RNDr. Miroslav Patrik "> Na dálnici D8 se už začalo rozhodovat nezákonně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-dalnici-d8-se-uz-zacalo-rozhodovat-nezakonne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Na dálnici D8 se už začalo rozhodovat nezákonně

1. listopadu 2002 | Děti Země
Autor: RNDr. Miroslav Patrik, tel: 603 574 289
V rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny neoznámila obec Libouchec Dětem Země, že zahájila řízení o kácení více něž pětistovky stromů a přes půl hektarů keřů v rámci výstavby dálnice D8. Její souhlasné rozhodnutí ze srpna minulého roku je tak nutné považovat za nezákonné. Děti Země se o této skutečnosti dozvěděly až v červenci letošního roku, a proto obec požádaly o obnovu řízení. Ta to však odmítla, stejně jako ústecký okresní úřad, který řešil odvolání. Děti Země tak připravují zaslání stížnosti na kraj, ve hře je i soudní žaloba.

„Přístup Libouchce k dodržování českých zákonů je neuvěřitelný. Přitom jejich chybu šlo celkem snadno napravit obnovou správního řízení,“ vyjadřuje své pohoršení Miroslav Patrik z Dětí Země. Zároveň se domnívá, že zamítnutí jejich odvolání referátem životního prostředí ústeckého okresu může signalizovat buď mafiánské způsoby na tomto referátu nebo velmi silnou podjatost jeho vedoucího Josefa Kříže vůči Dětem Země, což není poprvé.

Neoznámení o zahájení správního řízení Dětem Země a dokonce krytí této nezákonnosti nadřízeným orgánem může z právního hlediska znamenat významný precedens pro všechny stavby u nás. Správní orgány mají totiž ze zákona za povinnost písemně oznamovat občanským sdružením, které mají podanou žádost, každé zahájení řízení, při němž jsou dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny. Závisí pak na jenom na nich, zda se řízení zúčastní, nikoliv na libovůli úřadů.

„Pracovník Libouchce Josef Trnka šel dokonce tak daleko, že nám otevřeně napsal, že naše účast v tomto řízení by nemohla mít podstatný vliv na jeho rozhodnutí,“ uvedl dále Patrik. Podle něho jde tak o elementární popření smyslu správního řízení, neboť správní orgán si nesmí vůbec dovolit jenom uvažovat o tom, že účast kohokoliv v řízení je na nic.

Podle názoru Dětí Země je ještě horší to, že právní impotencí je zasažen i právě končící ústecký okresní úřad, který jejich odvolání zamítnul. „Vůbec nepochopil, že tu byl porušen paragraf 70 zákona o ochraně přírody a krajiny o povinnostech státních úřadu vůči občanským sdružením,“ vysvětluje Patrik. Zároveň uvedl, že zdůvodnění Josefa Kříže z Libouchce už také zařadil do ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Výsledky této ankety budou zveřejněny na konci dubna příštího roku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist