Jana Křemenová "> Nový projekt přináší praktická opatření ve prospěch netopýrů i lidí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-projekt-prinasi-prakticka-opatreni-ve-prospech-netopyru-i-lidi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Nový projekt přináší praktická opatření ve prospěch netopýrů i lidí

25. března 2022 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Jana Křemenová, tel: 606 379 200


Na půdách zámků v Čechách pod Kosířem a v Rudě nad Moravou budou v letech 2022-2024 díky mezinárodnímu projektu vybudovány speciální podlážky na zachytávání trusu netopýrů. Obě budovy jsou chráněny jako evropsky významné lokality, neboť zde sídlí významné letní kolonie vrápence malého a netopýra velkého. Úklid guána je přitom zásadní pro udržení dobré spolupráce s majiteli těchto historických objektů.
Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) se stala partnerem mezinárodního projektu LIFE PODKOWIECZ PLUS, jehož náplní je komplexní ochrana netopýřích úkrytů v Polsku, České republice, Slovensku a Rumunsku. „Za českou stranu jsme jako cílové lokality vybrali dva zámky v Olomouckém regionu, na jejichž půdách se vyskytují velmi početné kolonie letounů. Vrápenec malý i netopýr velký jsou druhy silně vázané na budovy, a to zejména v době rozmnožování. Do oblíbených úkrytů se samice každoročně vracejí, aby zde odchovaly mláďata. Trus netopýrů, který se na půdách hromadí, však může poškozovat trámy a další historické konstrukce. Řešením je vybudovat podlážky a další ochranné prvky, které pomohou půdní prostory ochránit a umožní snadnější úklid guána,“ vysvětluje Jana Křemenová, koordinátorka projektu za ČESON.
„Obě lokality jsou dlouhodobě sledovány a vzhledem k jejich významu jsou zařazeny do soustavy chráněných území NATURA 2000, která vznikla na základě evropských směrnic. V zámku v Čechách pod Kosířem pravidelně sídlí 100-200 samic vrápence malého, v Rudě nad Moravou až 1000 samic netopýra velkého a 40-70 vrápenců. Vlastníci budov (u první lokality je to Olomoucký kraj, druhá lokalita má soukromého majitele) plánovaná opatření vítají. Projekt pomůže předcházet vzniku možných problémů a sníží riziko konfliktu mezi lidmi a netopýry,“ dodává ředitel ČESON a koordinátor celostátního monitoringu netopýrů Tomáš Bartonička.
Součástí projektu, který pokračuje až do roku 2026, budou také osvětové akce pro veřejnost, a to nejen v Olomouckém regionu, ale i v jiných částech republiky. Plánován je rovněž vzdělávací seminář pro pracovníky památkové péče. Ve spolupráci s ostatními partnerskými zeměmi bude připravena webová stránka s příklady dobré praxe při ochraně různých typů netopýřích úkrytů v budovách. Tyto aktivity pomohou zvýšit informovanost veřejnosti o možnostech, jak zlepšit podmínky pro netopýry v lidských sídlech.

Tento projekt byl vytvořen za finanční podpory Evropské unie z programu LIFE a Polského národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství.
Jana Křemenová, tel: 606 379 200
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist