Lenka Boráková "> Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA pod palbou Evropské komise ohledně GMO - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsky-urad-pro-bezpecnost-potravin-efsa-pod-palbou-evropske-komise-ohledne-gmo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace International: Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA pod palbou Evropské komise ohledně GMO

Evropská komise dnes během debaty ohledně GMO nazvané “college” rozhodla zaslat všechny tři kontroversní geneticky modifikované plodiny opětovně zpět svému vlastnímu úřadu pro bezpečnost potravin EFSA k opětovnému posouzení. Je to jasným vyjádřením nedůvěry v celý systém schvalování. Greenpeace proto pochybuje, že by tento úřad byl schopen objektivního posouzení bezpečnosti GM plodin.

“ Dnešní rozhodnutí je silným vyjádřením nedůvěry Komise vůči EFSA a ospravedlněním oprávněných obav komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase ohledně nedostatků systému vyhodnocování GMO v EU. Nastupující komisařka pro zdraví Androulla Vassiliou bude pro zlepšení vědecké činnosti EFSA potřebovat dodatečné zdroje financování,” řekl vedoucí kampaně GMO v Greenpeace EU Marco Contiero.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin musí dle Komise přehodnotit:

- ve světle obav mezinárodních renomovaných institucí jako je Světová zdravotnická organizace WHO, Evropský úřad pro kontrolu léčiv (EMEA) a Pasteurův ústav svůj předchozí názor na bezpečnost geneticky modifikovaného bramboru. GM brambor německé agrochemické společnosti BASF totiž obsahuje gen propůjčující odolnost vůči kanamycinu a neomycinu. Obě antibiotika mají klinickou důležitost.

- své předchozí hodnocení dvou odrůd GM kukuřice Bt11 a 1507. Tyto dvě odrůdy GM kukuřice firem Syngenta a DuPont vyrábějící vlastní pesticid/insekticid. Peer-reviewed studie ukázaly vědecké pochybnosti ohledně jejich dopadu na životní prostředí. Původně EFSA tvrdila, že obě odrůdy jsou bezpečné, poté oznámila, že není schopna provést legislativou požadovaný výzkum dlouhodobých dopadů na životní prostředí. V dubnu se Komise vyjádřila, že EFSA bude potřebovat další dva roky k tomu, aby byla schopna vyhodnocovat dlouhodobé a vedlejší dopady GMO.(1)

“Nemá-li Komise vůči EFSA žádné výhrady, tak proč ji již potřetí žádá, aby posoudila stejné tři produkty? EFSA dosud vždy vydala na posuzovaná GMO kladný posudek a spoléhá se plně na data poskytovaná samotnými žadateli, tedy biotechnologickými společnostmi. Dnešním rozhodnutím poslat všechny tři GM plodiny zpět Komise jasně deklarovala, že svému vlastnímu úřadu, zodpovědnému za bezpečnost potravin až tak plně nedůvěřuje, aniž by měl Barroso odvahu to říci otevřeně”, řekl Marco Contiero.


Poznámky pro editory:

Národní zákaz pěstování GM kukuřice MON 810 uplatnila v EU Francie, Rakousko, Itálie, Polsko, Maďarsko a Řecko Průzkum veřejného mínění / viz. S.66 březnového průzkumu veřejného mínění Eurobarometer: http://ec.europa.eu/environment/barometer/pdf/report2008_environment_en.pdf

(1)Předmětem jednání jsou:
- GM brambor Amphora firmy BASF, který obsahuje gen propůjčující odolnost vůči kanamycinu a neomycinu. Obě antibiotika mají klinickou důležitost. Rezistence vůči oběma antibiotikům je zásadním, ale nikoli jediným nepřípustným rizikem; Světová zdravotnická organizace WHO, Evropský úřad pro kontrolu léčiv a Pasteurův ústav se s EFSA přou o možných dopadech tohoto produktu na lidské zdraví a životní prostředí.
- GM kukuřice Bt11 a 1507: Dvě odrůdy GM kukuřice firem Syngenta a DuPont vyrábějící vlastní pesticid/insekticid. Peer-reviewed studie prokázaly vědecké pochybnosti ohledně jejich dopadu na životní prostředí.


Kontakty:

Marco Contiero - Greenpeace EU GMO campaign director, tel. BE +32 22741906, BE +32 477777034 (mob.), marco.contiero@greenpeace.org

Mark Breddy - Greenpeace EU communications manager, tel. BE +32 22741903 Chiama, BE +32 496156229 (mob.), mark.breddy@greenpeace.org

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist