https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lesnici-vzkazuji-pomahame-lesum-rust-prijdte-se-presvedcit-v-tydnu-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.: Lesníci vzkazují: Pomáháme lesům růst. Přijďte se přesvědčit v Týdnu lesů

Termíny akcí pro veřejnost pořádané u příležitosti Týdne lesů a kontakty na lesníky najdete na internetových stránkách www.lesnipedagogika.cz. Aktuální informace budou také zveřejňovány na facebookové stránce https://www.facebook.com/lesnipedagogika nebo na twitteru https://twitter.com/ForestPedCZ.

OBNOVA LESA – POMÁHÁME LESŮM RŮST. „Pro lesníky jde o samozřejmou záležitost. Ale veřejnost chápe les jako něco, co roste „samo“, bez jakéhokoliv lidského přičinění. Naopak člověk /lesník/ je pro ni ten, kdo do přírodního řádu rušivě vstupuje a přírodu ničí a kácí stromy. Letošní Týden lesů chce prostřednictvím ukázek v terénu nabourat tento myšlenkový stereotyp,“ upřesnila Zuzana Jankovská, vedoucí oddělení vnějších vztahů a poradenství Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem. Uvádí hned několik příkladů, proč je třeba přežitý mýtus bořit:
• díky úsilí několika generací lesníků se plocha lesa v ČR za posledních 250 let zvýšila z 25% na 34 %,
• úkolem lesníků při trvale udržitelném hospodaření v lesích je zachovat rovnováhu mezi kácením stromů a jejich výsadbou – a to tak, abychom uchovali kvalitní a zdravé lesy budoucím generacím, a stávající generace přitom mohla využívat tak báječnou a obnovitelnou surovinu, jakou je dřevo,
• lesník je odborník – rozumí souvislostem v lese a umí v něm hospodařit,
• ročně pro vás lesníci v ČR zasadí přes 123 MILIONŮ STROMŮ:
 kdybyste je zasadili do jedné řady asi 1 m od sebe, vytvoříte pás dlouhý 123 tisíc kilometrů, kterým byste 3x obtočili kolem rovníku naší planetu Zemi,
 nebo s nimi vysadíte nový les na rozloze 13 000 fotbalových hřišť, což představuje všechna regulérní fotbalová hřiště v Evropě.

V rámci Týdne lesů si mohou děti i dospělí po celé České republice za asistence lesníků vyzkoušet například jak se sbírají semena lesních dřevin, zkusit si práci lesních dělníků při sázení stromků v lese, objevit, jak souvisí těžba stromů s následnou obnovou lesa. Na programu bude samozřejmě také návštěva lesních školek a pěstování sazeniček. Každá třída dostane dárek – metodické listy s návodem a maska ke hře na klikoroha. Stačí se s lesníky na programu předem domluvit.

„Les je lepší než budova školy“, vzkazuje všem paní učitelka Jana Mertová z Kuřimi.

Týdny lesů v České republice vyhlašuje a jejich zaměření připravuje pracovní skupina zabývající se lesní pedagogikou v ČR, kterou v roce 2007 ustanovilo Ministerstvo zemědělství jako poradní orgán ředitele odboru koncepcí a ekonomiky lesního hospodářství. V současné době ji, stejně jako aktivity spojené s Týdnem lesů 2016, koordinuje Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem.

Evropské týdny lesů (European Forest Week) jsou pořádány pod záštitou Forest Communicators Network ‒ týmu expertů pro komunikaci v lesnictví při UNECE/FAO. V rámci tohoto týmu existuje podskupina pro lesní pedagogiku, kde má ČR své zástupce.

Kontakt pro více informací:
Ing. Zuzana Jankovská,
mobil: 724 255 462, e-mail: ovv@uhul.cz
Marta Čížková, tel: 420 257 892 242 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist