https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nominujte-nejvetsiho-slidila-roku-2017-na-cenu-big-brother-awards
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Nominujte největšího slídila roku 2017 na cenu Big Brother Awards

20. září 2017 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902
Od středy 20. září 2017 jsou oficiálně spuštěny nominace na třináctý ročník Big Brother Awards (Cena Velkého bratra) a veřejnost tak může posílat přes nový web BigBrotherAwards.cz své tipy na nejzvědavější úřady, firmy nebo technologie. Už třináctý ročník cen udělovaných nevládní organizací Iuridicum Remedium (IuRe) největším slídilům bude mít i tento rok pět kategorií. Anticeny v kategorii Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil a Výrok Velkého bratra doplňuje Snowdenova pozitivní cena pro ty, kteří se nějakým způsobem zasadili o snížení míry našeho sledování.

V loňském roce získalo jednu z anticen například Ministerstvo obrany za návrh změny zákona o vojenském zpravodajství, jehož cílem bylo zavedení plošného sledování internetové komunikace. Další cenu pak společnost Home Credit za záměr analyzovat při schvalování úvěrů obsahy mobilních telefonů potenciálních klientů. „Jsme rádi, že právě u těchto dvou vítězů se podařilo docílit pozitivních změn, což je vedle upozornění na nové hrozby druhým hlavním cílem soutěže. Home Credit v reakci na udělení anticeny Firemní slídil přislíbil, že v přípravě zmíněné aplikace pokračovat nehodlá. Prosazení nových pravomocí vojenských zpravodajců se pak postavil do cesty odpor řady organizací i jednotlivců, kteří kritizovali zejména velmi vágní ustanovení zákona. Výsledkem je, že se nepodařilo schvalovací proces zákona dotáhnout do konce a minimálně pro toto volební období tak spadl zákon pod stůl. Věříme, že i díky udělení naší anticeny,“ uvedl jeden z organizátorů soutěže Jan Vobořil.
Uzavření nominací proběhne v lednu příštího roku. Z nominací veřejnosti vybere vítěze odborná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, akademiků a novinářů. Slavnostní vyhlášení pak bude následovat v průběhu února.
Ceny Big Brother Awards, nazvané podle postavy z románu George Orwella „1984“, byly poprvé udělovány ve Velké Británii v roce 1998. V České republice byly předávány poprvé 28. října 2005 v divadle Na zábradlí a od té doby opakovaně každý rok.
Jan Vobořil, tel: 728937902 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist