https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-zverejnilo-seznam-pestitelu-geneticky-modifikovane-kukurice-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace zveřejnilo seznam pěstitelů geneticky modifikované kukuřice v ČR

29. července 2009 | Greenpeace
Ekologická organizace Greenpeace dnes zveřejnila seznam letošních pěstitelů geneticky modifikované Bt kukuřice MON 810 včetně údajů o rozloze ploch, na kterých se tato u nás jediná komerčně pěstovaná GM plodina pěstuje již pátým rokem.(1) Veřejnost má tak možnost se dozvědět, kde přesně se u nás tato kontroverzní plodina pěstuje. Z údajů poskytnutých Ministerstvem životního prostředí ČR vyplývá, že letos je transgenní Bt kukuřicí MON 810 celkem v České republice ke komerčním účelům či pokusně oseto (včetně obsevu) 5 745 ha (údaj z 21. 7. 2009) místo loňských 8 380 ha. Zatímco vloni zaselo tuto GM plodinu 171 zemědělských subjektů, letos už to bylo pouhých 100 subjektů. Celkem se jedná přibližně o 2% z celkové rozlohy 271 273 ha (2) kukuřice pěstované u nás na zeleno, siláž a zrno.

Zveřejněním seznamu Greenpeace již počtvrté supluje povinnost státu zveřejnit informace o místě pěstování GMO pro potřeby občanů na základě Evropské směrnice 2001/18/EC, čl.31(3)(b) o půdním registru. Tato směrnice nebyla dodnes do naší legislativy plně implementována, a tak jsou tyto zásadní informace pro mnohé občany stále ještě nedostupné.
Navzdory obrovské propagaci ze strany jak firmy Monsanto, tak i pracovníků Ministerstva zemědělství ČR i Agrární komory a skupiny vědců z Biologického ústavu AV a organizace Biotrin, kteří v červnu publikovali dokonce jakousi výzvu Evropské komisi, aby výrazně rozvolnila pravidla pěstování GM plodin v Evropské unii (3) se naprostá většina zemědělců v ČR staví vůči pěstování Bt kukuřice naprosto odmítavě. Významně se naopak přiklání k ekologickému hospodaření, neboť po produktech s certifikovanou značkou „bio“, které garantují nepřítomnost GMO je na trhu obrovská, i navzdory finanční a ekonomické krizi stále strmě rostoucí poptávka. A to navzdory proklamacím biotechnologických koncernů, které se stále snaží přesvědčit pěstitele, že se jim sázka na GMO vyplatí. Zemědělci letos svým výrazným odklonem od pěstování této GM kukuřice dali všem jasnou odpověď. K poklesu pěstebních ploch došlo i na Slovensku, k zákazu komerčního pěstování této v EU jediné povolené GM plodiny přistoupilo již šest členských států, kromě např. Maďarska, Řecka a Francie i sousední Rakousko a nedávno i Německo.

Jak vyplývá ze společné hodnotící studie pracovníků Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze a Ministerstva zemědělství ČR, kteří již v minulých letech oslovili pěstitele GM kukuřice (4), přináší pěstování této plodiny řadu záporných stránek a propagované výhody zřejmě zemědělce doposud příliš nepřesvědčily. Mezi ty nejdůležitější praktické problémy patří jak administrativní zatížení a vysoká cena osiva, tak i omezené uplatnění produkce na trhu. Bylo dokonce zaznamenáno i zaorání plochy oseté Bt kukuřicí (5). Mnoho odběratelů stejně jako i jinde v Evropě totiž požaduje certifikát potvrzující, že mléko, maso a vejce pocházejí ze zvířat, která nebyla krmena GM plodinami. Studie také uvedla, že většina pěstitelů zkrmila produkci Bt kukuřice v rámci vlastního podniku (v 90%), aby se nevystavila problémům se ztíženým odbytem. Resort MŽP si též nechal zpracovat průzkum, kde GM kukuřice vypěstovaná v ČR končí. Ukázalo se, že zemědělci ji buď zkrmí na svých farmách anebo ji dodávají na výrobu bioplynu a ethanolu. V potravinářství se tedy tato Bt kukuřice vůbec nepoužívá (6).
Dnes také evropská pobočka Greenpeace společně s organizací Friends of the Earth Europe (Hnutí DUHA) zveřejnila odbornou zprávu, která poukazuje na chyby a nedostatky hodnotícího posudku Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA na tuto GM plodinu a požaduje, aby tudíž Evropská komise zamítla firmě Monsanto její žádost o opětovné udělení povolení na další pěstování této plodiny v Evropské unii (8)


Poznámky:
Celý text tiskové zprávy včetně příloh na http://www.greenpeace.org/czech/media/press-release/Seznam_pestitelu_geneticky_modifikovane_kukurice_v_CR


RNDr. Magdalena Klimovičová, vědecká poradkyně Greenpeace
tel.:224 320 448, 723 121 072, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Lenka Boráková, tisková mluvčí Greenpeace ČR
tel: 739 085 118, e-mail: lenka.borakova@cz.greenpeace.org


Tisková zpráva Greenpeace EU, 29. 7. 2009

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist