míru recyklace. Naopak Slovinsko je přeborníkem v recyklaci aniž by spálilo kilo odpadů."


Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Tisková zpráva Eurostatu: http://bit.ly/1o3MQ4S
[2] Data o komunálních odpadech ve Zprávě o životním prostředí 2014 lze nalézt na straně 153: http://www1.cenia.cz/www/sites/default/files/ZPRAVA_ZPCR_2014.pdf
[3] Návrh nového zákona o odpadech zakazuje od roku 2024 skládkovat odpady s výhřevností nad 4 MJ/kg. Také změna vyhlášky č. 294 o podmínkách ukládání odpadů na skládky obsahuje tento limit pro skládkování předtříděných a upravených směsných odpadů.
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist