Martin Zelinka "> Jak se mění pomoc českých neziskovek po roce války v Ukrajině? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-se-meni-pomoc-ceskych-neziskovek-po-roce-valky-v-ukrajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika/České fórum rozvojové spolupráce (FoRS): Jak se mění pomoc českých neziskovek po roce války v Ukrajině?

Deset členských organizací FoRS pomáhá na Ukrajině válkou zasaženým lidem, ale i životnímu prostředí. Za rok války poskytly pomoc v hodnotě přes 2,22 mld. Kč. Pomohly tak více než 1,19 mil. lidí a posilují dobré jméno naší země v zahraničí.

Svou roli v Ukrajině vidí řada neziskových organizací jako dlouhodobou. Bezprostřední humanitární pomoc přechází do trvalejší podpory vnitřně vysídlených lidí a zajištění důstojných životních podmínek. Je také potřeba zaměřit se na podporu sociálních služeb, roli občanského sektoru, podporovat boj proti dezinformacím a sdílet transformační know-how v oblasti dobrého vládnutí a vzdělávání

„Důležitost české podpory ukrajinské občanské společnosti ještě stoupne po osvobození. Právě ona bude muset řešit válečná traumata, konflikty mezi lidmi a sociální problémy, na které je už teď na deokupovaných územích zaděláno,” upozorňuje Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

Po začátku plnohodnotné vojenské agrese se výrazně zhoršila také situace obránců lidských práv, kteří působí na dlouhodobě okupovaných územích včetně Krymu. Je nutné, aby mezinárodní společenství, média a veřejnost věnovaly více úsilí monitoringu stavu lidských práv na Ruskem okupovaných územích, podnikly praktické kroky k podpoře perzekuovaných skupin a především požadovaly propuštění všech politických vězňů.

Ruská agrese vůči Ukrajině je zároveň i obrovskou  ekologickou katastrofou, která svým rozsahem nemá v moderní historii obdoby.

„Obnova potrvá po desítky let a některé škody jsou nevratné. Kvůli ruské agresi bylo vyřazeno z hospodaření téměř 40 % zemědělské půdy, hrozí vyhynutí 600 druhů živočichů a 880 druhů rostlin,“ sdílí nejnovější závěry ukrajinského ministerstva životního prostředí Marcela Černochová z Arniky.

Vzájemně napjaté vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem, ale i mezi jednotlivci bude obtížné obnovit. Přesto současná situace představuje i příležitost, aby obnova země byla založená na principech udržitelnosti, transparentnosti,  participace a standardech EU.

Kontaktní osoby:

Martin Zelinka, martin.zelinka@arnika.org, 720 208 217

Anna Zýková, anna.zykova@fors.cz, 724 384 819

 
Martin Zelinka, tel: 720208217
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist