František Šulgan "> Mapování velkých šelem začíná v Beskydech přesně za týden - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mapovani-velkych-selem-zacina-v-beskydech-presne-za-tyden
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa CHKO Beskydy: Mapování velkých šelem začíná v Beskydech přesně za týden

23. února 2012 | Správa CHKO Beskydy
Autor: František Šulgan, tel: 724 804 161
Přesně za týden, ve čtvrtek 1. března, začíná tradiční mapování velkých šelem v Beskydech. Stopy rysů, vlků a medvědů zde budou hledat pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, ke kterým se o víkendu připojí další zájemci.

„Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už po osmadvacáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 km2 pohybuje. Současně se bude sledovat výskyt šelem v sousední CHKO Kysuce na Slovensku. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd vyskytuje kolem 8-10 rysů, 3-5 vlků a 1-3 medvědi,“ vysvětluje Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy, která mapování koordinuje.

Beskydy jsou jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco rysa můžete spatřit i jinde, medvěda a vlka lze vystopovat jen ve zdejších lesích, kam se často zatoulají ze sousedního Slovenska. Cestu jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni a jsou také předmětem ochrany Evropského společenství, CHKO Beskydy je proto zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Jejich počet u nás souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a Polsku. V Evropě byly zpracovány akční plány na ochranu velkých šelem, přičemž velký důraz se klade na spolupráci jednotlivých států. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto v této věci letos jednala se státní ochranou přírody na Slovensku.

Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat. Výsledky sčítání vyhodnocuje Správa CHKO Beskydy. Závěrečná zpráva ze „sčítání“ bude k dispozici zhruba za měsíc. V případě nepříznivého počasí, jako je sněžení či déšť, se akce uskuteční v náhradním termínu 8.-11. března.
František Šulgan, tel: 724 804 161
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist