https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/posluchaci-vyprodaneho-koncertu-pro-sumavskou-divocinu-c-7-vyzyvaji-senatory-k-dobremu-zakonu-o-narodnich-parcich-a-ochrane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Posluchači vyprodaného Koncertu pro šumavskou divočinu č. 7 vyzývají senátory k dobrému zákonu o národních parcích a ochraně české divoké přírody

16. ledna 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Pozítří, tedy právě v den, kdy budou senátoři hlasovat o vládní novele zákona o národních parcích, zahrají na podporu ochrany české divoké přírody známé hudební skupiny Priessnitz a Tata Bojs. Vystoupí na již sedmém Koncertu pro šumavskou divočinu v pražském Lucerna Music Baru. Koncert je již několik dní vyprodán.

Hudebníci vyzývají senátory k přijetí dobrého zákona o národních parcích a doplnění konkrétních záruk - termínů, do kdy bude alespoň polovina jejich území přísně chráněna jako divoká příroda. Takový cíl - ovšem bez konkrétního časového termínu - má totiž být nově podle novely zákona schválené v prosinci Sněmovnou posláním národních parků.

Hudební kapely a organizátoři koncertu vítají dosavadní schvalování zákona. Ten loni v prosinci drtivou většinou schválila poslanecká sněmovna [1]. Oceňují, že novela prošla Sněmovnou v kvalitní podobě. Byl přijat například i pozměňovací návrh na úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků, což zabrání novým spekulacím. Hudebníci však upozorňují, že dokud zákon nebude definitivně schválen Senátem a podepsán prezidentem, není vyhráno. Navíc na senátory apelují, aby zákon ještě vylepšili, a to přijetím již zmíněných konkrétních termínových záruk ochrany divoké přírody na polovině území národních parků [2, 3].

Středeční akce je již sedmým pokračováním šňůry koncertů pro šumavskou divočinu. Ty se konají pravidelně již několik let jak v Praze, tak přímo v Pošumaví. Na podporu šumavské divočiny na nich vystoupily již desítky lokálních i celorepublikově známých kapel i sólových hudebníků. Svými koncerty všichni účastníci podporují také dlouholeté aktivity Hnutí DUHA v ochraně národního parku Šumava i české divočiny jako takové [4].

Martin Voráč, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl:
"Podporu pro ochranu divoké přírody na Šumavě i v dalších národních parcích ze strany hudebníků i fanoušků velmi vítáme. Pořadatelé zvolili opravdu skvělý den - právě ve středu budou senátoři hlasovat o novele zákona o národních parcích. Spolu s hudebníky na ně apelujeme, aby podpořili návrh zákona schválený poslanci a dále jej vylepšili o konkrétní termíny, do kdy bude chráněna divoká příroda na polovině území národních parků. Současně je vyzýváme k zamítnutí všech negativních návrhů, které by ochranu divoké přírody i krajiny národních parků jakkoliv oslabily. I takové hrozby se totiž objevily. Jde především o návrhy senátora Jaroslava Větrovského (ANO), které byly podpořeny i Ústavně-právním výborem Senátu."


Kontakty:
Martin Voráč, expert na ochranu přírody, 778 704 678, martin.vorac@hnutiduha.cz
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-odhlasovali-nova-pravidla-pro-narodni-parky-zakazali-v-nich-rozprodavat-statni
[2] https://www.musicbar.cz/program/tata-bojs-hraji-beneficni-koncert-pro-sumavskou-divocinu-c-7-a-nejen-pro-tu-sumavskou/
[3] https://www.facebook.com/events/105618493267577/?active_tab=about
[4] Hnutí DUHA usiluje o ochranu ostrovů divoké přírody v české krajině i mimo národní parky ve svém projektu Česká divočina (www.ceskadivocina.cz)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist