Eva Nová "> Na hradě Šelmberk se první červnový víkend představí stará řemesla - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-hrade-selmberk-se-prvni-cervnovy-vikend-predstavi-stara-remesla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Danar z.s.: Na hradě Šelmberk se první červnový víkend představí stará řemesla

28. května 2024 | Danar z.s.
Autor: Eva Nová, tel: 605 453 045
O víkendu 1. a 2. června proběhne na hradě Šelmberk u Mladé Vožice tradiční Festival historických řemesel a technologií. Návštěvníky čekají jedinečné ukázky více než 20 řemeslných dílen, doprovodné přednášky o historii vybraných řemesel a příslušných výrobních postupů a další zajímavý program.
„V rámci této tradiční dvoudenní akce je pro návštěvníky připraveno přes dvacet oživených řemeslných dílen, ve kterých budou mít jedinečnou možnost nahlédnout nejen do historie vybraných řemesel, ale také poznat vlastnosti jednotlivých výrobních materiálů, stovky kusů nářadí a další vybavení dílen zvyky jednotlivých řemeslníků - kovářů, bednářů, hrnčířů, přadlen a tkalců, písařů, tesařů, soustružníků, brnířů, platnéřů, ševců a řady dalších. Děti i dospělí si mohou poslechnout tematické přednášky v jednotlivých řemeslných dílnách nebo si užít další doprovodný program – v sobotu proběhne například ukázka pálení keramiky ve středověké hrnčířské peci nebo experimentální tavba železné rudy v kusové peci, tzv. dýmačce,“ přiblížil náplň akce Aleš Nový z pořádajícího spolku Danar. Některá řemesla si návštěvníci budou moct částečně vyzkoušet vlastníma rukama, připravena je i hravá vědomostní soutěž. Oživením letošního ročníku bude přítomnost královské lovecké družiny ze 14. století s ukázkami sokolnicky cvičených dravců a historických plemen loveckých psů. Chybět nebude ani obchůdek s originálními výrobky účinkujících řemeslníků a odbornou historickou a řemeslnou literaturou.
Festival historických řemesel a technologií na Šelmberku u Mladé Vožice bude probíhat první červnový víkend vždy od 10 do 17 hodin po oba dny. „Konání festivalu není financováno žádnou dotací. Všichni prezentující se vzdali svých honorářů ve prospěch akce a případný výtěžek bude použit pro další rozvoj místního Historicko řemeslně vzdělávacího centra, které se prostřednictvím řady různých programů dlouhodobě snaží o uchovávání a předávání odkazu našich předků dětem i dospělým. Proto děkujeme všem, kteří k nám o víkendu zavítají a náš projekt tím podpoří,“ doplnil Aleš Nový. Podrobnější informace o programu festivalu i dalších akcích najdou zájemci na internetových stránkách www.centrumselmberk.cz nebo na facebookovém profilu centra.
Eva Nová, tel: 605 453 045
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist