Výborný: Liberečtí myslivci si na odstřel prasat policií stěžují neoprávněně
8.11.2024 11:40 | PRAHA
( ČTK)
Myslivci si na odstřel divokých prasat v Libereckém kraji policejními střelci stěžují neoprávněně, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). K opatření podle něj jeho úřad spolu s ministerstvem vnitra přistoupily proto, že odstřel prasat místními myslivci nebyl dostatečný. Akce, která začala tento týden, bude trvat do 6. prosince. Ke čtvrtečnímu ránu policisté podle Výborného odstřelili 14 dospělých divokých prasat.
Odstřel prasat je nutný zejména kvůli tomu, že se krajem šíří nákaza afrického moru prasat, řekl ministr. Zvířata jsou v kraji zároveň přemnožená. "Já bych k tomu nikdy nepřistoupil, kdyby místní myslivci plnili to, co mají, a skutečně intenzivně docházelo k odstřelu divokých prasat. Bohužel se to nestalo, přestože jsme je motivovali zvýšením zástřelného," uvedl Výborný. Za jedno dospělé divoké prase podle něj zástřelné stouplo na 10 000 korun, přičemž například město Jablonec nad Nisou přispívá dalšími dvěma tisíci korun, dodal.
"Přesto místní myslivci podle informací, které jsem slyšel, za tu dobu zastřelili jedno divoké prase přesahující hmotnost 80 kilogramů," uvedl. Odstřelili také selata, to ale zastavení šíření nákazy nepomůže, musí se jít po dospělých kusech, řekl ministr. "Byť zde je to komplikované, protože to území je rozsáhlé," doplnil.
Na akci je podle Výborného vyčleněných 14 milionů korun, přičemž osm milionů korun dalo ministerstvo vnitra a zbylých šest milionů korun ministerstvo zemědělství. Peníze jsou určené na nákup nočního vidění, zaměřovačů a munice. "Částka je maximální možná," uvedl. "To neznamená, že bude vyčerpána. Vyčerpá se to, co je skutečně potřeba," doplnil.
Místopředseda Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Fischer serveru Novinky řekl, že povolání policejních střelců považuje za zbytečné, místní myslivci by si podle něj počínali efektivněji. "My jsme stále stavěni do pozice, že můžeme za to, že je přemnožená spárkatá zvěř a je hodně divočáků. Ve skutečnosti to tak určitě není," uvedl. Akce podle něj zároveň narušuje období, kdy lov bývá nejintenzivnější.
První divoké prase nakažené africkým morem potvrdila v kraji laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od počátku letošního roku k začátku října evidovala veterinární správa podle dřívějších informací 27 potvrzených případů afrického moru u prasat divokých, z toho 13 myslivci ulovili a 14 našli uhynulých.
Ochranné pásmo kolem nákazy se podle Výborného už muselo pětkrát posunout, nyní zabírá téměř celý Liberecký kraj. Nákaza je zvláště nebezpečná, ohrožuje chovy a export, řekl ministr.
Africký mor prasat se v ČR poprvé objevil v červnu 2017 u Zlína, v regionu následně s odlovem zvěře pomáhala také policie. Jde o akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, zvířata se musí utratit. Nakažení divočáci teď ale podle veterinářů přežívají delší dobu než dřív a mohou být zdrojem šíření infekce.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Asi ano. Kdyby ty peníze ministr Výborný dal myslivcům, aby si mohli pořídit potřebné technické prostředky a zaplatit brigádníky jako honce, tak by asi opravdu za ty peníze černé zvěře ulovili víc.
Odpovědět
Teda mně by museli pořádně zaplatit velmi hodně peněz, abych šel nahánět divoká prasata. To je docela slušně nebezpečná věc.
Odpovědět
Když není prase postřelené, tak před honci uteče a ani ho neuvidí. Je potřeba dobře znát honitbu a leč perfektně naplánovat, protože prasata jsou chytrá a snaží se utíkat tak, aby byla co nejméně vidět.
Odpovědět
Tak stačí se náhodou dostat třeba mezi bachyni a selata a je to opačně, útočí.
Taky se nedá spoléhat na to, že myslivci všechny kusy trefí tak, že padnou.
Prasata jsou chytrá a snaží se utíkat tam, kde je není vidět. A to právě znamená, že honci do těch skrytých míst, u nás třeba úzkých ostrých zarostlých potočních údolí musí jít, protože jinak by jim ty prasata z leče hromadně utekla a zůstalo by ta možná jen pár samotářských kusů. Prasata se potom budou instinktivně přes toho honce, který jde tím místem, snažit prorazit, protože nebudou chtít vylézt do otevřeného prostoru a přitom na honce mohou i zaútočit. Stačí 100 - 150 kilové starší prase a jedno seknutí prasečími kly, když prase běží kolem a honec může mít dost.
Rozhodně bych měl na takové naháňce, kdyby mě tam někdo dostal, docela stažené půlky.
Odpovědět
A není to jejich práce, aniž by muselo ministerstvo zemědělství jim platit ještě prachy extra navíc.
Odpovědět
Plán pana ministra Výborného a jeho poradců je odlovit 200 kusů prasete divokého a tím zachránit liberecký kraj před AMP. Na toto vyčlenil 14 000 000,najal odstřelovače, kterým nakoupil nové zbraně, špičkové termovize , munici, objednal vrtulníky, drony, policie uzavřela oblasti odstřelu. Myslivecké spolky v české republice odstřílejí mimo tisíců kusů jiné spárkaté zvěře každý rok přes 200 000 kusů prasat. V letošním období byl dokonce překonán počet 250 000 kusů. To vše zdarma, nebo za směšné zástřelné s vlastními zbraněmi, optikou i municí ,po práci ve volném čase, s loveckými psy, kteří musí splnovat zákonem předepsané zkoušky ,též koupené, vycvičené a chované na vlastní náklady Za odměnu je pro myslivce od pana ministra Výborného připraven nový zákon o myslivosti, kde je chce mimo jiné, sankcionovat za neodlovení počtu zvěře stanovený úředníkem od stolu, který kolikrát zvěř viděl jen v zoologické zahradě. Má opravdu takto vypadat práce ministra?
Odpovědět
Dobře jste to napsal, přátelé z řad myslivců mají úplně stejný názor.
Bohužel, ministr Výborný je jen další z řady figurek, který ničemu nerozumí. A není sám. Ukažte mi jednoho ministra vlády, který je z oboru. A proto to tady vypadá, jak to vypadá.
Odpovědět
Těch 14 000 000 je při 200 divočácích 70 000 na jedno prase,
což je částka za kterou by kdejaký myslivec seděl na posedu 24 hodin denně. Nějak se mi nechce věřit, že elitní střelci nemají potřebné zbraně a optiku a že je museli nově nakoupit. Nechápu
ani náklady na mzdy, neboť ten lov lze považovat za výcvik a
to i ten noční, protože se s noční střelbou mohou potkat i jako
odstřelovači při nějaké bezpečnostní situaci. Pokud ale nejde
pouze o virtuální peníze, kde se přelejí peníze z ministerstva
zemědělství na ministerstvo vnitra a účetně to nejsou náklady
navíc.
Odpovědět
A ty vrtulníky a nové zbraně sis vycucal z kterýho prstu. V článku je jasně uvedeno, že myslivci ač je to jejich práce byli štond ulovit jediné prase.
Odpovědět
Pane ,,s v", špatně jste četl, v článku se píše ,,... zastřelili jedno divoké prase přesahující hmotnost 80 kilogramů", jinak na počet myslivci ulovili násobně více divočáků než policisté. A přoč myslivci loví přednostně menší prasata - lovem vedoucích bachyní dojde k rozbití sociální struktury tlup jejímž následkem je nekontrolované rozmnožování všech bachyněk v tlupě. Tedy vzhledem k potřebě snížení počtu divočáků nastává efekt úplně opačný. Nové zbraně a vrtulníky jsou obecně známý fakt, přečtěte si o této problematice i něco jiného než jen tento článek.
Odpovědět
Prasata asi mají nějaký x-tý smysl, nebo nějaký únik informací???, protože zatím se moc státní elitní "odstřelovači" nevytáhli. Měli to nechat na myslivcích, maximálně jim trochu celorepublikově rozvázat ruce.
Odpovědět
Ono by stačilo ,kdyby jim uzavřeli honitbu tak jako to udělali pro policejní odstřelovače . Výsledek by byl spíš lepší , protože znají místní terén a chování zvěře . Jenže to se panu ministrovi nehodí .
Odpovědět
Mohl by už někdo vysvětlit panu ministrovy že pro reprodukci černé zvěře je naprosto jedno jestli má prase 40 nebo 90 kilo. Bagatelizovat lov selat může jen naprostý nýmand a nedouk. Pane ministře ulovením každé vodící bachyně nejenže likvidujete sociální struktůru populace černé zvěře ale dáváte možnost se reprodukovat všem jejím selatům samičího pohlaví těžším 30 kilogramů. Místo jedné matky tu jedním výstřelem uděláte těch matek násobně více.To opravdu myslíte vážně? To budou po skončení tohoto ministrem řízeného řádění běhat po tamních lesích osiřelá selata? že se neozývají ochránci co jim tak jde o blaho mláďat. No a selata snad ten AMP nepřenáší? Velice mě zajímá kolik se toho tímto stylem uloví a co bude nakonec ulovení jednoho kusu stát. Nezapomněl pan ministr na to, že se v tuto dobu loví i jiná zvěř? No a hlavně. Doufám, že až budou myslivci potřebovat na měsíc omezit vstup do honiteb tak jim to ministerstvo bez velkých okolků umožní a policie bude kontrolovat dodržování tohoto omezení. Vždyť i jinde jde o to mít možnost racionálně snižovat stav zvěře.
Odpovědět
Jak vysvětlit laikovi něco o chování divokých prasat? Vždyť je to prý vyučený právník, takže co mu tam kdo nakuká o přírodě to zřejmě odkývá. Monstr akce spíše jako vojenské manévry či cvičení, výsledek nic moc, ale jako PR a díra na peníze je to docela fajn.
Odpovědět
Nevím jestli má cenu sem psát , snad si to někdo z kluků co tam loví na místo nás přečte . Když nemá potřebné znalosti pan ministr , tak by si mohli /měli načíst informace o černé zvěři a co znamená pro černou zvěř hierarchie . Měli by lovit podle toho , přijmout odpovědnost za to dělají , věřím že pochopí a přijmou .
Odpovědět
Proč by myslivci neměli kritizovat ministerský Výborného odstřel?
Kde se na střílející vydá mnohonásobně větší množství prostředků než mají k dispozici myslivci.
Kde se povinně k tomu odstřelu ti myslivci direktivně přizvou takovým způsobem, že si na to musí vzít v práci volno, aby to splnili.
Kde je odstřel organizačně zmršen tak, že střelená prasata tam leží přes noc a myslivci se k nim dostanou až po ránu, kdy už je zvěřina zkažená a prasata se nedají využít na maso. A myslivci je musí, určitě na své nákaldy, poslat do kafilérky. A kde jim policajti slíbili, že prasata budou střílet do hlavy, ale v reálu je většima prasat střelena na měkko, tudíž roztrhaná střeva, která to maso přes noc spolehlivě zkazí.
Odpovědět
Doplňuji, podle televize je zástřelné za jedno prase 10 tisíc Kč, z toho myslivci, kteří ty prasata uklízejí, dostanou polovinu.
Předpokládám, že na likvidaci prasete v kafilérce a další náklady myslivců těch 5 tisíc stačí.
Odpovědět
A teď můžete vybavit za miliony myslivce a udělat z nich policejní odstřelovače. Když ti policejní neumí střílet na hlavu. Po uplynulém týdnu asi už nikdo nic nestřelí. Les je zapachovaný policisty a prasata se rozútíkala po okrese. Pochybuji, že je odstřelovači lákají někam na žaludy :o)
Odpovědět
|
|