https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/praha-v-kampani-svym-obyvatelum-a-navstevnikum-pripomina-ze-na-silvestra-a-novy-rok-plati-zakaz-pouzivani-pyrotechniky-v
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Praha v kampani svým obyvatelům a návštěvníkům připomíná, že na Silvestra a Nový rok platí zákaz používání pyrotechniky v různých částech metropole

28. prosince 2022 | Hl. město Praha
Na většině míst v centru Prahy, například na náplavkách i v parcích, a dále v blízkosti nemocnic a sociálních zařízení, platí podle vyhlášky z roku 2020 zákaz používání pyrotechnických výrobků. Toto opatření je v platnosti i pro dny jako jsou Silvestr a Nový rok. Hlavní město proto v aktuální kampani apeluje na obyvatele, aby se v těchto dnech vyvarovali používání rachejtlí.

Vyhláška, která upravuje používání pyrotechniky na území metropole, byla přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů.

Hlavní město ji nyní znovu připomíná všem Pražanům i návštěvníkům metropole s využitím informačních cedulí umístěných v parcích a na náplavkách, a především pak širokou kampaní, kterou je v současnosti možné vidět v ulicích na tzv. CLV nosičích, ve vozech městské hromadné dopravy, ale veřejnost se s ní setká i prostřednictvím různých médií, například rozhlasových spotů.

Pro komunikaci tak Praha využívá všechny možnosti, které má k dispozici, aby oslovila co nejširší cílovou skupinu a omezila tak odpalování pyrotechniky v zakázaných oblastech.

S ohledem na to, že se do Prahy po pandemii koronaviru znovu ve velkém vrací zahraniční turisté a zvýšený je zde i počet lidí z Ukrajiny, kteří utekli před válkou, zaměřil se Magistrát hl. m. Prahy na posílení komunikace i v dalších jazycích. Kromě české verze informačního plakátu tak vznikla i anglická a ukrajinská mutace.

Praha při komunikaci zákazu odpalování také požádala o součinnost řadu dalších institucí. Především se jednalo o všechny městské části v čele s Prahou 1, které se vyhláška týká nejvíce, dále organizace Prague City Tourism a CzechTourism, Asociaci hotelů a restaurací, Asociaci cestovních kanceláří ČR nebo Oddělení národnostních menšin a cizinců Magistrátu hl. m. Prahy či Lesy hl. m. Prahy.

Vyhláška o zákazu používání pyrotechniky platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice. Omezení se nicméně nevztahuje na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice. Konkrétně platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích a jejich okolí (včetně ostrovů), a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením.

Dále platí tento zákaz na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech apod., na zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to i ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady hlavního města Prahy, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. Na stránkách praha.eu je také k dispozici interaktivní mapa, která poskytuje až na úrovni ulic možnost zjistit, kde platí tento zákaz. Pokud jde o tzv. lampiony štěstí, jejich vypouštění je zakázáno na celém území hlavního města Prahy.

Na dodržování vyhlášky bude v ulicích hlavního města dohlížet Městská policie hl. m. Prahy i Policie ČR. Za porušení zákazu mohou policisté a strážníci uložit na místě pokutu do výše 10 000 Kč, ve správním řízení je možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do 100 000 Kč.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist