Čína po boomu solárních a větrných elektráren sníží dotace na obnovitelné zdroje

Prudký nárůst instalací znamená, že Čína splnila svůj vlastní cíl pro rok 2030 o šest let dříve, než si naplánovala. To jen podtrhuje rychlost zavádění čisté energie v době, kdy americký prezident Donald Trump podruhé odstoupil od pařížské klimatické dohody a naopak preferuje těžbu ropy a zemního plynu. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) uvedla, že společně s čínským energetickým úřadem vydala změny v politice zaměřené na podporu projektů čisté energie a že v úvahu bere orientaci na trh.
NDRC uvedla, že kapacita čisté energie všeho druhu v Číně dosáhla více než 40 procent celkové kapacity výroby energie v ekonomice. Částečně je to díky podpoře systému, který garantoval ceny za obnovitelné zdroje energie prodávané do sítě.
"Náklady na vývoj nové energie ve srovnání s dřívějším obdobím výrazně klesly," uvedla NDRC. Komise také uvedla, že jakékoli nové projekty dokončené po červnu letošního roku budou čelit platbám za elektřinu na základě tržních podmínek.
NDRC očekává, že změny nebudou mít žádný dopad na cenu pro rezidenční uživatele ani na zemědělský sektor a že ceny elektřiny budou "v zásadě stejné" pro průmyslové i komerční aktivity, až změna vstoupí v platnost. Komise uvedla, že na realizaci plánu bude spolupracovat s místními vládami po celé Číně. Neposkytla ale žádné podrobnosti k tomu, jak bude ceny stanovovat.
Méně štědré dotace na nové solární farmy by mohly v Číně zvýšit tlak na tamní solární odvětví, kde nadměrná kapacita v poměru ke globální poptávce způsobila pokles cen solárních panelů. Hrozí také, že kvůli ní zbankrotují menší producenti.
reklama