https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kapacita-vetrne-a-solarni-energie-v-cine-prekonala-kapacitu-tepelne-energie
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Instalovaný výkon větrných a solárních elektráren překonal v Číně kapacitu tepelných elektráren

25.4.2025 19:53 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Instalovaný výkon větrných a solárních elektráren v Číně poprvé překonal instalovaný výkon tepelných, převážně uhelných elektráren. Oznámil to čínský energetický úřad. Čína je největším světovým producentem skleníkových plynů, které přispívají k oteplování klimatu, uvedla agentura AFP.
 
"V prvním čtvrtletí roku 2025 dosáhla nově instalovaná kapacita větrné a fotovoltaické energie v Číně celkem 74,33 milionu kilowattů, čímž se kumulativní instalovaná kapacita zvýšila na 1,482 miliardy kilowattů,“ oznámil úřad. Kapacita tepelné energie činila 1,451 miliardy kilowattů.

Čína se zavázala, že emise uhlíku se do roku 2030 přestanou zvyšovat a že do roku 2060 dosáhne takzvané uhlíkové neutrality. To znamená, že se do ovzduší nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat.

Přibližně 60 procent energie vyrobené v Číně pochází z uhlí. Čína je ale zároveň velmocí v oblasti obnovitelných zdrojů energie a podle výzkumu zveřejněného v loňském roce staví téměř dvakrát tolik zdrojů větrné a solární energie než všechny ostatní země dohromady.

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu prohlásil, že "bez ohledu na to, jak se změní situace ve světě“, Čína ve svém úsilí bojovat proti změnám klimatu nepoleví. Řekl také, že Čína před listopadovou konferencí o změnách klimatu COP30 oznámí své závazky ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2035, známé jako národně stanovené příspěvky (Nationally Determined Contributions, NDC). Vztahovat se podle něj budou na všechny skleníkové plyny, nejenom na oxid uhličitý.

Spojené státy za současného prezidenta Donalda Trumpa odstoupily od pařížské klimatické dohody a naopak oznámily, že významně rozšíří těžbu fosilních paliv. Spojené státy jsou druhým největším znečišťovatelem ovzduší na světě.

Čína loni přidala rekordních 357 gigawattů (GW) větrné a solární energie, což je desetinásobek proti přírůstkům v USA. Cíl do roku 2030, kterým byla instalace 1200 GW solární a větrné kapacity, splnila téměř o šest let dříve. Přírůstky větrné a solární energie v letošním prvním čtvrtletí podle energetického úřadu výrazně překonaly celkový nárůst spotřeby elektřiny v Číně.

"Tento trend bude velmi pravděpodobně pokračovat i v následujících měsících a čtvrtletích roku 2025,“ řekla agentuře AFP poradkyně pro globální politiku organizace Greenpeace East Asia Jao Če. To podle ní naznačuje, že čínský energetický sektor prochází strukturálními změnami a že emise uhlíku v tomto sektoru jsou jen krůček od vrcholu.

Uhlí však i nadále hraje v Číně klíčovou roli v energetickém mixu. "Nestálost proměnlivých obnovitelných zdrojů, jako je vítr a slunce... znamená, že je obecně nevhodné srovnávat je s pevnými a kdykoli dostupnými zdroji energie, jako je uhlí,“ řekl hlavní manažer společnosti Lantau Group David Fishman. "Existuje skutečně určitá kombinace větru, slunce a úložiště energie, která se rovná jedné uhelné elektrárně, ale toto určení se všude na světě liší," dodal.

Spotřeba energie v Číně se přitom dál zvyšuje, loni o 4,3 procenta. Pokrýt tento růst obnovitelnými zdroji energie je "těžký úkol pro rozvojovou zemi s obrovským segmentem těžkého průmyslu a rezidenční populací, která upřímně řečeno v přepočtu na hlavu ani nespotřebovává tolik elektřiny,“ řekl Fishman.

Navzdory boomu v oblasti obnovitelných zdrojů energie zahájila Čína loni výstavbu uhelných elektráren o celkovém výkonu 94,5 gigawattu. To představuje 93 procent celosvětové produkce, uvádí únorová zpráva finského Střediska pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA) a americké organizace Global Energy Monitor (GEM).

Produkce uhlí v Číně v posledních letech stabilně roste, z 3,9 miliardy tun v roce 2020 se loni dostala na 4,8 miliardy tun. A to navzdory tomu, že prezident Si Ťin-pching slíbil přísnou kontrolu nad produkcí energie z uhlí, než ji země mezi lety 2026 a 2030 postupně omezí.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

26.4.2025 18:31
Čína dovede to, co EU ne. Tedy zajistit si elektřinu za násobně nižší ceny než evropané a to za neuvěřitelného růstu spotřeby - pětinásobek za dvacet let. Za stejnou dobu spotřeba v Evropě stagnovala:
https://www.iea.org/regions/europe/electricity
Nic lépe necharakterizuje úpadek, ve kterém jsme.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

26.4.2025 21:29
S tou spoustou regulačního výkonu uhelných, vodních a jaderných elektráren tento energetickým mix dává smysl.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist