https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koalice-pred-volbami-skrtla-skoro-vsechny-konkretni-body
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Koalice před volbami škrtla skoro všechny konkrétní body

28. března 2002 | Hnutí DUHA
Nový program Koalice neobsahuje téměř žádné konkrétní ekologické návrhy, kritizovalo dnes Hnutí DUHA a označilo jej za promarněnou příležitost lidovců a unie zaujmout voliče volným populárním tématem. Při hlasování o zákonech si přitom jejich poslanci obou stran vedli poměrně dobře.

Ekologická kapitola programu obsahuje prakticky jen dva konkrétní body:

· slib zajistit, aby do roku 2010 pocházelo 12 % výroby energie z čistých zdrojů, jako jsou větrné a solární elektrárny či spalování biomasy. Stejný cíl má Evropská unie.

· závazek zvýhodnit vratné obaly a “rozšířit povinnost zpětného odběru odpadů”. Při jeho splnění se sníží množství odpadků na skládkách.

Unie svobody a lidová strana vyškrtly celou řadu závazků obsažených v programovém dokumentu Čtyřkoalice, zveřejněném loni v červnu. Zmizelo především:

· nastartování ekologické daňové reformy během příštího volebního období
· reforma poplatků z těžby nerostných surovin
· závazek obnovit systém vratných lahví
· konkrétnější představa o rozvoji ekologického zemědělství
· slib nakupovat pro státní úřady šetrné výrobky - potraviny z ekologického zemědělství, recyklované materiály, vratné lahve, po liberalizaci trhu také elektřinu od výrobců s čistými zdroji
· vyrovnání státních výdajů na silnice a železnice
· sázení místně odpovídajících druhů stromů ve státních lesích tak, aby se do roku 2030 mohl jejich podíl zvýšit na dvojnásobek a ubylo tedy umělých smrkových monokultur, náchylných na škůdce, změny klimatu a prudké výkyvy počasí.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Ekologická kapitola v novém programu Koalice je jedna velká promarněná příležitost. Lidovci a unie se inspirovali loňským programem Čtyřkoalice, ale vyškrtali z něj téměř všechny konkrétní body.

V celém textu jsou vlastně jen dva konkrétní závazky - zvyšovat podíl čistých zdrojů na výrobě elektřiny na 12 % v roce 2010 a vyrovnat ekonomické podmínky pro vratné a nevratné lahve. Pokud Svoboda s Marvanovou chtějí po volbách převzít vládu, musí přijít s programovými návrhy konkrétních opatření, jak zlepšit zdraví a kvalitu života voličů - třeba vyčistit vzduch a řeky, snížit množství odpadků či zbavit potraviny toxických látek. Se soupeři, jako jsou Miroslav Grégr a Václav Klaus, má Koalice mimořádnou šanci zaujmout voliče populárním ekologickým tématem, zatím ale tuto příležitost promarňuje.“

Hnutí DUHA připravilo podrobný informační list, který shrnuje a komentuje ekologickou kapitolu programu Koalice a v detailní tabulce dokumentuje všechny změny oproti loňskému dokumentu Čtyřkoalice. Lze zaslat emailem, faxovat nebo stáhnout na www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/Koalice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist