Markéta Ubíková "> Otevřený dopis ministru Chalupovi - reakce na Akční plán pro Moravskoslezský kraj - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/otevreny-dopis-ministru-chalupovi-reakce-na-akcni-plan-pro-moravskoslezsky-kraj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Čisté nebe: Otevřený dopis ministru Chalupovi - reakce na Akční plán pro Moravskoslezský kraj

24. října 2011 | Čisté nebe
Autor: Markéta Ubíková, tel: 608 701 869
Čisté nebe společně se čtyřmi občanskými sdruženími z Ostravska předala ministru Chalupovi otevřený dopis v reakci na Akční plán pro Moravskoslezský kraj. Čisté nebe chce prostřednictvím tohoto dokumentu upozornit na dlouhodobě špatnou kvalitu ovzduší na Ostravsku a v souvislosti s Akčním plánem pokládá ministrovi 37 otázek. Jsme přesvědčeni, že dosavadní řešení jsou nekoncepční, což můžeme tvrdit mimo jiné proto, že dosud nevedly ke zlepšení tristního stavu místního ovzduší. Názor na Akční plán je zveřejněn formou otevřeného dopisu, pod který se může podepsat široká veřejnost.

Čisté nebe chce prostřednictvím otevřeného dopisu, určeného ministru životního prostředí, upozornit na dlouhodobě špatnou kvalitu ovzduší na Ostravsku. Jsme přesvědčeni, že dosavadní řešení nejsou koncepční, což můžeme tvrdit mimo jiné proto, že dosud nevedly ke zlepšení tristního stavu místního ovzduší.

Otevřený dopis…proč právě teď?

Protože se domníváme, že se nacházíme v okamžiku, kdy se bude buď o problematice opět jen vzletně a bez skutečného výsledku hovořit, nebo by se nyní mohly (a měly) konečně prosadit výrazné systémové změny. Začíná další topná sezóna, blíží se pravidelné inverzní období a je velmi pravděpodobné, že se ani po deseti letech diskusí občané na Ostravsku nedočkají lepšího vzduchu. Vnímáme, že se Ostrava a region dostává do přelomového období, co se týče ochrany ovzduší. Cítíme velké emoce, které vyvolal dokument „Továrna“ britského televizního štábu. O jednotlivých záběrech se vedou diskuse mezi lidmi, film koluje na internetu, reagují na něj politici zastupující město i kraj. Jsme udiveni tím, že volení zástupci více přemýšlejí o tom, zda film odpovídá realitě, než o tom, jak situaci s ovzduším zlepšit. Čisté nebe je znepokojeno tím, že ani deset let poté, co se o zhoršování ovzduší začalo mluvit, nejsou vypracovány analýzy skutečných zdrojů znečištění, takže ani v nejvíce postižené části Ostravy se neví, co je největším zdrojem škodlivin – zda místní huť, automobilový průmysl či majitelé místních domků pálící vše, co hoří…

Úplnou shodou náhod se film strefil do období, kdy se v huti ArcelorMittal Ostrava na jedné straně konečně podařilo dokončit důležitou ekologickou investici (odprášení aglomerace), na straně druhé se ale současně hovoří o ekonomických potížích hutního průmyslu a o nebezpečí propouštění. Vášně místních zaměstnanců se tak během několika málo dní (či spíše hodin) přesunuly z autorů filmu k vlastnímu managementu. Čisté nebe je společnost humanitně založena a nejsou nám lhostejné osudy lidí, kteří mohou přijít o práci. Na druhou stranu nelze tolerovat, aby kvůli práci tisíců zaměstnanců přicházely desítky tisíc lidí o zdraví. Není cílem Čistého nebe zavírat továrny, chceme průmysl odpovídající standardům dnešní doby.

Dalším bodem, který vnímáme jako aktuální, je Akční plán pro Moravskoslezský kraj ministra životního prostředí, který v jednotlivých bodech reaguje na stávající situaci v regionu. Čisté nebe považuje tento plán za pokus konečně něco změnit, ale současně za pokus slabý a nekoncepční, což zpravidla předznamenává neúspěch. Markéta Ubíková, ředitelka Čistého nebe o.p.s., v této souvislosti řekla: „Tento čtvrtek v Havířově předalo Čisté nebe společně se čtyřmi občanskými sdruženími z Ostravska své připomínky k tomuto dokumentu přímo do rukou ministra životního prostředí, který do kraje zavítal právě v souvislosti s Akčním plánem. Panu ministrovi sdělujeme náš názor na Akční plán formou otevřeného dopisu, pod který se bude moci podepsat široká veřejnost.“ Otevřený dopis je dostupný na webu www.cistenebe.cz, a stejně tak jej obdrží redakce českých médií.

Tak jako má každý z nás jiný práh bolestivosti, tak má každý jedinec jinak vyvinutý práh citlivosti ke škodlivinám, v nichž žije. Jsme přesvědčeni, že práh citlivosti většiny obyvatel Ostravy a okolních měst a vesnic byl již dávno překročen.
Má-li se něco konečně změnit, musí se do boje za čisté nebe nad Ostravou zapojit občané, místní politici, odborníci, představitelé kraje, vlády. A to bez ohledu na politickou příslušnost nebo vzájemnou sympatii či averzi. Nyní, víc než kdy jindy, je potřeba vzájemné spolupráce.

Jen tak se dočkáme zdravých dětí a modrého nebe.

V případě otázek prosím kontaktujte Markétu Ubíkovou, ředitelku Čistého nebe o.p.s.
marketa.ubikova@cistenebe.cz, tel. 608 701 869, www.cistenebe.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist