Sněmovna schválila zavedení oblastí pro snazší vznik obnovitelných zdrojů

Schválení zákona je důležitým krokem k posílení české konkurenceschopnosti a energetické bezpečnosti, uvedl Svaz moderní energetiky, který sdružuje organizace a spolky zaměřené na obnovitelné zdroje. Změny podle svazu pomůžou snížit závislost Česka na dovozu zemního plynu, mohou přispět ke snížení cen silové elektřiny a zachovat Česko jako exportéra elektřiny.
Povolovací proces větrných elektráren by se měl v akceleračních zónách zkrátit z dosavadních deseti a více let až na jeden rok, podotkl Jan Bakule z expertní skupiny Frank Bold. "Naopak výzvou bude do budoucna lépe zohlednit možnosti připojení nových zdrojů do stávající energetické sítě," dodal.
Poplatek z větrné elektrárny zavádí vložená novela zákona o podporovaných zdrojích energie. Bude se odvíjet od množství vyrobené elektřiny snížené o technologickou vlastní spotřebu. Za jednu megawatthodinu takto vyrobené elektřiny bude provozovatel platit 50 korun a to se bude násobit místním koeficientem. Zákon stanoví koeficient jedna, ale obec ho bude moci snížit až na nulu. Sazba poplatku a výše koeficientu pak musí zůstat zachovány po celou dobu provozování větrné elektrárny.
Výnos z poplatku bude z 98 procent připadat obci, na jejímž území elektrárna stojí. Dvě procenta bude dostávat správce poplatku, kterým bude úřad obce s rozšířenou působností podle polohy elektrárny.
Schválený návrh zavádí takzvané akcelerační oblasti, kde budou obnovitelné zdroje schvalovány ve zjednodušeném režimu. Předem vymezené podmínky v takzvaných akceleračních zónách mají podle ministerstva životního prostředí snížit administrativní zátěž investorů. Projekty, které budou v souladu s evropskou směrnicí, nebudou podléhat procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Jednodušší schvalování se bude týkat nejen samotných zdrojů elektřiny, ale i navazující infrastruktury, jako jsou transformátory, elektrická vedení nebo akumulátory.
Samotné vymezení akceleračních oblastí budou úřadu stanovovat na třech úrovních. Konkrétně půjde o územní plány obcí, dále v zásadách územního rozvoje krajů a na celostátní úrovni územním rozvojovým plánem. Konflikty mezi vznikem akcelerační zóny a rozvojovými plány obcí se nepředpokládají, protože oblasti pro obnovitelné zdroje budou muset vznikat přinejmenším 500 metrů od zastavěného území.
Po zřízení akceleračních zón dlouhodobě volají zastánci obnovitelných zdrojů. Podle nich Česko dlouhodobě zaostává ve výstavbě velkých solárních parků, které by se přitom v budoucnu měly stát důležitou součástí energetiky.
Stát do budoucna počítá s výrazným navýšením podílu obnovitelných zdrojů energie. Nyní představují asi pětinový podíl. Podle loni schváleného Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu by měl podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 vzrůst alespoň na 30 procent.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Pavel Hanzl
4.6.2025 06:16Milan Dostál
4.6.2025 11:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.6.2025 13:52 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
5.6.2025 06:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.6.2025 09:41 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
5.6.2025 10:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.6.2025 10:32 Reaguje na Milan DostálPavel Hanzl
5.6.2025 09:46V hospodě pak strýci hulákají, že hrčáli mají levný proud a proč my, hešláci, máme drahý?