Lenka Boráková "> Požadavek na propuštění aktivistů Greenpeace zadržených v Japonsku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pozadavek-na-propusteni-aktivistu-greenpeace-zadrzenych-v-japonsku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Požadavek na propuštění aktivistů Greenpeace zadržených v Japonsku

30. června 2008 | Greenpeace
Autor: Lenka Boráková
Aktivisté Greenpeace dnes v dopoledních hodinách předali Japonskému velvyslanectví v Praze žádost adresovanou japonské vládě, aby se zasadila o okamžité osvobození dvou zatčených ochránců velryb. Žádost o jejich propuštění podepsalo na celém světě okolo 180 000 lidí.

Zbytečné a nespravedlivé zadržení dvou japonských aktivistů Greenpeace, kteří odhalili velký skandál s ukradeným velrybím masem posádkou japonské velrybářské lodi, pobouřilo statisíce lidí po celém světě. Japonsko dlouhodobě obchází zákaz komerčního lovu velryb, lovem pro „vědecké“ účely a to i v Jihooceánské velrybí rezervaci. Z této rezervace pocházelo i ukradené velrybí maso.

Greenpeace pořádá po celém světě pokojné protesty před japonskými zastupitelskými úřady. V některých zemích se konají vigilie, přičemž aktivisté jsou odhodláni setrvat před velvyslanectvími až do propuštění nespravedlivě zadržených Junichi Sata a Toru Suzukiho na svobodu. (1)

Lidé z celého světa posílají japonské vládě protestní e-maily a žádají v nich okamžité propuštění obou aktivistů. Do protestů se zapojili i několik stovek občanů ČR.

„Postup japonských úřadů nejlépe vystihují slova jako nepřiměřený, nespravedlivý a politicky motivovaný. Junichi a Toru předložili policii prohlášení o svých aktivitách v souvislosti s odhalením celé sítě lidí zapojených do zpronevěry velrybího masa v rámci japonského velrybářského loďstva. Nabídli úřadům plnou spolupráci při vyšetřování případu, přičemž nyní jsou to právě oni, kdo je zadržován bez vzneseného obvinění a bez možnosti propuštění na kauci,“ řekl výkonný ředitel Greenpeace International Gerd Leipold. (2)

„Spíše než umlčení těch, kdo poukázali na korupci by policie měla prošetřovat odpovědné úředníky, provozovatele velrybářské flotily a posádku lodě Nisshin Maru, která pašovala velrybí maso. To pocházelo z tzv. vědeckého programu, financovaného daňovými poplatníky a bylo prodáváno za účelem zisku. Toto by mělo být předmětem vyšetřování, jakož i lov ve vodách velrybí rezervace v Jižním oceánu.“


Poznámky pro editory

(1) Oba byli zatčeni 20.června a podle japonských zákonů mohou být zadrženi bez vzneseného obvinění 23 dní. Další slyšení ohledně jejich propuštění či prodloužení vazby se bude konat 1.července.

(2) Aktivisté Junichi Sato (31) a Toru Suzuki (41) jsou vyšetřování za údajnou krádež krabice s velrybím masem, kterou přitom sami úřadům odevzdali coby jasný důkaz o pašování velrybího masa. Krabice byla nelegálně přepravena posádkou lodě Nisshin Maru, velrybářské tovární lodi.

Aktivisté Greenpeace tuto kauzu sledují od 15. května. Zveřejnili důkazy o korupci obrovského rozsahu v samotném jádru japonské administrativy. Odkryli tak světu podvod s lovem velryb, který je páchán pod pláštíkem fiktivního vědeckého průzkumu v Jižním oceánu, v samotném srdci velrybí rezervace. Greenpeace požadovalo prošetření této kauzy a zahájilo pátrání po vinících spojených s tímto skandálem, přičemž vše naznačuje, že se týká až samotné vlády. Na Úřadu tokijského státního zástupce probíhá vyšetřování tohoto případu již od 8.května.

„Odhalili jsme skandál týkající se státních úředníků japonské vlády, kteří měli doposud z velrybářství své vlastní plynoucí výhody a proto nás ani příliš nepřekvapuje, že na nás zaútočili. Co nás však zaráží je, že naši aktivisté jsou zcela nevinni ve všech směrech vzneseného obvinění a byli vlastně zatčeni za to, že vrátili státu velrybí maso (krabice s 23,5 kg velrybí slaniny v hodnotě až 3000 US dolarů,přičemž podezřelých je 47 těchto krabic), ukradené japonským plátcům daní posádkou velrybářské lodi. V zájmu koho došlo k tomuto zatčení? Má nás to zastrašit? Může to být jednou z taktik vládní agentury, která je za tento skandál přímo zodpovědná," uvedl japonský výkonný ředitel Greenpeace Japonsko Jun Hoshikawa.

3)Japonské úřady zahajují vyšetřování ve věci ukradené tuny velrybího masa posádkou velrybářské lodi. Organizace Greenpeace předložila státnímu zástupci jasné důkazy o korupci, která tuto krádež provází. Z dokumentů vyplývá, že posádka si ukradené maso posílala na své domácí adresy.

Společnost Kyodo Senpaku, která provozuje velrybářskou flotilu se pokusila zahrát věc do autu tvrzením, že je prý zvykem dávat malé množství masa členům posádky na konci lovu coby suvenýr. Agentura pro rybolov nařídila zvláštní vyšetřování této společnosti, jakož i státní výzkumný ústav velryb - Ústav pro výzkum kytovců ( ICR), přičemž výsledky by měly být známy během jednoho týdne. ICR odmítl toto vyšetřování státního zástupce komentovat vzhledem k vlastní interní kontrole celého případu. Úřad tokijského státního zástupce též potvrdil, že zahájil vyšetřování 12 dělníků z velrybářské lodi Nisshin Maru.

Dělníci byli obviněni z krádeže velrybího masa, které pochází z lovu v Jižním oceánu na základě žaloby vznesené organizací Greenpeace, která zachytila odeslání 47 krabic z lodi Nisshin Maru. Greenpeace též na základě zjištěných faktů tvrdí, že státní úředníci jak v Kyodo Senpaku, tak i v ICR o krádežích věděli a že restaurace a obchodníci dostávají zásilky tohoto masa rovnou z lodi ještě dříve, než je vláda úředně uvolní k prodeji.

Greenpeace minulý týden předložilo důkazy o tomto podvodu, včetně krabice obsahující 23,5 kg velrybího masa v hodnotě mezi 110,000 až 350,000 japonskými jeny (1,100 až 3,500 US dolarů). Krabice byla jednou ze čtyř, které s označením osobní zavazadlo a nápisem „lepenka“ zaslal domů člen posádky. Obsahovala ale vysoce ceněné velrybí maso „unesu“, z kterého se připravuje slanina.

Koordinátor velrybí kampaně Greenpeace Junichi Sato řekl státnímu zástupci, že se japonská veřejnost konečně poprvé dozví pravdu o tzv. „vědeckém programu“ lovu velryb. „Lidé si jistě uvědomí, k jakému tu dochází zneužití prostředků daňových poplatníků,“ řekl. Dále Sato vyzval japonskou vládu, aby do uzavření případu zastavila finanční podporu tomuto programu a zrušila společnosti Kyodo Senpaku povolení k lovu velryb. Vláda tento krok ale odmítla s tím, že do ukončení vyšetřování bude povolení nadále v platnosti a „výzkumný“ lov bude pokračovat podle plánu. Zatímco sezóna lovu v Antarktidě již skončila, brzy se flotila vydá do severního Pacifiku, kde naopak sezóna začíná.

Celá historie kauzy je též ke stažení v angličtině a japonštině webové stránce Greenpeace International.


Kontaktní informace:
Keiko Shirokawa, Greenpeace Japan Media, v Tokiu: + 81 90 3470 7884
Mhairi Dunlop, Greenpeace Japonsko: +81 80 3017 0046
Mike Townsley, Greenpeace International, Amsterdam: +31 621 296 918
Dave Walsh, Greenpeace International, na konferenci IWC v Chile: +56 9 939 2952

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist