https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-fiala-jednal-v-indii-o-rozsireni-vedecko-vyzkumne-spoluprace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Fiala jednal v Indii o rozšíření vědecko-výzkumné spolupráce

11. ledna 2024 | Úřad Vlády ČR
Premiér Petr Fiala na závěr své pracovní cesty po Indii navštívil ve čtvrtek 11. ledna 2024 Rádžasthán. S řadou českých vědců a akademiků zavítal na National Institute of Medical Sciences and Research (NIMS) Univerzity Džajpur, kde se setkal s vedením školy a akademiky a jednal o rozvoji společných výzkumných projektů a rozšíření spolupráce mezi vysokými školami a výzkumnými institucemi. Předseda vlády během návštěvy obdržel čestný doktorát NIMS Univerzity.

Premiér ve svém vystoupení na univerzitě zdůraznil, že uzavření česko-indického strategického partnerství v oblasti inovací podpoří spolupráci mezi našimi zeměmi v mnoha oblastech jako je věda, obranný průmysl, kybernetická bezpečnost, zdravotnictví, životní prostředí a energetika, moderní dopravní infrastruktura, zemědělství či potravinářství. „Budeme podporovat společné iniciativy zaměřené na přenos nových znalostí a technologií. Klíčovou součástí nového partnerství je mobilita studentů, akademických a výzkumných pracovníků. Chceme usnadnit realizaci společných výzkumných projektů. A chceme co nejlépe využít náš společný intelektuální potenciál. Počet studentů z Indie na českých vysokých školách roste. To je opravdu dobrá zpráva,“ řekl premiér Fiala.

Lékařská fakulta Univerzity NIMS patří mezi nejlepší v Indii. Tato univerzita je příkladem úspěšné spolupráce s českými vysokými školami a vědeckými institucemi, dlouhodobě spolupracuje např. s Fakultní nemocnicí v Motole nebo v oblasti zemědělství s Českou zemědělskou univerzitou. Během návštěvy univerzity převzal premiér Fiala z rukou rektora rektora Balvira S. Tomara čestný doktorát univerzity. „Je to velká pocta. Nechápu to jako nějaké osobní ocenění, ale výraz úcty k ČR a ocenění spolupráce, která tady dlouhodobě probíhá,“ dodal premiér Petr Fiala.

Program podpory společného česko-indického projektu, který skončil v roce 2022, byl úspěšný. Bylo dvacet výzkumných projektů, které z ní mohly těžit. „Doufáme, že bude brzy podepsán nový pracovní plán na další tři roky. Naše ministerstvo školství je na financování české účasti připraveno,“ dodal předseda vlády Petr Fiala. Během návštěvy univerzity bylo také podepsáno Memorandum o spolupráci mezi ČVUT a NIMS University na vytvoření hubu v oblasti digitálního partnerství v Indo-Pacifiku.

Premiér si také prohlédl místo stavby Maříkova institutu umělé inteligence, robotiky a kybernetiky, které by mělo být otevřeno v letošním roce. Poté odhalil základní kámen stavby Globálního institutu Petra Fialy v oblasti inovací a výzkumu ve zdravotnictví, které bylo po českém premiérovi pojmenováno. To se bude zabývat různými výzkumnými aktivitami v oblasti medicíny a zdravotnictví, mezi které patří biomedicínský výzkum, výzkum zdravotnických systémů či inovace v oblasti lékařských technologií.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist