https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podporou-vzdelavani-v-malem-tibetu-navazuje-ceska-neziskovka-na-odkaz-pratelstvi-havla-a-dalajlamy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Brontosauři v Himálajích: Podporou vzdělávání v Malém Tibetu navazuje česká neziskovka na odkaz přátelství Havla a dalajlámy

5. října 2016 | Brontosauři v Himálajích
Autor: Romana Vylitová, tel: 723138565
„Od dalajlámy jsme získali již 3,5 milionu korun na komplexní rozvoj školy v Malém Tibetu“, říká Sázel. „Dalajláma si velmi vážil Václava Havla a finanční podporu vnímá jako způsob, jak pokračovat v jeho odkazu a je rád, že si prostřednictvím naší organizace k sobě nacházejí Češi a Tibeťané cestu,“ dodává Sázel.
K tomu, aby Brontosauři v Himálajích dokončili stavbu školního internátu a umožnili dětem kvalitní studium, shánějí 500 Himálajských patronů. Za libovolně vysoký měsíční příspěvek se patroni budou moci blíže seznámit nejen se školou, ale také s obyvateli vesnice Mulbekh, a to prostřednictvím elektronického zpravodaje nebo osobně. Mohou totiž do Malého Tibetu odjet jako dobrovolníci a učit na zdejší škole nebo se jako turisté mohou zúčastnit každoročního kurzu buddhismu nebo tibetské medicíny. Pokud nechtějí nikam cestovat, mohou se v Česku zúčastnit buddhistického kurzu. „Pokud chcete podpořit tibetskou kulturu, přidejte se ke skupině Himálajských patronů. „ Myslím si, že Češi jsou mnohem dále v technických oborech a Tibeťané zase v duchovní a spirituální rovině. Také je obdivuhodná tradice a systém jejich medicíny, popřípadě a jak pečlivě dbají na mezilidské vztahy. Jsem přesvědčen, že si máme vzájemně co předat a přál bych si, abychom tím přispěli k odkazu přátelství Václava Havla a Dalajlámy a drželi jej aktivní i v současné době,“ říká předseda Jiří Sázel.

Jak můžete podpořit činnost Brontosaurů v Himálajích?
• Staňte se Himálajským patronem
• Přispějte na podporu školy v Mulbekhu na účet 107-3766990267/0100
• Zúčastněte se některého benefičního kurzu buddhismu nebo tibetské medicíny přímo v Indii nebo v České republice
• Buďte naším dobrovolníkem

Dalajláma a Havel
Havel poprvé pozval dalajlámu do tehdejšího Československa v únoru 1990. Byl tehdy prvním státníkem na světě, který pozval a setkal se dalajlámou a inspiroval tím jiné, přestože jeho návštěva opakovaně vzbuzovala a vzbuzuje kritiku Číny. Tento čin stvrdil přátelství a propojení našich národů a také vyslal silnou zprávu, za jakými hodnotami Češi stojí.
Dalajláma se svým přístupem a jednáním postaral o výraznou popularizaci buddhismu a otázky tibetského osvobození, v roce 1989 obdržel Nobelovu cenu za mír za prosazování nenásilné politiky vůči Číně.
O organizaci Brontosauři v Himálajích:
Základní článek Hnutí Brontosaurus Brontosauři v Himálajích má statut pobočného spolku. Škole Spring Dales Public School v severoindickém Mulbekhu pomáhá od roku 2008. Podporuje komplexní rozvojový plán školy Spring Dales Public School, jejímž cílem je rozšířit kapacitu současné školy pro 350 dětí a zlepšit kvalitu vzdělávání. Nový školní kampus bude energeticky závislý na solární energii a postaven z lokálně dostupných materiálů. Studium bude finančně dostupné lidem všech sociálních vrstev a povede děti k rozvoji intelektu, manuálních dovedností a rozvoji morálních hodnot podle buddhistického učení. Více na www.brontosaurivhimalajich.cz.

Kde leží Malý Tibet?
Malý Tibet leží v severní Indii, ve státě Džammú a Kašmír, leží v Himálaji oblast Ladak, které se říká Malý Tibet proto, že je zde kultura, život a geografie velmi podobná Tibetu. Žijí zde desítky tisíc tibetských migrantů a jejich potomků kteří sem prchli ze sousedního Tibetu po krvavém vpádu v roce 1949. Jedná je vlastně o poslední místo na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena.

Kontakt:
PR: Romana Vylitová
Tel. 723 138 565
komunikace@brontosaurivhimalajich.cz

Jiří Sázel, předseda Brontosaurů v Himálajích
predseda@brontosaurivhimalajich.cz
Tel. 603 534 730


Romana Vylitová, tel: 723138565 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama



Blíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist