https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/saska-policie-se-chysta-podel-hranic-s-cr-instalovat-kamery-s-rozpoznavanim-obliceju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Saská policie se chystá podél hranic s ČR instalovat kamery s rozpoznáváním obličejů

26. října 2018 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902
Saský zemský sněm bude v listopadu projednávat novou legislativu upravující činnost policie v Sasku. Dva nově navržené zákony dávají policii řadu kontroverzních pravomocí, které se dotknou i českých občanů cestujících do Saska. Novou pravomocí policie má být totiž instalace inteligentních kamerových systémů na silnicích do hloubky 30 kilometrů od hranic s Českou republikou a Polskem. Fakticky tak bude docházet k plošné evidenci osob, které překračují hranice s Německem. Proti navrženým zákonům se chystají v Německu rozsáhlé demonstrace během akčního týdne 10.-17. listopadu. Nevládní organizace Iuridicum Remedium upozorňuje na možný rozpor plošného sledování osob přicházejících z České republiky s pravidly fungování Schengenského prostoru.

Navržené zákony přináší policii dle kritiků celou řadu oprávnění, na něž Německo není zvyklé. Vedle instalace inteligentních kamerových systémů v pohraničních oblastech jde například o zintenzivnění sledování elektronických komunikací, uvolnění podmínek pro provádění domovních prohlídek nebo militarizace vybavení policejních složek.
„Plně rozumíme protestům, které se proti navrhovaným zákonům v Sasku zdvihají. Z pohledu občanů České republiky považujeme za nejnebezpečnější možnost instalace inteligentních kamerových systémů v koridoru kolem českých a polských hranic až do hloubky 30 kilometrů. Je zjevné, že faktickým cílem tohoto sledování jsou čeští občané, kteří jezdí do Saska, ať už jednorázově nebo třeba každodenně za prací. Ačkoli proklamovaným cílem je boj proti přeshraniční kriminalitě, tak nelze přehlédnout, že jde o plošný zásah do práv všech, kteří překročí hranice. Takové plošné sledování bylo opakovaně kritizováno třeba v případě elektronických komunikací ze strany Soudního dvora EU,“ uvedl k věci právník Jan Vobořil z nevládní organizace Iuridicum Remedium. „Máme za to, že by se věcí mělo zabývat české ministerstvo zahraničí a hájit práva českých občanů v Německu,“ dodal.
O chystané kamerové sledování a jeho dopad na práva českých občanů se na na základě podnětu IuRe zajímá i Česká pirátská strana. Ta má zákaz plošného sledování kamerovými systémy přímo ve svém programu.
„Připravovaná legislativa v Sasku nás nepříjemně překvapila. Je totiž v přímém rozporu se zásadami, které si Piráti ve svém programu pro využívání monitorovacích systémů stanovili. Mezi tyto zásady patří právo na anonymitu a soukromí, zabezpečení systémů určených ke sledování a především nastavení dostatečných pojistek proti zneužití. Saská legislativa tyto pro nás podstatné otázky zcela pomíjí, budu proto v této věci interpelovat ministra zahraničí,“ řekl poslanec za Piráty a předseda sněmovního Podvýboru pro egovernment Ondřej Profant.
„Tato opatření na hranicích jsou důsledkem rozvoje populistických trendů v evropské politice. Piráti takový přístup důrazně odmítají, protože přispívá k erozi Evropské unie a jejích základních hodnot. Zavádění podobného kamerového systému v pohraničním pásmu totiž způsobuje rozklad principů, na kterých Schengenský prostor stojí,“ doplnil Mikuláš Peksa, poslanec za Piráty a místopředseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist