https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ochrana-narodnich-parku-krok-dobrym-smerem-ale-do-cile-jeste-kus-cesty-novela-zakona-o-ochrane-prirody-a-krajiny-prosla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Ochrana národních parků: Krok dobrým směrem, ale do cíle ještě kus cesty. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny prošla Sněmovnou v prvním čtení

20. ledna 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Poslanci a poslankyně právě v prvním čtení podpořili vládní návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která zpřesňuje a v mnoha ohledech zlepšuje pravidla ochrany pro naši nejcennější přírodu - národní parky. Zvětšuje a víc návštěvníkům zpřístupňuje území pro divočinu bez zásahů člověka, lépe chrání krajinu před nevhodnou zástavbou a stanovuje přísnější podmínky pro prodej pozemků v národních parcích. Zároveň však novela obsahuje i problematická ustanovení, která umožňují zbytečné škodlivé zásahy i v nejcennějších zónách a také velkoplošné kácení na zbývajícím území národních parků.

Hnutí DUHA a další ekologické organizace proto opět osloví poslance během dalšího schvalování zákona. Požádají je, aby v něm udělali důležité změny tak, aby poslání NP, kterým je "zajistit nerušený průběh přírodních dějů na jejich převažující rozloze" (citace novely), bylo skutečně naplněno.

Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody z Hnutí DUHA, řekl:
"Je dobře, že novela prošla prvním čtením. Snad konečně zpřesní pravidla pro národní parky tak, aby z nich žádný ministr či jejich ředitel nemohl dělat lunaparky. K tomu by teď ovšem měli poslanci navrhnout pozměňovací návrhy, které dají vládním proklamacím konkrétní obsah a odstraní vážné hrozby pro ochranu nejcennějších částí naší divoké přírody. Třeba její rozšíření na polovinu plochy národních parků a tedy i nabídka nových míst divočiny turistům je v současném návrhu jen prázdným slibem. Neříká totiž vůbec, do kdy se to u jednotlivých národních parků má stát"

"Ministr Brabec předložil zákon, který konečně potvrzuje, že národní parky jsou vyhlašovány kvůli ochraně nerušeného vývoje přírody na alespoň polovině jejich rozlohy, tak jako u jiných NP v Evropě. Současně ale slibuje šumavským starostům, že tamější chráněnou divočinu zmenší na pouhých 23%, jak o to usiloval už jeho předchůdce Tomáš Chalupa z ODS [1]. Dnes při jednání ve sněmovně dokonce prohlásil, že prostor pro divokou přírodu na Šumavě podle jeho návrhu by měl být vytvořen za 50 až 100 let. Zpochybňuje a tuneluje tím svůj vlastní návrh zákona i slib, že nabídne turistům přístupnou divočinu. Prostě si z milovníků Šumavy dělá legraci."


Kontakty:
Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody a lesů, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/ministr-brabec-rezignoval-na-lepsi-ochranu-sumavske-divociny-reakce-hnuti-duha

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist