https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-zada-obnoveni-setreni-v-souvislosti-s-podezrenim-na-nepovolenou-opravu-v-temeline
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace žádá obnovení šetření v souvislosti s podezřením na nepovolenou opravu v Temelíně

5. dubna 2001 | Greenpeace
Ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na Vrchní státní zastupitelství v Praze se žádostí o prošetření postupu okresního vyšetřovatele v Českých Budějovicích ve věci trestního oznámení na neznámého pachatele, jenž se měl dopustit ohrožení jaderné bezpečnosti v Temelíně. Greenpeace má podezření, že postup vyšetřovatele, který vyšetřování této kauzy odložil krátce po spuštění Temelína, byl neregulérní a mohl být podmíněn i politicky.

Organizace Greenpeace podala v srpnu 2000 trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s podezřením, že v Temelíně došlo k nepovolené a utajené opravě hlavní části potrubí primárního okruhu 1. bloku. Důvodem takového postupu měla být předcházející závažná chyba dodavatelské firmy, jejíž pracovníci údajně napoprvé přivařili hlavní cirkulační potrubí primárního okruhu k reaktorové nádobě vzhůru nohama.

"Máme vážné podezření, že vyšetřování tohoto případu policií ČR neproběhlo dostatečně regulérně," uvedl Jiří Tutter, ředitel Greenpeace ČR. "Je podivné, že vyšetřovatel odmítl vzít v úvahu konkrétní velmi důležité informace, které jsme mu předali v písemné formě. Nevyslechl některé klíčové osoby a nevyžadoval veškerou dokumentaci potřebnou k řádnému vyšetření případu," informoval Tutter

Podle informací, které se Greenpeace podařilo získat, existuje podezření, že příslušná dokumentace o opravě měla být údajně zmanipulovaná tak, aby se na chybu vůbec nepřišlo. Varující je rovněž i obsah korespondence Greenpeace s SÚJB, v níž tento nejvyšší kontrolní orgán zřetelně konstatuje, že dokumentace k opravě, tzn. provedení sváru, skutečně není kompletní, jsou v ní chyby a dokonce vykazuje nedodržování technologických postupů.

"Obáváme se, že nikdo dnes vlastně s určitostí neví, zda jeden z nejkritičtějších svarů v jaderné části elektrárny Temelín, je proveden opravdu dostatečně kvalitně," varoval Tutter.

Informaci o tom, že Greenpeace podává trestní oznámení na neznámého pachatele, zveřejnila tato ekologická organizace ve své tiskové zprávě již loni v srpnu. Na základě této tiskové zpráv ČEZ okamžitě podal na českou pobočku Greenpeace žalobu, v níž po Greenpeace požadoval odškodné ve výši 5 milionů korun za tzv. "poškození dobrého jména firmy". Minulý týden však ČEZ náhle - doslova ze dne na den - svou žalobu na Greenpeace stáhl (1).

"ČEZ na nás zkrátka hraje divadlo," uvedl Tutter. "V žádném případě si nemyslíme, že by se z jejich strany jednalo o nějaký vstřícný krok. Při známých problémech s vibrováním turbíny a očekávaném útoku ze strany amerického právníka Fagana se jim zkrátka nehodí do krámu, aby vyšlo najevo něco také o problémech v jaderné části elektrárny, která je z hlediska bezpečnosti naprosto klíčová. Vyzvali jsme dnes proto generálního ředitele společnosti ČEZ, Jaroslava Míla, aby dokumentaci k celému případu odtajnil," uzavřel Tutter.

Další informace:

Václav Vašků,
mobil: 0603/414 739
e-mail:vvasku@cz.greenpeace.org

Poznámky:
(1) ČEZ původně žaloval Greenpeace na základě tiskových zpráv ze dne 14. a 28. srpna a 9. října 2000, jež jsou k dispozici na internetových stránkách: http://www.greenpeace.cz/release/00/000814.htm
http://www.greenpeace.cz/release/00/000828.htm
http://www.greenpeace.cz/release/00/001009.htm

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist