Tiskové zprávy
Greenpeace: Rumunsko zakáže geneticky modifikovanou kukuřici firmy Monsanto
Tato konkrétní GM kukuřice firmy Monsanto MON 810 jev Evropě jedinou GM plodinou povolenou ke komerčnímu pěstování. Rozhodnutím pana Attily Korodiho zakázat GM kukuřici MON 810 se co do rozlohy největší evropský producent kukuřice stává GE-free (1). Rumunsko je sedmou členskou zemí Unie, která přistoupí k zákazu pěstování GM odrůd a následuje tak Francii, Maďarsko, Itálii, Rakousko, Řecko a Polsko (2).
“Rumunsko tímto krokem zákazu dává jasný signál, že tuto riskantní technologii nehodlá akceptovat. Teď už je jen na Evropské komisi, aby se zasadila o ochranu všech zemědělců, spotřebitelů a životního prostředí a vyhlásila na území celé EU zákaz pěstování GM plodin,” řekla vědecká poradkyně Greenpeace Magdalena Klimovičová. Právě obavy o bezpečnost jsou tím, co vede rumunskou vládu k přijetí rozhodnutí, založeném na výsledcích odborných studií, které dokazují negativní dopady MON 810 na životní prostředí (3,4). Toxin, který tato GM plodina produkuje a je určený k zabíjení škůdce zavíječe kukuřičného proniká do půdy. Tam ovlivňuje půdní organismy a škodí též necílovým druhům hmyzu. Rumuni se staví velmi odmítavě k této riskantní, nepotřebné a neudržitelné technologii (5). “Dnešní krok tak zajistí, že nedojde ke kontaminaci konvenčně pěstovaných plodin. Důležité přitom je, že je v této věci jasno ještě před zahájením pěstební sezóny,” řekl Gabriel Paun, koordinátor genetické kampaně rumunské pobočky Greenpeace.
Kontaminace způsobená GM plodinami je stále vážnějším problémem (6). Jen v roce 2007 došlo k 39 novým případům kontaminace plodin, nahlášených v 23 zemích světa. Navzdory tomuto faktu dosud nebyla přijata mezinárodní pravidla, která by pohnala biotechnologické společnosti k odpovědnosti za způsobené škody a finanční ztráty.
Poznámky:
1) Rumunsko je největším evropským producentem kukuřice co do rozlohy s plochou pěstování kolem 3 miliónů hektarů ročně. V loňském roce byla v Rumunsku pěstována GM kukuřice MON 810 na ploše 300 hektarů, což představuje pouze 0,01 % celkové rozlohy pěstování kukuřice.
2) Monsanto obdrželo v roce 1998 povolení s platností 10 let pěstovat v EU GM kukuřici MON 810. Nyní platnost tohoto povolení vypršela a je předmětem nového posouzení. Tímto má Evropská komise možnost neobnovit toto povolení a vyslyšet tak hlasy většiny členských států, které pěstují v unii kukuřici ve velkém. MON 810 je jedinou GM plodinou, povolenou k pěstování v EU.
3) V nedávno publikované studii profesor Gilles Eric Séralini, vládní expert v otázkách GMO z university v Caen, poukazoval na známky toxicity u vnitřních orgánů pokusných zvířat, krmených GM kukuřicí - viz zde.
. 4) Na konci roku 2007 evropský komisař pro životní prostředí, pan Stavros Dimas, s poukazem na podobné studie zakázal v EU pěstování dalších 2 GM odrůd kukuřice, podobných MON 810.Též podpořil své rozhodnutí poukazem na nové studie, které ukazují, že Bt toxin produkovaný GM kukuřicí má negativní dopady na vodní ekosystémy.
5) Průzkum veřejného mínění, který u agentury Mercury zadalo v létě 2007 Greenpeace ukázal, že 67% Rumunů si nepřeje jíst GM potraviny.
6) Greenpeace a GeneWatch UK vydávají každoročně zprávu o případech genetické kontaminace “GM Contamination Register Report. Od roku 2005, kdy byl tento Registr spuštěn, bylo zaznamenáno 216 případů kontaminace v 57 zemích, přičemž GM plodiny se ve světě začaly komerčně pěstovat ve velkém od roku 1996, viz zde.
Kontakty:
Geert Ritsema , Genetic Engineering campaigner, Greenpeace International Phone: + 31-20-718 2226 , Mobile: + 31-6-46 19 73 28
RNDr. Magdalena Klimovičová, vědecká poradkyně Greenpeace ČR, magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org, tel.: +420/224 319 667
Lenka Boráková, tisková mluvčí Greenpeace ČR, lenka.borakova@cz.greenpeace.org, tel: +420/739 085 118