https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/r43-proces-eia-se-vraci-na-zacatek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ: R43: proces EIA se vrací na začátek

25. října 2002 | NESEHNUTÍ, tel: 732 565 042
Podle informací z Ministerstva životního prostředí ČR bude Dokumentace posuzující vliv rychlostní silnice R43 na životní prostředí (EIA) vrácena zpracovateli k přepracování. Ministerstvem stanovený posudkář RNDr. Anděl totiž doporučil přepracování dokumentace na základě desítek připomínek občanů a občanských sdružení, které byly vzneseny během veřejných projednání v březnu letošního roku.

Vypracovat Dokumentaci posuzující vliv R43 na životní prostředí (povinnost investora vyplývající ze stavebního zákona) bylo zadáno zpracovateli již v roce 1997. V únoru letošního roku byla tato dokončena a zveřejněna. Po dobu 30 dnů se k ní mohli vyjadřovat občané. Pro usnadnění přístupu občanů k dokumentaci uspořádalo NESEHNUTÍ v březnu letošního roku dvě veřejná projednání - v Bystrci a Jinačovicích, kterých se zúčastnilo téměř 400 obyvatel dotčených obcí. NESEHNUTÍ tak kromě vlastních připomínek odevzdalo Ministerstvu životního prostředí ČR více než 100 připomínkových listů od občanů.

Dokumentaci spolu s připomínkami veřejnosti poté dostal k posouzení ministerstvem stanovený nezávislý posudkář RNDr. Anděl. Ten pak 10. září 2002 ve svém stanovisku k Dokumentaci konstatoval: „Předložená dokumentace EIA neobsahuje dostatečné podklady pro rozhodnutí o akceptovatelnosti předložené varianty, a to především v oblasti dvou hlavních problémových okruhů tj. vlivu na obyvatelstvo a vlivu na biotu … doporučuji Ministerstvu životního prostředí … vrátit dokumentaci oznamovateli k přepracování.“

Ve svých doporučeních pro přepracování dokumentace navíc posudkář uvádí: „při přípravě nové dokumentace EIA je třeba využít v maximální možné míře připomínek orgánů státní správy, obcí
a veřejnosti, které předložily v rámci posuzování původní dokumentace.“

Vedoucí kampaně NESEHNUTÍ proti R43 Martin Ander k tomu dodává: „Proces posuzování vlivů R43 na životní prostředí se tak vrací na začátek. Dokumentace, bez které nelze zahájit územní řízení, bude muset být zpracována znovu, a to s využitím desítek připomínek, které podala veřejnost a občanská sdružení.“

Kauza kontroverzní silnice R43, jejíž dopravní význam je magistrátními úředníky a politiky neodůvodněně zveličován, tak bude pokračovat. O tom, že se jedná o velmi závažné a ožehavé předvolební téma přesvědčilo i úterní Fórum kandidátů do bystrckého zastupitelstva. Svůj negativní postoj k záměru výstavby R43 přes Bystrc překvapivě vyjádřilo všech sedm zúčastněných lídrů kandidátek do Zastupitelstva MČ Brno-Bystrc. Nečekané bylo především vyjádření starosty Svatopluka Beneše (ODS), který vždy svým jednáním a hlasováním možnost výstavby R43 přes Bystrc připouštěl. V úterý večer před občany však prohlásil, že on osobně stále trvá na usnesení ZMČ Bystrc z roku 1991, které vedení R43 přes Bystrc jednoznačně odmítá.


Zásadní vyjádření ve vrcholící předvolební kampani do obecních zastupitelstev však zazní
v úterý 29. října od 18:00 v malém sále Bílého domu na Žerotínově náměstí,
kde se bude konat Fórum kandidátů do Zastupitelstva města Brna.
Již nyní potvrdilo účast sedm zástupců jednotlivých kandidátek.

Na programu veřejné debaty bude opět silnice R43, neboť postoj nového zastupitelstva bude v této kauze klíčový. Dalšími diskutovanými tématy budou :
- regulace výstavby hypermarketů v Brně
- záměr odsunu hlavního vlakového nádraží z centra města
- osud plánu magistrátu na rušení přechodů pro chodce v Brně.

Bližší informace: Martin Ander, NESEHNUTÍ Brno, tel: 732 565 042

, tel: 732 565 042

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist