https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kotlikova-revoluce-v-plnem-proudu-15-nejcastejsich-dotazu-na-ministerstvo-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Kotlíková revoluce v plném proudu - 15 nejčastějších dotazů na Ministerstvo životního prostředí

28. ledna 2016 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
Kotlíkové dotace pod taktovkou Ministerstva životního prostředí jsou v plném proudu. Příjem žádostí odstartoval už v 10 krajích a ve všech je o dotace obrovský zájem. V Královéhradeckém i Zlínském kraji už 1. kolo dotací zájemci vyčerpali. Lidé se v souvislosti s kotlíkovými dotacemi Ministerstva životního prostředí nejčastěji ptají na tzv. mikroenergetická opatření, na způsob proplácení dotace, přehled doporučených výrobků či zda mohou vyměnit stará kamna nebo zdroj na elektřinu.

Ministerstvo životního prostředí získalo v Evropské komisi do roku 2020 celkem 9 miliard korun na výměnu až 100 tisíc kotlů v domácnostech po celé ČR. V předem stanoveném harmonogramu je vyhlásit 3 výzvy pro kraje vždy po dvou letech, kdy následně kraje jako administrátoři dotací vyhlásí výzvy pro občany. Ministerstvo ale již dříve avizovalo, že bude-li ze stran žadatelů o dotace zájem, prostředky na další nové kotle uvolní dřív než po dvou letech.

Podmínky pro získání dotace se v každém kraji mírně liší. Kraje si mohly po svém zvolit, jakým způsobem budou od zájemců přijímat žádosti nebo třeba zda rozdělí peníze najednou nebo ve více kolech. Celou částku najednou rozděluje např. Vysočina nebo Liberecký kraj, Zlínský kraj a mnoho dalších peníze od MŽP rozděluje postupně v několika kolech až do roku 2017.

" Zájem mě nejenom těší, ale také jsme ho předpokládali, takže pro MŽP nebude problém vyhlásit další vlnu kotlíkových dotací třeba i o půl roku dříve. Kraje ale musí nejdříve současné prostředky kompletně vyčerpat a také vyhodnotit 1. vlnu dotací. Zejména samozřejmě statistiky zájmu o konkrétní kotle, finanční rozsah projektů a efekty s tím spojené. Čím dříve kraje dotace zadministrují, tím dříve prostředky pro kraje a tak i občany budeme moci uvolnit. Věřím, že některé kraje také spustí plánovaná 2. kola kotlíkových dotací dřív, než původně plánovaly. Ani MŽP, ani kraje nesmí s ničím otálet, když je tak obrovský zájem našich občanů, kteří chtějí ekologičtější a účinnější kotel. Čím dřív kotle vyměníme, tím dřív budeme lépe dýchat," komentuje zájem o dotace i další postup ministr životního prostředí Richard Brabec.

Kotlíkové dotace vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí 15. července 2015 (tiskovou zprávu k vyhlášení programu a základní informace o kotlíkových dotacích najdete zde: http://www.mzp.cz/cz/news_150715_kotlikove_dotace ). Tehdy ministr životního prostředí představil základní podmínky kotlíkových dotací stanovené rezortem MŽP po vyjednávání s Evropskou komisí a vyhlásil výzvu pro kraje, které musely od MŽP nejprve získat finanční prostředky na základě projektových žádostí. V nich kraje navrhly způsob, jak budou žádosti přijímat, vyhodnocovat či proplácet finanční prostředky žadatelům, ale zavázaly se i k průběžnému vyhodnocování výzev či ke kontrolám projektů mezi žadateli.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist