Petr Orel "> Na traviče volně žijících zvířat doplatila také orlice Gabča - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-travice-volne-zijicich-zvirat-doplatila-take-orlice-gabca
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Záchranná stanice a CEV Bartošovice: Na traviče volně žijících zvířat doplatila také orlice Gabča

11. listopadu 2009 | Záchranná stanice a CEV Bartošovice
Autor: Petr Orel, tel: 556 758 675
Obětí nesmyslného trávení volně žijících živočichů se stala v polovině září 2009 také orlice Gabča, přidala se tak ke stovkám, či tisícům člověkem zcela nesmyslně otrávených zvířat.

Tato samice orla skalního byla vypuštěna do volné přírody na počátku měsíce srpna 2007, společně se dvěma dalšími samicemi, Filoménou a Hankou a to v rámci projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Ve volnosti tedy pobývala 25 měsíců.

Tento projekt se rozběhl v roce 2006, po mnohaleté přípravě. Smyslem a cílem projektu je navrátit po 100 letech orla skalního do naší přírody jako hnízdní druh. Na přelomu 19. a 20. století byl orel skalní v českých zemích člověkem vyhuben, z archivních materiálů je patrné, že dospělí ptáci byli většinou zastřeleni v blízkosti hnízda, mláďata a vejce vybraná.

Zásadní důvody pro realizaci projektu jsou tři:
- orel skalní je jako vrcholový predátor důležitou součástí ekosystému, jeho zastoupení v potravním řetězci chybí;
- je tu etické a humánní hledisko, snaha o nápravu nesmyslného počínání lidí, které vedlo k likvidaci hnízdní populace orlů skalních;
- s pomocí orla skalního, jako dominantního, vlajkového živočišného druhu, upozornit veřejnost na nutnost zachování biodiverzity a realizaci aktivních ochranářských opatření s cílem zachovat i ve střední Evropě „místo pro divokou přírodu“.

Mláďata pro tento projekt jsou získávána darem ze Slovenska. Jde o druhá, mladší mláďata, která by jinak v rámci vrozeného kainismu zahynula po střetech se starším sourozencem. Od roku 2006 již bylo vypuštěno 13 mláďat. Orlice Gabča je první definitivní ztrátou!

V listopadu 2006, v roce prvního vypouštění, byla postřelena z brokové lovecké zbraně samice Anča ( stalo se tak nedaleko Bystřice pod Hostýnem), zranění bylo takového charakteru, že se ji podařilo vyléčit a zrehabilitovat, aby mohla být v květnu následujícího roku opětovně vypuštěna do volné přírody. Orgánům činným v trestním řízení se pachatele nepodařilo vypátrat.

V roce 2007, nedlouho po vypuštění, se dostala do zajetí samice Hanka, této byla sundána vysílačka a zastrčena do liščí nory, přes určitá podezření jsme přijali závěr, že zahynula po střetu s liškou, což je mladých ptáků možné. Až koncem listopadu 2007 jsme obdrželi telefonické upozornění, že tato orlice je držena v zajetí. Z nelegálního držení byla odebrána a po rehabilitaci byla znovu 21.3.2008 vypuštěna do volnosti. Ve volné přírodě pobývala celý rok, přesně po roce byla nalezena popálená el. proudem po dosednutí na nevhodně konstrukčně řešený sloup a to u městečka Rajec na Slovensku. Díky tomu, že byla nalezena bezprostředně po zásahu el. proudem a včas zahájené intenzivní léčbě se ji podařilo vyléčit a v srpnu 2009 byla již po třetí vypuštěna do volnosti.

Všichni vypuštění orli mají nainstalovanou krátkovlnnou radiovou vysílačku a to formou batůžku na zádech, tři orli již mají také připevněnou kombinovanou radiovou a satelitní vysílačku. Díky této technice orly monitorujeme. Když se kolegovi RNDr. Lubomíru Peškemu, který v rámci projektu působí jako expert na tuto techniku, podařilo v srpnu t.r. objevit orlici Gabču nedaleko Sedlčan a dokonce ji nafotit v terénu v plné síle a kráse. Ještě jsme netušili, že o měsíc později najde svou smrt nedaleko města Votice.

Se ztrátami v rámci projektu „Návrat orla skalního do ČR“ jsme počítali, antropogenní tlak na přírodu je obrovský, nicméně tak zbytečné ztráty, jako jsou otravy carbofuranem, velmi mrzí, jsou odsouzeníhodné a požadujeme, aby orgány činné v trestním řízení tyto případy aktivně šetřily.

Tyto nezákonné praktiky mimo jiné přímo ohrožují stávající populaci orlů mořských, či nově zakládající populaci orlů skalních.

Projekt „Návrat orla skalního do ČR“ je spolufinancován z evropského fondu regionálního rozvoje v rámci programu příhraniční spolupráce Slovenská republika-Česká republika.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist