Jan Mikulička "> Liberecké přírodovědné workshopy zabavily zvídavé děti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/liberecke-prirodovedne-workshopy-zabavily-zvidave-deti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Liberecké přírodovědné workshopy zabavily zvídavé děti

10. června 2022 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Jedinečnou příležitost zažít si a vyzkoušet vybrané chemické experimenty dostaly děti, které se běžně označují jako nadané, během jara díky spolupráci krajského úřadu se Základní školou 5. května v Liberci. Nabídky workshopů určených pro žáky ze 4., 5. a 6. tříd základních škol se zájmem o přírodní vědy využilo pět chlapců, z nichž dva přijeli dokonce až z Českolipska. V pozměněné podobě budou workshopy pokračovat i v příštím školním roce.

„Jedná se o další z aktivit projektu Libereckého kraje zaměřeného na rozvoj vzdělávání. Jeho součástí jsou i aktivity pro nadané žáky, kteří jsou bohužel v dnešní době trochu opomíjeni. Jsem rád, že Liberecký kraj na ně myslí a vytváří jim podmínky pro jejich další rozvoj,“ říká Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Chlapci během tří navazujících workshopů zjišťovali kyselost různých běžně dostupných kapalin, načež vyvozovali jejich vhodnost pro lidský organismus, při dalším setkání se zabývali rychlostí chemických reakcí a jejich tepelným zabarvením, a při poslední akci měli za úkol vymyslet vhodný pracovní postup, který povede k získání neznámého množství rozpuštěné krystalické látky z roztoku a následně vypočítat její procentuální zastoupení.

„Syn byl pokaždé nadšený, zářil jako vždy, když ho něco nadchne, něco objeví, něco pochopí,“ svěřila se jedna z matek účastníků. Věková skupina dětí byla mladší, než která se v rámci výuky dostane na běžné základní škole k chemii, všichni tak pracovali v laboratoři s patřičným vybavením poprvé. Roli lektorů si při této příležitosti vyzkoušeli také dva nadšenci do chemie z osmého ročníku hostitelské školy.

Badatelská setkání organizoval ve spolupráci se Základní školou 5. května v Liberci projekt Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Libereckém kraji (NAKAP LK II), jehož cílem aktivita zkvalitnění péče o nadané žáky. Termíny a podobu dalších workshopů, které nemají v Liberci obdoby, se rodiče dozví na portále www.edulk.cz a ve facebookové skupině Nadané děti.
Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist