https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/myslivecky-stat-bude-mit-i-mysliveckou-politiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Myslivecký stát bude mít i mysliveckou politiku

10. dubna 2002 | Hnutí Duha
Myslivecký stát bude mít i mysliveckou politiku
Fencl musí připravit hlavně pravidla pro stavy zvěře


Mysliveckou politiku bude vedle energetické, dopravní, agrární nebo průmyslové mít Zemanův kabinet. Hlavní teze připravené ministerstvem zemědělství, které počítají se státní podporou loveckým spolkům, bude na dnešní schůzi projednávat vláda. S klíčovými mechanismem, který určí, jakým způsobem budou určovány stavy zvěře, ale Fenclův úřad doposud nepřišel.


Hnutí DUHA kvitovalo, že ministerské zásady požadují snížení počtu jelenů, srnců či muflonů. Zvěř, kterou myslivci v honbě za loveckými zážitky a trofejemi záměrně přemnožují, doslova spásá mladé stromky v lesích. Nový myslivecký zákon obsahuje rámcová pravidla, navržená Hnutím DUHA, podle kterých mají stavy zvěře respektovat úživnost lesa. Přesný mechanismus stanovení počtu zvěře ale musí stanovit vyhláška ministerstva zemědělství, která doposud nevznikla.

Fenclovi úředníci odhadují, že přemnožená zvěř působí ekologické a ekonomické škody asi za miliardu korun ročně. Rozsáhlý výzkum českých lesů, publikovaný v březnovém čísle odborného časopisu Lesnická práce, ukazuje, že v mladých výsadbách je průměrně zvěří poškozeno 40 % stromů v každém porostu [1].


Ministerstvo zemědělství ale v myslivecké politice ovšem:

· Nenavrhuje zavedení psychologických testů, které by zajistily, že zbraň do rukou nedostanou lidé agresivní či nepozorní. Myslivci každoročně omylem zabijí nebo zraní několik lidí.
· Navrhuje za prostředky daňových poplatníků prosazovat politické cíle myslivecké lobby. “Orgány státní správy myslivosti a myslivecké organizace by měly prosazovat v mediích zařazování programů s pozitivní mysliveckou tematikou k ovlivňování veřejnosti… Tuto absenci pozitivních informací o myslivosti však mohou nahrazovat, krok za krokem, jak krátké stručné zprávy o obětavých akcích a činnostech myslivců při práci s mládeží nebo přírodou v krajích, tak promyšlené profesionální mediální kampaně, schopné oslovit zejména městské obyvatelstvo (které tvoří většinový názor)…. V rámci podpory myslivosti využívat účelově dotačních prostředků rezortů na osvětu”, žádá ministerstvo zemědělství.


Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA řekl:

“ Se zájmem sleduji proces přeměny koníčků a zálib v plánovitou a státem řízenou činnost. Na podzim se myslivecké zvyky a tradice staly součástí národního kulturního dědictví, nyní ministerští úředníci vypracovali státní mysliveckou politiku. Očekávám, že bude následovat státní politika včelařů, pak rybářů a možná se své státní politiky dočkají i modeláři. Fenclův úřad sice konstatuje, že je potřeba snížit stavy jelenů a srnců na únosný počet, úředníci ale doposud nepřipravili konkrétní znění vyhlášky, která by jej měla zajistit.”

Kontakt:
Jaromír Bláha, tel: 02-22513859, 0602-440508
Karolína Šůlová, tel: 02-22513859, 0604-202470

Poznámky:
[1] Černý, M., Beranová, J., Holá, Š. (2002): Inventarizace škod zvěří v roce 2000, Lesnická práce 2002 (3): 101-103. Výzkum sledoval rozsáhlý vzorek 2300 lesních porostů o celkové rozloze 32 000 hektarů, rozmístěných v 234 lokalitách, každé čtyři čtvereční kilometry velké, výsledky byly statisticky zpracovány pro 150 kombinací podle věku, druhu stromu a typu poškození.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist