https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/myty-a-fakta-o-zlepsovani-recyklace-v-cr-reakce-na-informace-mzp-o-priprave-noveho-odpadoveho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Mýty a fakta o zlepšování recyklace v ČR. Reakce na informace MŽP o přípravě nového odpadového zákona

6. května 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku ekologických organizací a tvrdí, že cílem nově připravovaného zákona o odpadech je skutečně zvýšit recyklaci. Jaká je ale skutečnost?

Základním problémem je, že zákon má naplňovat cíle Plánu odpadového hospodářství ČR, který stanovuje jako cíl recyklaci ve výši pouze 38%. Zároveň sám nepřináší dostatek účinných opatření pro motivaci k třídění ale naopak ke spalování odpadů.

Plán odpadového hospodářství České republiky na léta 2004 až 2014 obsahoval závazný cíl recyklovat 50 % všech komunálních odpadů do roku 2010 [1]. Toho se nepodařilo dosáhnout, mimo jiné proto, že jej ignorovali a vědomě odmítali někteří vysocí úředníci MŽP. Ukázala to analýza Hnutí DUHA [2]. Česká republika tak nyní dosahuje jen 35 % recyklace všech komunálních odpadů [3], hodnotu pod evropským průměrem a daleko za nejlepšími zeměmi Evropy.

Ministr Richard Brabec (ANO) připravil nový desetiletý národní plán odpadového hospodářství, který vláda schválila 22. 12. 2014. Cíl pro recyklaci komunálních odpadů v novém Plánu však výrazně snížil, požaduje do roku 2020 závazně recyklovat jen 50 % plastů, papíru, skla a kovů z komunálních odpadů [4]. To ale v přepočtu jen 38 % všech komunálních odpadů. Cíl je tedy ve skutečnosti 38 % a nikoli 50 %.

Přitom prognóza samotného ministerstva říká, že v roce 2024 můžeme recyklovat až 60 % všech komunálních odpadů [5]. Závazný cíl je ovšem jen 38 %. MŽP proto nic nenamítalo, když kraje předkládaly své vlastní plány odpadového hospodářství, kde počítaly právě jen s tímto tak nízkým cílem recyklace všech komunálních odpadů v roce 2020 [6].

Úředníci MŽP ignorovali připomínky stovek občanů a řady neziskových organizací a nechali kraje stanovit nízké závazné cíle recyklace. Stalo se tak přesto, že stejní úředníci MŽP v téže době jednali v Bruselu o nových, pro členské státy závazných směrnicích, podle kterých bude ČR muset zvýšit recyklaci všech komunálních odpadů na 60 % do roku 2025 a 65 % do roku 2030. Tyto směrnice budou v ČR platné asi od roku 2019, přičemž nově připravovaný zákon o odpadech má platit od roku 2018.

Ekologické organizace nikdy nezpochybňovaly potřebu zvýšit nízký skládkovací poplatek, naopak po jeho zvýšení dlouhodobě volají. V souladu s návrhy Evropské komise požadují ekologické organizace také zavedení poplatku ze spalování neupravených směsných komunálních odpadů. S ohledem na výdaje obcí a domácností však Hnutí DUHA navrhuje zavedení recyklační slevy. Znamená, že obce s velmi nízkou produkcí směsných komunálních odpadů nebo s velmi vysokou mírou recyklace by dostaly část zvýšeného skládkovacího poplatku zpět. Toto opatření je ekonomickou motivací pro obce, aby výrazně zvýšily recyklaci a zlepšily recyklační služby pro domácnosti. Recyklační slevu požaduje zavést do zákona Úřad vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i Ministerstvo zemědělství ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Návrh zákona však žádnou přímou ekonomickou motivaci k recyklaci neobsahuje

Ekologické organizace dále varují před zavedením kritéria výhřevnosti pro zákaz skládkování. Ve všech zemích, které jej zavedly, to totiž vedlo k výrazně vyššímu spalování odpadů, k výstavbě nadbytečných kapacit spaloven a dovozu odpadů ze zahraničí. Namísto toho Hnutí DUHA navrhuje zákaz skládkování biologicky rozložitelných odpadů, které vede ke zvýšení kompostování a recyklace [7].

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Stejní úředníci ministerstva životního prostředí, kteří před několika měsíci snížili závazný cíl recyklace pro všechny komunální odpady v plánu odpadového hospodářství, najednou tvrdí, že chtějí zvýšit recyklaci. Do nového odpadového zákona, který připravují, nyní odmítají napsat konkrétní ekonomickou motivaci pro zvýšení recyklace - recyklační slevu. Prosazují ji nejen ekologické organizace, ale také úřad vlády a ministerstvo zemědělství."


Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Strana 50 Vyhodnocení POH ČR 2004-2014: http://bit.ly/1T4uOOt
[2] Tisková zpráva Hnutí DUHA z 2.9. 2005 a dokuemnt zde: http://www.hnutiduha.cz/publikace/papirova-recyklace-ministerstvo-zivotniho-prostredi-dva-roky-sabotuje-vladni-politiku
[3] Konkrétně 34,8 % uvádí MŽP http://www.mzp.cz/cz/news_160505_zakon_odpady
[4] Cíl 3.1.1.1. Plánu odpadového hospodářství ČR na straně 98. http://bit.ly/24Banup
[5] Strana 62 Plánu odpadového hospodářství ČR. http://bit.ly/24Banup Recyklací rozumíme součet materiálového využití a kompostování.
[6] Například Plán odpadového hospodářství kraje Vysočina http://bit.ly/21D0vi4 jež počítá v tabulce 92 na straně 151 analytické části pouze 37 % míru recyklace v roce 2025. Viz podíl odděleného sběru na celkové produkci v roce 2025.
[7] Viz tisková zpráva Hnutí DUHA z 26.4.2016 http://hnutiduha.cz/aktualne/zakaz-skladkovani-spalitelnych-odpadu-nevede-k-vyssi-recyklaci-ale-vetsimu-spalovani
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist