Karolína Šůlová "> Litoměřice mohou být v budoucnu energeticky soběstačné - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/litomerice-mohou-byt-v-budoucnu-energeticky-sobestacne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Litoměřice mohou být v budoucnu energeticky soběstačné

22. listopadu 2006 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Slavnostního zahájení projektu, který má ověřit, zda geologické podmínky umožňují využívat geotermální energii pro potřeby města Litoměřice, se dnes zúčastnil ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš.

Projekt na využití geotermální energie pro výrobu tepla a elektřiny se připravuje několik let [1]. V současnosti Litoměřice již kromě toho využívají sluneční kolektory pro ohřev vody a v budoucnu chtějí vybudovat i malé vodní elektrárny a využívat biomasu.

„Na Litoměřicích si cením zejména komplexního přístupu a věřím, že se v budoucnu stanou jedním z prvních českých měst, které bude z velké části energeticky závislé pouze na místních zdrojích. To přinese dvojí efekt – zlepší se životní prostředí, protože obnovitelné zdroje jsou k přírodě šetrnější a navíc lidé ušetří. Nebudou totiž muset platit za dodávky elektrické energie či tepla odjinud, ale město samo si stanoví ceny, takže konkurenční prostředí může přimět i další dodavatele, aby šli s cenami dolů. Zkušenosti ze zahraničí – například Rakouska - ukazují, že tato vize je zcela reálná,“ hodnotí přístup Litoměřic ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš. Obnovitelné zdroje energie patří mezi jeho priority a celý projekt sleduje dlouhodobě – věnoval se mu již jako zástupce Světové banky.


Poznámky:
[1] Geotermální a vrtné aspekty využití geotermální energie pro výrobu elektrické energie a tepla pro městskou aglomeraci Litoměřice se řeší postupnými kroky. Realizace povrchových geofyzikálních prací, financovaná Ministerstvem životního prostředí, umožnila projektovat a situovat ověřovací vrt. Zahajovaný zkušební vrt, který bude ze 75% financován Ministerstvem průmyslu a obchodu z Národního programu výzkumu a z 25% privátního sektoru, umožní ověření teoretických geologických předpokladů geotermálního projektu. Jeho provedením se výrazně sníží riziko související s realizací projektu. Tento průzkumný vrt realizuje firma INGEOa.s. ŽILINA a.s. Řešitelem výzkumného projektu je GEOMEDIA s.r.o. Praha.
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist