Tiskové zprávy
Česká společnost pro ochranu netopýrů: Nový projekt přináší praktická opatření ve prospěch netopýrů i lidí
Na půdách zámků v Čechách pod Kosířem a v Rudě nad Moravou budou v letech 2022-2024 díky mezinárodnímu projektu vybudovány speciální podlážky na zachytávání trusu netopýrů. Obě budovy jsou chráněny jako evropsky významné lokality, neboť zde sídlí významné letní kolonie vrápence malého a netopýra velkého. Úklid guána je přitom zásadní pro udržení dobré spolupráce s majiteli těchto historických objektů.
Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) se stala partnerem mezinárodního projektu LIFE PODKOWIECZ PLUS, jehož náplní je komplexní ochrana netopýřích úkrytů v Polsku, České republice, Slovensku a Rumunsku. „Za českou stranu jsme jako cílové lokality vybrali dva zámky v Olomouckém regionu, na jejichž půdách se vyskytují velmi početné kolonie letounů. Vrápenec malý i netopýr velký jsou druhy silně vázané na budovy, a to zejména v době rozmnožování. Do oblíbených úkrytů se samice každoročně vracejí, aby zde odchovaly mláďata. Trus netopýrů, který se na půdách hromadí, však může poškozovat trámy a další historické konstrukce. Řešením je vybudovat podlážky a další ochranné prvky, které pomohou půdní prostory ochránit a umožní snadnější úklid guána,“ vysvětluje Jana Křemenová, koordinátorka projektu za ČESON.
„Obě lokality jsou dlouhodobě sledovány a vzhledem k jejich významu jsou zařazeny do soustavy chráněných území NATURA 2000, která vznikla na základě evropských směrnic. V zámku v Čechách pod Kosířem pravidelně sídlí 100-200 samic vrápence malého, v Rudě nad Moravou až 1000 samic netopýra velkého a 40-70 vrápenců. Vlastníci budov (u první lokality je to Olomoucký kraj, druhá lokalita má soukromého majitele) plánovaná opatření vítají. Projekt pomůže předcházet vzniku možných problémů a sníží riziko konfliktu mezi lidmi a netopýry,“ dodává ředitel ČESON a koordinátor celostátního monitoringu netopýrů Tomáš Bartonička.
Součástí projektu, který pokračuje až do roku 2026, budou také osvětové akce pro veřejnost, a to nejen v Olomouckém regionu, ale i v jiných částech republiky. Plánován je rovněž vzdělávací seminář pro pracovníky památkové péče. Ve spolupráci s ostatními partnerskými zeměmi bude připravena webová stránka s příklady dobré praxe při ochraně různých typů netopýřích úkrytů v budovách. Tyto aktivity pomohou zvýšit informovanost veřejnosti o možnostech, jak zlepšit podmínky pro netopýry v lidských sídlech.
Tento projekt byl vytvořen za finanční podpory Evropské unie z programu LIFE a Polského národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk