https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-schvalila-zavedeni-oblasti-pro-snazsi-vznik-obnovitelnych-zdroju
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna schválila zavedení oblastí pro snazší vznik obnovitelných zdrojů

3.6.2025 20:59 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ke snazšímu vzniku fotovoltaických a větrných elektráren má přispět zavedení oblastí, v nichž je budou úřady schvalovat ve zjednodušeném režimu. Předpokládá to návrh zákona o urychlení využívání některých obnovitelných zdrojů energie, který dnes schválila Sněmovna zrychleně v prvním čtení. Takzvané akcelerační zóny pro solární elektrárny by měly vznikat zejména na dřívějších průmyslových plochách, o lokalitách pro větrné elektrárny bude ještě vláda jednat s kraji. Zákon také zavádí poplatek z větrných elektráren určený obcím.
 
Cílem změn je podle ministerstva životního prostředí zvyšovat míru soběstačnosti ve vyrobené energii. Vzhledem k očekávanému zvyšování spotřeby elektřiny v průmyslu je podle ministerstva v bezpečnostním zájmu země posílit výrobu na českém území, a to zejména stavbou jaderných a obnovitelných zdrojů.

Schválení zákona je důležitým krokem k posílení české konkurenceschopnosti a energetické bezpečnosti, uvedl Svaz moderní energetiky, který sdružuje organizace a spolky zaměřené na obnovitelné zdroje. Změny podle svazu pomůžou snížit závislost Česka na dovozu zemního plynu, mohou přispět ke snížení cen silové elektřiny a zachovat Česko jako exportéra elektřiny.

Povolovací proces větrných elektráren by se měl v akceleračních zónách zkrátit z dosavadních deseti a více let až na jeden rok, podotkl Jan Bakule z expertní skupiny Frank Bold. "Naopak výzvou bude do budoucna lépe zohlednit možnosti připojení nových zdrojů do stávající energetické sítě," dodal.

Poplatek z větrné elektrárny zavádí vložená novela zákona o podporovaných zdrojích energie. Bude se odvíjet od množství vyrobené elektřiny snížené o technologickou vlastní spotřebu. Za jednu megawatthodinu takto vyrobené elektřiny bude provozovatel platit 50 korun a to se bude násobit místním koeficientem. Zákon stanoví koeficient jedna, ale obec ho bude moci snížit až na nulu. Sazba poplatku a výše koeficientu pak musí zůstat zachovány po celou dobu provozování větrné elektrárny.

Výnos z poplatku bude z 98 procent připadat obci, na jejímž území elektrárna stojí. Dvě procenta bude dostávat správce poplatku, kterým bude úřad obce s rozšířenou působností podle polohy elektrárny.

Schválený návrh zavádí takzvané akcelerační oblasti, kde budou obnovitelné zdroje schvalovány ve zjednodušeném režimu. Předem vymezené podmínky v takzvaných akceleračních zónách mají podle ministerstva životního prostředí snížit administrativní zátěž investorů. Projekty, které budou v souladu s evropskou směrnicí, nebudou podléhat procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Jednodušší schvalování se bude týkat nejen samotných zdrojů elektřiny, ale i navazující infrastruktury, jako jsou transformátory, elektrická vedení nebo akumulátory.

Samotné vymezení akceleračních oblastí budou úřadu stanovovat na třech úrovních. Konkrétně půjde o územní plány obcí, dále v zásadách územního rozvoje krajů a na celostátní úrovni územním rozvojovým plánem. Konflikty mezi vznikem akcelerační zóny a rozvojovými plány obcí se nepředpokládají, protože oblasti pro obnovitelné zdroje budou muset vznikat přinejmenším 500 metrů od zastavěného území.

Po zřízení akceleračních zón dlouhodobě volají zastánci obnovitelných zdrojů. Podle nich Česko dlouhodobě zaostává ve výstavbě velkých solárních parků, které by se přitom v budoucnu měly stát důležitou součástí energetiky.

Stát do budoucna počítá s výrazným navýšením podílu obnovitelných zdrojů energie. Nyní představují asi pětinový podíl. Podle loni schváleného Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu by měl podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 vzrůst alespoň na 30 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

4.6.2025 06:16
Velmi důležité je, co obce s těmito penězi udělají. Pokud spadnou do obecní pokladny, je to zcela k ničemu, bo lidem je ve většině celá obec ukradená. Jiný význam by to mělo, kdyby o to měli lidé levnější proud.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

4.6.2025 11:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Chápu, že by jste ty peníze podle vašeho naturelu pěkně přerozdělil, ale každá obec má demokraticky zvolené zástupce, tak to nechte laskavě na nich jak s těmi penězi naloží. Jinak lidem je obec ukradená do té doby než musí zaplatit odpady, psa apod.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.6.2025 11:06 Reaguje na Milan Dostál
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.6.2025 13:52 Reaguje na Milan Dostál
Jistě, ale já si nešjsem jist, jestli má obec právo to vůbec rozdělovat lidem, tam by bylo silné podezření z korupce. V referendu hlasují lidé a ne obce, proto by měl jít výtěžek lidem a ne obcím. Myslím si, že by se to výrazně odšpuntovalo.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

5.6.2025 06:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako, že by se poplatek vydělil počtem obyvatel a každý by dostal svůj díl? Tak to se ty peníze rozplynou úplně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.6.2025 09:41 Reaguje na Milan Dostál
Třeba tak. Nebo podle elektroměru. Peníze pro lidi nejsou "rozplynulé úplně". Prostě aby lidi viděli, že když už musí čumět na vrtuli, tak z toho něco mají.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

5.6.2025 10:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to dotáhnout pořádně. Daně nerozdělovat mestům, krajům,... . Ať každý dostane svůj díl. Nebo je zrušit úplně?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.6.2025 10:32 Reaguje na Milan Dostál
Tohle přece není žádná daň. To by mohla být třeba akcie, na kterou by se vyplácela dividenda. A ta by byla vázána na trvalé bydliště.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.6.2025 09:46
Zkuste ne až tak komickou situaci: na kopci se má stavět několik turbín, ve čtyřech sousdních obcích je referendum. Je jasně řečeno, že lidé dostanou levnější proud. Tři obce to zamítnou, ta čtvrtá povolí, postaví se to na jejím katastru.
V hospodě pak strýci hulákají, že hrčáli mají levný proud a proč my, hešláci, máme drahý?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.6.2025 09:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Developeři zavětří a zrazu plesk!! Za pár let má každá dědina svoje vrtule.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

5.6.2025 10:40 Reaguje na Pavel Hanzl
To je přesně špatný směr, rozkouskovat el. zdroje do každé vesnice. Ještě si k tomu tavit to železo. Jinak mít tu vrtuli za barákem opravdu zase není taková výhra. Proto by se k umístění mělo přistupovat společně pro větší celky než jen jednotlivé obce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.6.2025 10:34 Reaguje na Milan Dostál
Nelze. Právní subjekt je obce a musí se řídit místními referendy. A svoje právo mají občané, kterým to bude stát za barákem, to je demokracie a ve všech normálních zemích to tak mají.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist