Veronika Krejčí "> Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysledky-hodnoceni-rizik-po-havarii-benzenu-ukazaly-ze-zdravotni-rizika-obyvatelum-hustopeci-nehrozi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí

15. května 2025 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
V souvislosti s havárií cisteren převážejících benzen v Hustopečích nad Bečvou probíhá důkladné hodnocení možných dopadů této bezprecedentní události na zdraví lidí a životní prostředí. Nedoporučuje se konzumace ryb z přilehlé vodní nádrže č. 6 – štěrkovny, která byla havárií zasažena. Na hodnocení se podílejí Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo zemědělství a Česká inspekce životního prostředí.

„Na dubnovém krizovém štábu jsme avizovali, že příslušná ministerstva v polovině května zveřejní vyhodnocení možných dopadů havárie benzenu na místní obyvatele, jejich zdraví i na životní prostředí. A to z pohledu kontaminace půdy a využívání například sklizně zeleniny ze zahrad, či z hlediska kontaminace vod a kvality ovzduší. Teď můžeme potvrdit, že se obyvatelé Hustopečí nemusí zdravotních rizik obávat,” zdůraznil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ministerstvo zemědělství prověřilo možné dopady havárie na zemědělskou půdu, živočišnou a rostlinnou produkci.„Všechny odebrané vzorky masa, vajec a mléka, které byly analyzovány na benzen, byly negativní,”uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V případě zemědělské půdy a rostlinné produkce byly vzorky analyzovány na přítomnost polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), které vznikají hořením. Ve všech vzorcích půdy byly koncentrace v mezích běžných hodnot. Z hlediska obsahu PAU jsou zemědělské půdy v okolí Hustopečí nad Bečvou v pořádku. Bylo odebráno pět vzorků travních porostů a vojtěšky, tyto vzorky splnily limity stanovené pro potraviny – sušené byliny. Státní veterinární správa dále odebrala celkem 14 vzorků tkání zvířat a živočišných komodit a následně provedla analýzu na obsah benzenu. Všechny odebrané vzorky byly negativní.

Ministerstvo zdravotnictví situaci důsledně monitoruje a ve spolupráci s odborníky z České inspekce životního prostředí, Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského pravidelně vyhodnocuje data z měření kvality ovzduší a pitné vody. Mobilní měřící stanice ČHMÚ ani pasivní měřidla Zdravotního ústavu v Ostravě, umístěná přímo v Hustopečích a v okolí kontaminované nádrže č. 6, dosud nezaznamenala překročení referenčních koncentrací benzenu v ovzduší. Z aktuálně dostupných měření ovzduší nelze předpokládat akutní riziko negativních účinků na zdraví lidí.„Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ostravě nadále odebírají vzorky pitné vody z vytipovaných studní i veřejných vodovodů. V žádném ze sledovaných vzorků nebyl detekován benzen ani jeho deriváty. Z preventivních důvodů však odborníci nadále důrazně nedoporučují využívat vodu z nádrže č. 6 ke koupání a zalévání, ani konzumovat ryby z této lokality,” uvedlahlavní hygienička Barbora Macková.

Pokud jde o hodnocení rizik pro ryby v přilehlé štěrkovně zasažené havárií, zabývala se jím Česká inspekce životního prostředí.„Vzhledem k nebezpečnosti benzenu nedoporučujeme v současné době konzumaci ryb z vodních útvarů zasažených benzenem, konkrétně vodní nádrže č. 6, která se nachází nejblíže místu havárie. Toto opatření platí do doby, než monitoring s jistotou prokáže, že konzumace rybího masa je bezpečná,” uvedl ministr Hladík.

Opatření vyplývá z důkladného posouzení provedeného znaleckým ústavem – laboratoří vodní toxikologie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Monitoring ryb na lokalitě bude pokračovat během příštích dvou měsíců za spolupráce s místní organizací Českého rybářského svazu.

„Z dosavadních výsledků vyplývá, že až na úhyn jednotek kusů ryb v prvním měsíci po havárii, kdy zde obsahy benzenu překračovaly až dvacetinásobně povolenou limitní hodnotu, nebyly rybí populace výrazněji zasaženy. Ryby v řece Bečvě a státních nádržích jsou v pořádku. Štěrkovnu pak bude možné znovu zarybňovat nejdříve po dokončení první fáze sanačního projektu, tedy za šest měsíců,” doplnil ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.

V oblasti platí do 27. května stav nebezpečí. S ohledem na benzen, který se nachází za fyzickou bariérou oddělující ohnisko kontaminace od okolí, navrhla ČIŽP hejtmanovi Olomouckého kraje prodloužit stav nebezpečí o dalších 30 dní. Do odvolání je stále zakázán vstup a pohyb lidí v bezprostředním okolí havárie a vodní nádrže č. 6 a rovněž je nadále zakázáno používání povrchové vody a podzemní vody ze studní na užitkovou vodu v chatové oblasti mezi nádrží a řekou Bečvou.
Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist