https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/praha-podpori-z-evropskych-dotaci-inovativni-projekty-ke-zlepseni-plynulosti-dopravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Praha podpoří z evropských dotací inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

30. listopadu 2021 | Hl. město Praha
Radní hlavního města Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách dopravního provozu, které městu pomohou při lepším plánování silniční dopravy.

Projekt přispěje ke zkvalitnění plánování individuální i hromadné dopravy v Praze, a to včetně navýšení kapacit a snížení dopadů na životní prostředí. Inovativní řešení přispějí také ke snížení míry opotřebení pozemních komunikací. To přímo umožní hlubší analýzy a charakteristiky dopravního provozu.

„Neustále hledáme nové přístupy, jak se v zájmu komfortu řidičů vyrovnat s rostoucím počtem osobních aut registrovaných v Praze. Díky tomuto konkrétnímu projektu získáme inovativní analýzy dat, které povedou ke zkvalitnění plánování a plynulosti dopravy v Praze a naplnění cílů v oblasti Smart Cities. Jde o další chytrý projekt, který bude financován z evropských peněz,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

Projekt s rozpočtem 19 978 263 Kč bude z 90 % financován z Operačního programu Praha – pól růstu ČR. Ukončení projektu, uskutečněného prostřednictvím inovačního partnerství, a uvedení komplexního systému do užívání je naplánováno na konec roku 2023.

Právě 60. výzva v rámci OP PPR byla zaměřena na inovační poptávku veřejného sektoru, kdy subjekty jako hlavní město Praha, městské části a jejich organizace mohly žádat o podporu na vývoj inovativních řešení reagujících na problémy městské samosprávy a zlepšení řízení a chodu města.

Řízení o inovačním partnerství je zákonným institutem, který umožňuje zadavatelům veřejných zakázek nový druh spolupráce se soukromým sektorem v případech, kdy plnění požadované zadavatelem dosud není na trhu dostupné, resp. jeho dostupnost je podmíněna dalším výzkumem a vývojem.

V rámci podpory inovačních aktivit města bylo podpořeno již několik projektů inovačního partnerství, například projekt ROPIDu, který s využitím anonymizovaných dat operátorů mobilních sítí, dat o poloze vozidel MHD a podkladových map vyvíjí systém podporující optimalizaci fungování veřejné dopravy například ve smyslu frekvence spojů, změny tras linek apod. Odbor dopravy pražského magistrátu ve spolupráci s Technickou správou komunikací pak dokončuje soutěž na realizaci projektu vývoje IT systému pro centralizaci správy a dat telematických zařízení, která mimo jiné počítají projíždějící vozidla či měří jejich rychlost.

Operační program Praha – pól růstu ČR funguje na území Prahy už od roku 2014 a pro programové období 2014-2020 získala Praha z Evropských strukturálních fondů (ESIF) více než 200 milionů EUR. Od spuštění programu bylo podpořeno více než 1600 projektů, které Pražanům zlepšují životní prostor a kvalitu života, ale také například podporují vědu, podnikání či vzdělávání v Praze.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist