https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senat-projednava-novelu-horniho-zakona-senatora-balatky-stan-ktera-meni-pomer-uhrad-z-vydobytych-nerostu.cast-vynosu-by
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Senát projednává novelu horního zákona senátora Balatky (STAN), která mění poměr úhrad z vydobytých nerostů. Část výnosu by nově dostávaly i kraje

2. března 2022 | STAN
Senát dnes projednává návrh na úpravu zákona o ochraně a využití nerostného bohatství, tzv. horního zákona. Novela počítá se změnou rozložení úhrady z povrchově vydobytých nerostů tak, aby nenáležela pouze obcím a státu, ale také krajům, ve kterých k těžbě dochází. Ty jsou těžbou postiženy včetně jejich dopravní infrastruktury. Senátor Miroslav Balatka z hnutí STAN na ní se skupinou senátorů pracovali téměř rok. Po jednání s ministerstvy vyplynuly k navrhované podobě i dva pozměňovací návrhy.

Předkladatelé vychází z pozměňovacího návrhu, který v lednu minulého roku horní komora podpořila drtivou většinou, Poslanecká sněmovna ho však neschválila. Novela upravuje rozdělení příjmů z poplatků za těžbu hnědého uhlí, kamene a písku, výši odváděného poplatku ale nemění.

„Naší snahou je rozložit úhradu z vydobytých nerostů vedle obcí a státu i mezi kraje, které jsou těžbou přímo postiženy. Regiony by měly získat více peněz z poplatků, které těžaři platí. Návrh se nezaměřuje pouze na regiony, kde probíhá povrchová těžba hnědého uhlí, ale i povrchová těžba ostatních nerostů jako je písek a kámen,“ uvedl senátor a navrhovatel změny Miroslav Balatka.

Podle současného znění zákona získávají dotčené obce v případě povrchové těžby hnědého uhlí 33 procent a stát 67 procent poplatku. Nově by mohl stát dostávat 30 procent a zbývajících 37 procent kraje, kde těžba probíhá. Jednalo by se tak o desítky milionů navíc do jejich rozpočtů.

„V novele jde o změnu logiky v přístupu k regionům, kde povrchová těžba probíhá. A dostat poměr z rozdělení úhrad na podobnou úroveň, jako je tomu u těžby hlubinné, ropy nebo plynu,” dodal Balatka.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist