https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-pozice-ministra-zemedelstvi-jurecky-chce-omezit-pouzivani-nebezpecneho-glyfosatu-spolu-s-evropskymi-ministry-o-nem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Nová pozice ministra zemědělství Jurečky: Chce omezit používání nebezpečného glyfosátu. Spolu s evropskými ministry o něm rozhodne dnes a zítra

18. května 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) nově oznámil, že ohledně dalšího používání pesticidů obsahujících zdraví nebezpečný a - dle nejnovějších vědeckých studií - pravděpodobně karcinogenní glyfosát "podporuje zkrácení doby registrace a zúžení jeho použití. Ukončit jej nyní by byl velký problém, nemáme bezpečnější náhradu." [1]. Původně přitom ministr prosazoval evropskou registraci na celých příštích patnáct let v původním rozsahu.

Podle vědců a ekologických organizací z Evropy včetně Hnutí DUHA je však lepší a bezpečnější glyfosát úplně zakázat (neobnovit registraci ani na zkrácené období) - ministrovi k tomu minulý týden poslali otevřený dopis a odborné podklady [2].

Pro neprodloužení registrace glyfosátu chtějí hlasovat například Francie, Nizozemí, Švédko nebo Dánsko. Minulý týdne se přidalo i Německo [3].

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla:
"Bez glyfosátu se obejít můžeme. Takzvané integrované hospodaření využívá k hubení plevelů i jiná opatření než jsou pesticidy. Ekologické zemědělství glyfosát a další syntetické pesticidy nevyužívá vůbec. Nejnovější vědecké studie navíc ukazují, že použití glyfosátu lze nahradit například vhodným způsobem orby. Pro ošetřování městských parků nebo vysoušení plodin před sklizní je pak zcela nevhodný."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Je dobře, že ministr Jurečka mění svoji pozici a bere v potaz lidské zdraví. Ale není důvod, aby zůstal na půli cesty. Glyfosát je podle nezávislých vědeckých výzkumů možné zakázat zcela a hned. Nebo si ministr myslí, že Francie či Německo by chtěly hlasovat pro zákaz glyfosátu, kdyby uvažovaly, že to poškodí jejich zemědělství?"

Kontakty:
Klára Kyralová, spotřebitelský program, 775 731 431, klara.kyralova@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://twitter.com/MJureka/status/732498631035518976
[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-organizace-vedci-apeluji-na-ministra-jurecku-aby-hlasoval-pro-zakaz-pouzivani
[3] https://twitter.com/bmub/status/730708165747183616
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist