https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-komise-schvalila-vyjimku-z-opakovani-procesu-eia-pro-10-klicovych-dopravnich-staveb-v-cr-a-poslanci-dnes-schvalili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Evropská komise schválila výjimku z opakování procesu EIA pro 10 klíčových dopravních staveb v ČR a poslanci dnes schválili novelu zákona EIA v prvním čtení

29. června 2016 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
Po více než ročním úsilí zástupců ministerstev životního prostředí a dopravy a s podporou ministerstva zahraničních věcí a předsedy vlády Bohuslava Sobotky došlo dnes k průlomové dohodě s Evropskou komisí. Deset, pro Českou republiku naprosto prioritních, dopravních staveb nebude muset opakovat proces posuzování vlivů na životní prostředí a v nejbližších měsících tak tyto stavby vstoupí do procesů vedoucím k získání stavebního povolení.

Poslanci dnes navíc v 1. čtení schválili novelu zákona EIA z dílny Ministerstva životního prostředí. Právě ta umožní vydání závazného stanoviska k vlivům prioritního dopravního záměru na životní prostředí bez nutnosti opakovat proces EIA. Všechny záměry jsou současně připravené tak, že po vydání stanoviska dle novely budou moci okamžitě vstoupit do procesu vedoucího k získání stavebního povolení.

"Novela zákona EIA umožní vybraným projektům běžet ve speciálním režimu a získat tak výjimku z opakování procesu EIA. Jedná se o stavby, které se nacházejí na transevropské silniční a železniční síti a budou financovány z evropských fondů. Samozřejmostí je souhlas Evropské komise, který byl nezbytný pro udělení výjimky u všech těchto projektů," říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Evropská komise čekala přes 10 let na uvedení české legislativy v oblasti EIA do souladu s evropským právem. To se současné vládě podařilo v loňském roce. Ani Evropská komise a ani české soudy však již neuznávají stanoviska EIA u projektů, které získaly stanoviska EIA podle zákona starého více než 20 let. Proto je nutné u takových záměrů proces EIA zopakovat, a to zejména s ohledem na posouzení vlivů záměrů na životní prostředí a veřejné zdraví podle platné evropské směrnice. U 10 projektů však česká vláda v Evropské komisi dojednala výjimku. Jde o stavby, které jsou součástí transevropské sítě, bylo jim do března roku 2015 vydáno územní rozhodnutí, disponují souhlasným stanoviskem EIA právě podle zákona z roku 1992 a jsou přímo stanovené nařízením vlády.

"Pokud se podaří dnes poslanci schválenou novelu projednat a schválit rovněž na nejbližší schůzi senátu a zároveň získat do poloviny srpna podpis prezidenta, pak nic nebude bránit tomu, aby vláda do konce srpna vydala potřebné nařízení, které bude obsahovat výčet 10 prioritních staveb. Pokud i Ministerstvo dopravy předloží na MŽP do konce srpna dokumentaci, která je nezbytná pro vydání závazných stanovisek, vydá pak MŽP 10 zmíněných stanovisek potřebných k zahájení stavebních řízení do konce října," komentuje harmonogram dalších kroků ministr Brabec.

Historie EIA v ČR: http://www.mzp.cz/cz/news_160505_EIA_myty_fakta.
Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist