https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/myslivci-se-premnozili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Myslivci se přemnožili

13. dubna 2016 | Strana zelených
Strana zelených odmítá navrženou podobu novely zákona o myslivosti, která v minulých týdnech prošla připomínkovým řízením. Pokud by byla novela schválena v současné podobě, omezila by práva houbařů, turistů, cyklistů i organizátorů letních táborů na volný pobyt v přírodě. Zelení proto dnes odstartovali výzvu vládě, aby zákon v této podobě odmítla.

Novela by trojnásobně zvýšila pokuty (z 10 000 na 30 000 korun) za porušení zákazu vstupu do lesa a na území, v kterém honitba probíhá. Pokud se lidem v době zákazu vstupu například opakovaně zaběhne pes, zaplatí až 60 000 korun. Přitom kvůli lovu zvěře by bylo možné uzavřít dotčená území třeba i na několik měsíců v kuse. Sankci až 200 000 korun by mohly dostat spolky a sdružení, které vlastní louky například pro potřeby táboření v případě, pokud s předstihem nenahlásí myslivcům, že chtějí vlastní louku (tedy honební pozemek) posekat.

“Ministr Marian Jurečka svým návrhem nesmí vzít houbařům, cyklistům nebo turistům právo na vstup do přírody. Situace, kdy člověk s rodinou nesmí třeba půl roku vyjít na houby pod hrozbou pokuty 30 000 korun, je naprosto nepřijatelná,” uvádí Daniel Pitek, soukromý zemědělec a člen předsednictva SZ.

Ministerstvo zemědělství ve zdůvodnění novely uvádí, že pohyb veřejnosti v honitbách komplikuje myslivcům hospodaření. V některých situacích je prý proto žádoucí, aby do nich byl vstup omezen. Vágně znějící ustanovení by tak umožnilo vydat zákaz vstupu do volné přírody i na libovolně dlouhou dobu. Nově by přitom o zákazu vstupu rozhodoval úředník, který musí mít povinně složenou mysliveckou zkoušku. Dá se tedy předpokládat, že bude také aktivním myslivcem.

“Myslivci se přemnožili. A tak chtějí zakazovat lidem chodit do lesa. Stojíme na straně volného pohybu osob typu houbař, skaut, babička s nůší, rodina na výletě – v lesích. Myslivec by měl především hlídat, aby na někoho po vichřici nespadla větev a aby srnky měly na zimu dost soli jedlé. Touto ani žádnou jinou činností ale nebudou omezovat ostatní, natož někoho pokutovat, nebo na ně pošleme Krakonoše,” říká předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

Text výzvy a bližší informace o problematice naleznete na webu Bez peněz do lesa nelez - www.bezpenezdolesaneles.cz
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist