https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-komise-ceske-emise-z-malych-zdroju-maji-klesnout-do-roku-2030-o-14
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Evropská komise: České emise z malých zdrojů mají klesnout do roku 2030 o 14 %

20. července 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Evropská komise dnes zveřejnila požadované příspěvky členských států ke snižování emisí skleníkových plynů z malých zdrojů. Česká republika je má do roku 2030 snížit o 14 % oproti úrovni roku 2005 [1]. Jedná se přitom zejména o emise plynoucí z provozu budov, dopravních prostředků a skládek odpadu. Emise z velkých průmyslových zdrojů včetně elektráren a tepláren jsou v Evropské unii regulovány systémem obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) a dnešní rozhodnutí se na ně nevztahuje.

Oproti roku 2005, kdy české emise z malých zdrojů činily 62,1 milionů tun ekvivalentu CO2, došlo v České republice podle dat pro rok 2015 ke snížení o 1,45 % [2]. Navržené snížení o 14 % je v porovnání s vyspělými státy poměrně nízké: pro Švédsko činí 40 %, pro Německo 38 %, pro Francii 37 %.

Cesty k naplnění cílů ke snížení emisí jsou plně v kompetenci členských států. Aktivním nástrojem v České republice je například program Nová zelená úsporám. Ten názorně ukazuje, že na snižování emisí skleníkových plynů mohou vydělat lidé v domácnostech, kteří ušetří na účtech za vytápění. V dopravě a odpadovém hospodářství zatím podobně výrazný nástroj nemáme.

Hnutí DUHA k dosažení cíle doporučuje:
• posílit program Nová zelená úsporám na 16 miliard korun ročně,
• snížit produkci odpadů a zvýšit recyklaci komunálního odpadu z 35 % minimálně na 60 % (recyklace omezuje emise skleníkových plynů dvakrát lépe než náhrada skládkování odpadu energetickým využitím ve spalovně, spalování má navíc další negativní dopady),
• podporovat alternativy k individuální automobilové dopravě,
• oživit sektor obnovitelných zdrojů, které na rozdíl od uhelných elektráren mohou zajistit čistou elektromobilitu.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Potenciál pro snižování emisí z malých zdrojů má Česká republika podstatně vyšší než Evropskou unií navrhovaných 14 %. Možnosti nejlépe vyniknou při porovnání emisí navázaných na vytápění špičkové budovy a domu postaveného před čtyřiceti lety. Nová zelená úsporám dokazuje, že ambiciózní program ke snižování emisí lze v České republice zvládnout. K tomu, abychom potenciál bez problémů využili, bude třeba vyvarovat se zbytečných chyb, jakou bylo například otevření kotlíkových dotací pro nové kotle na uhlí."


Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2016/EN/1-2016-482-EN-F1-1-ANNEX-1.PDF
[2] Trends and Projections in Europe 2015, Tracking progress towards Europe's climate and energy targets, European Environment Agency, Brussels 2015, http://www.eea.europa.eu/publications/trends-and-projections-in-europe-2015
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist