https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pres-35-tisic-lidi-odmita-novelu-zakona-o-myslivosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Přes 35 tisíc lidí odmítá novelu zákona o myslivosti

Více než 35 tisíc lidí se připojilo k výzvě Bez peněz do lesa nelez (www.bezpenezdolesanelez.cz), kterou iniciovala Strana zelených. Výzva odmítá novelu zákona o myslivosti, která by umožnila vydávat zákaz vstupu do lesů, luk a polí (honebních pozemků) na neomezenou dobu a zvýšila pokuty za porušení tohoto zákazu. Strana zelených upozorňuje na to, že ministerstvo zemědělství (MZe) při obhajobě mysliveckého zákona, který jde na ruku myslivecké lobby, používá zavádějící, neúplné i nepravdivé argumenty.

Ministr Jurečka tvrdí, že jeho resort navrhuje v oblasti zákazu vstupu do lesa pouze zvýšení horní hranice pokuty. To ale není pravda, měnit by se měl rovněž způsob, jakým se bude o zákazu vstupu do honebních pozemků rozhodovat.

“Zatímco dříve se majitelé pozemků i veřejnost mohli k návrhu na vyhlášení zákazu vyjádřit v průběhu řízení, nyní se o něm dozví až z úřední desky, tedy v době, kdy bude zákaz vstupu účinný. Sice se mohou proti zákazu odvolat, to ale nemá odkladný účinek,” říká člen předsednictva SZ Daniel Pitek.

Ministerstvo zemědělství tvrdí, že je nutné sankce za porušení zákazu vstupu do honebních pozemků zvýšit, protože nynější maximální pokuta 10 tisíc korun neodpovídá současné době. I toto je ale zavádějící argument. Průměrná mzda v ČR nevzrostla od poslední novelizace v roce 2001 ani na dvojnásobek (z 14 400 na 26 300 korun), ale pokuta by se měla ztrojnásobit (z 10 na 30 tisíc korun).

“Ministerstvo argumentuje tím, že pokuta má být výchovná a odrazující. Přitom lesní zákon a zákon o ochraně přírody si za obdobné přestupky vystačí s pokutou pět, respektive 10 tisíc korun. Koho chce tedy ministerstvo třicetitisícovou pokutou vychovávat? Domníváme se, že chce spíše zajistit myslivcům klid na lovení,” uvádí předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

Strana zelených bude za zachování svobodného pohybu ve volné přírodě i nadále bojovat. Text výzvy a bližší informace o problematice naleznete na webu Bez peněz do lesa nelez (www.bezpenezdolesanelez.cz).
Šárka Stříhavková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Vít Pátek

9.5.2016 12:37
Z pohledu myslivce absolutně okrajová záležitost. Možnost požádat státní správu, aby zakázala vstup do honitby, která existuje i podle nyní platné legislativy, myslivci využívali v naprosto zanedbatelném počtu případů a ať už novela dopadne jak chce, bude tomu tak i dál. (Možná, že to častěji využili majitelé obor, kde při větší koncentraci zvěře musejí být z nekontrolovatelného "svobodného" pohybu lidí opravdu zoufalí.) Zanedbatelně to myslivci využívali i budou využíat hlavně proto, že v praxi jde o neuhlídatelnou a nevymahatelnou, prakticky i nesankcionovatelnou záležitost (podobně jako je tomu při současné legislativě např. i u pytláctví). A také proto, že podstatná část myslivců už dávno místo toho provozuje (daleko účinnější) osvětu a PROSÍ své spoluobčany, aby alespoň v době kladení a vyvádění mláďat, případně v době skutečně tuhé zimy, omezili své aktivity v přírodě alespoň o ty, které způsobují nejhorší rušení zvěře. A stejně tak PROSÍ své spoluobčany na obecních vývěskách a plakátky u vstupů do honitby, aby - v průměru cca 3x-4x do roka vždy na dobu několika hodin - nevstupovali do honitby v průběhu naháněk.
Dělá to na mě dojem, že jde spíš o "ostřelování" novely zákona o myslivosti ze všech možných i nemožných pozic kvůli úplně jiným jejím pasážím, které se různým zájmovým skupinám z různých důvodů nelíbí. Případně o zviditelňování "k zelenosti/ekologii se hlásících" politiků před krajskými volbami.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist