Barbora Bartušková Večlová "> Krvavý byznys na Mauriciu: opice přepravované jako zboží, které skončí v odpadkovém koši evropských laboratoří - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krvavy-byznys-na-mauriciu-opice-prepravovane-jako-zbozi-ktere-skonci-v-odpadkovem-kosi-evropskych-laboratori
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Krvavý byznys na Mauriciu: opice přepravované jako zboží, které skončí v odpadkovém koši evropských laboratoří

6. prosince 2021 | Svoboda zvířat
Autor: Barbora Bartušková Večlová, tel: 604604372


Svoboda zvířat a další evropské organizace na ochranu zvířat volají po konci krvavého obchodu s opicemi chovanými pro kruté pokusy v evropských laboratořích. Opice jsou totiž násilím odebírány z volné přírody, vězněny v chovných farmách a jejich mláďata následně odesílána jako zboží určené k pokusům. V rámci Týdne akcí proti obchodu s opicemi z Mauricia proběhnou veřejné akce i kampaň na sociálních sítích, která bude zaměřena na mauricijskou vládu, velvyslanectví, turistické kanceláře a letecké společnosti. Cílem je ukončení obchodu s opicemi pro výzkum a testování.

Ostrov Mauricius, nejen turistická destinace

Mauricius, proslulý svými plážemi, tropickým podnebím, památkami a divokou přírodou, je oblíbenou destinací evropských turistů. Propagaci země jako "rajského ostrova" však kalí temná stránka, o které většina turistů vůbec neví: kruté pronásledování divokých opic v zemi.

Mauricius je jedním z největších světových vývozců opic pro výzkumný a testovací průmysl a hlavním dodavatelem opic do Evropy. V roce 2020 bylo ze země vyvezeno 10 827 makaků dlouhoocasých (Macaca fasicularis), což je o 40 % více (3 088 opic) než v roce 2019. A během ledna - září letošního roku bylo z Mauricia vyvezeno 10 810 opic, což představuje více než 58% nárůst oproti stejnému období roku 2020. Nejvíce opic letos směřovalo do USA, Španělska, Francie, Spojeného království, Kanady a Nizozemí. Dodavatelské společnosti - Camarney SL ve Španělsku a Silabe (Simian Laboratory Europe) ve Francii - pravidelně dovážejí mnoho těchto opic k chovu nebo k přímo k pokusům v Evropě.

Opice jsou baleny do malých přepravních beden a přepravovány letecky jako náklad. Hlavní leteckou společností, která se podílí na přepravě opic z Mauricia do Evropy, je Air France. Mezi další společnosti, které přepravují opice z Mauricia do jiných destinací, patří Safe Air (se sídlem v Keni) a Wamos Air (se sídlem ve Španělsku).

Noční můra pro makaky od začátku do konce

Makakové dlouhoocasí, kteří byli odchyceni ve svém přirozeném prostředí a odebráni ze svých rodin a sociálních skupin, jsou vyvezeni do laboratoří nebo drženi v jedné z osmi chovných farem v zemi. V těchto farmách jsou v zajetí drženy desítky tisíc jedinců, kteří tráví svůj život za mřížemi. Jejich mláďata jsou vyvážena jako zboží do laboratoří. Některým může být v době vývozu pouhých 16 měsíců (makaci dosahují dospělosti mezi 3-4 rokem života).

Navzdory všeobecnému celosvětovému znepokojení nad odchytem primátů z volné přírody pro využití ve výzkumu a testování na zvířatech udělila nedávno mauricijská vláda jedné z farem povolení k odchytu dalších 1 000 volně žijících opic.

Utrpení končí až smrtí

V roce 2017 proběhlo v laboratořích EU přibližně 11 609 zákroků na subhumánních primátech. Nejvíce jich provedli ve Francii, Německu a Spojeném království (1). Významnou oblastí, v níž se používají makakové dlouhoocasí, je testování toxicity. To se provádí na opicích za účelem posouzení nežádoucích reakcí na léčiva nebo chemické látky, a to hlavně kvůli komerčním produktům pro člověka. Testy se provádějí za použití různých koncentrací testované látky po různě dlouhou dobu. Tyto pokusy jsou extrémně kruté a zahrnují znehybnění opic, aby jim byla testovaná látka podána intravenózně (přímo do krevního oběhu) nebo přes hadičku, která se jim vtlačí do úst, aby se dostala do žaludku. U opic se může projevit letargie, zvracení, záchvaty, dýchací potíže, kožní problémy a úbytek hmotnosti. Mezi další nežádoucí účinky může patřit vnitřní krvácení a selhání orgánů. Přeživší zvířata jsou na konci testů toxicity usmrcena a jejich těla jsou rozřezána a vyšetřena.

Česká Svoboda zvířat v posledních měsících intenzivně upozorňuje na utrpení zvířat v laboratořích v rámci iniciativy Za pokusy bez zvířat. “Je ostudné, že necháváme v laboratořích tolik trpět mimo jiných zvířat také opice. Ty mají žít v přírodě a skákat po stromech a ne být spoutávány a tráveny chemickými látkami. Kromě tohoto děsivého utrpení jim připravujeme ještě další v podobě chovu v otřesných podmínkách zemí jako je Mauricius a dlouhého transportu plného stresu. Budeme rádi, když se k nám veřejnost připojí a vyzve mauricijskou vládu a aerolinky, aby tento krutý obchod ukončily. Kromě toho mohou lidé podepsat iniciativu za postupný konec všech pokusů na zvířatech v EU na stránkách www.zapokusybezzvirat.cz,” vysvětluje Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat.

Více informací: www.svobodazvirat.cz

Odkazy:

1) Report Evropské komise https://ec.europa.eu/environment/chemicals/lab_animals/reports_en.htm

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist