Petra Schnitzerová "> Netopýří sídla nad vodou aneb Pomozte nám mapovat výskyt letounů v pražských mostech! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/netopyri-sidla-nad-vodou-aneb-pomozte-nam-mapovat-vyskyt-letounu-v-prazskych-mostech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Netopýří sídla nad vodou aneb Pomozte nám mapovat výskyt letounů v pražských mostech!

ČESON vyzývá obyvatele i návštěvníky metropole ke spolupráci na projektu mapování výskytu netopýrů v pražských mostech, který začal v roce 2024 a pokračuje i letos. Letouni již opouštějí svá zimoviště, a tak je za teplých večerů můžeme opět sledovat. Viděli jste při večerní procházce kdekoliv na území hl. města Prahy vyletovat netopýry z mostní konstrukce? Dejte nám o tom vědět! Přispějete tak k rozšíření znalostí o tomto typu úkrytů, což pomůže netopýry efektivněji chránit při plánovaných rekonstrukcích.

ČESON vyzývá obyvatele i návštěvníky metropole ke spolupráci na projektu mapování výskytu netopýrů v pražských mostech, který začal v roce 2024 a pokračuje i letos. Letouni již opouštějí svá zimoviště, a tak je za teplých večerů můžeme opět sledovat. Viděli jste při večerní procházce kdekoliv na území hl. města Prahy vyletovat netopýry z mostní konstrukce? Dejte nám o tom vědět! Přispějete tak k rozšíření znalostí o tomto typu úkrytů, což pomůže netopýry efektivněji chránit při plánovaných rekonstrukcích.

Věděli jste, že řada druhů netopýrů obývá nejen budovy a stromy, ale také např. mosty? A právě na ověření přítomnosti netopýrů ve vybraných pražských mostech a zjištění, jak jsou tyto úkryty hojné v různých typech konstrukcí, či které druhy a v jakém období roku je nejvíce využívají, je zaměřen pilotní projekt České společnosti pro ochranu netopýrů. Ta nyní vyzývá obyvatele i návštěvníky metropole ke sdílení svých pozorování. „Cílem projektu, který je prozatím zaměřen pouze na Prahu, je zmapovat výskyt letounů v námi předem vytipovaných objektech. Uvítáme však i jakékoliv informace o dalších pražských mostech, kde se tito živočichové mohou vyskytovat. Pokud lidé při večerní procházce kdekoliv na území Prahy uvidí vyletovat netopýry z mostní konstrukce, mohou nám o tom dát vědět na email netopyr@ceson.org“, vyzývá ke spolupráci Petra Schnitzerová z ČESON.

Výsledky dosavadních výzkumů ukazují, že severojižně orientovaný tok řeky Vltavy slouží netopýrům jako migrační koridor a Praha představuje významnou zastávku i místo pro zimování některých tažných druhů (např. netopýra rezavého, n. pestrého nebo netopýrů rodu Pipistrellus). A objekty nabízejícími vhodné úkryty se mimo jiné ukazují být právě různé mosty. „Na základě hlášení pozorovatelů z řad laické veřejnosti jsme se v uplynulých letech dozvěděli např. o netopýrech sídlících ve štěrbinách Mánesova a Libeňského mostu, o výskytu v Karlově mostě nebo v některých objektech na Botiči a Kunratickém potoce“, přibližuje situaci Schnitzerová. V Mánesově a Libeňském mostě byla v letech 2022 - 2024 přítomnost netopýrů ověřena. V obou případech odborníci z ČESON prokázali, že se jedná o velmi významné, opakovaně využívané úkryty. V letech 2023 a 2024 pak chiropterologové uskutečnili u Libeňského mostu podrobný celoroční průzkum v souvislosti s jeho plánovanou rekonstrukcí, přičemž zde v době podzimních migrací zaznamenali výskyt až pěti set jedinců netopýra rezavého.

Netopýři žijící v mostech se mohou ocitnout v nebezpečí právě v případě stavebních úprav těchto objektů. Data získaná z monitoringu jsou pro stanovení efektivních opatření cílených na jejich ochranu nesmírně cenná. „Například v případě Libeňského mostu umožnily informace získané podrobným průzkumem navrhnout ve spolupráci s projektanty specifická technická řešení tak, aby mohla být zvířata před samotnou rekonstrukcí šetrně vystěhována. Zároveň by měl tento tradiční úkryt i do budoucna zůstat v určité míře zachován“, vysvětluje význam mapování mostů koordinátorka projektu. „Aktuální projekt nám umožňuje podívat se na Prahu poněkud systematičtěji. Na základě průzkumu úkrytového potenciálu a následného podrobného monitoringu vytipovaných lokalit bychom měli být schopni nejen zjistit další konkrétní mosty, ve kterých se nyní netopýři vyskytují, ale také získat lepší představu o fungování úkrytů v mostních tělesech obecně“, dodává na závěr. Projekt Mapování výskytu netopýrů v mostních konstrukcích a sledování jejich migračních tras na území Prahy je finančně podpořený Hlavním městem Prahou. Více informací o synantropních druzích netopýrů a jejich ochraně lze nalézt na webu sousednetopyr.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist