https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senatni-navrh-novely-o-narodnich-parcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN Jihočeský kraj: Senátní návrh novely o národních parcích

9. února 2017 | STAN Jihočeský kraj
Senátní návrh novely o národních parcíchNárodní park Šumava je územím s významnými přírodními hodnotami, divočinou, ale zároveň kulturní krajinou, po dlouhá staletí osídlenou člověkem. V divočině jsou ochraňovány pouze přírodní procesy, v národních parcích divočina, okolní příroda, krajina a potřeby domorodých obyvatel.

Vládní návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny byl návrhem zákona o divočině, nikoliv o národním parku. Poslanecká sněmovna PČR se s touto vládní koncepci, i za pomocí demagogické kampaně aktivistů, ztotožnila.

KV STANu odmítá kritiku, že by Senát Parlamentu České republiky schválil svými návrhy likvidaci českých národních parků. Veškeré ochranné podmínky národních parků, tak jak je navrhla vláda a schválila Poslanecká sněmovna, zůstaly zachovány. Senátní návrhy nemění ani žádné jiné ustanovení zákona a souvisejících zákonů a předpisů, které svým znění ochraňují českou přírodu. KV STANu se ztotožňuje se senátními návrhy preambule novely, kdy jsou vágní, deklaratorní a nesplnitelné cíle nahrazeny jasnými účely, pro které jsou národní parky vyhlašovány.

Vnímáme, že ze senátních návrhů nejvíce vadí statut udržitelného rozvoje obcí, pokud jsou zastavěné a zastavitelné části součástí území národního parku.

Ministr Brabec, jako žádný jiný předchozí ministr životního prostředí, nepřišel s řešením co s obcemi uvnitř národního parku na Šumavě. KV STANu se plně ztotožňuje s návrhem senátorů zakotvit do zákona udržitelný rozvoj obcí na jasně definovaném území. Udržitelný rozvoj obcí je nejenom jejím základním právem, ale pro obce zákonem danou povinností. Udržitelný rozvoj neumožní stavbu aquaparků, jak se snaží nečestně veřejnosti namluvit sám ministr životního prostředí, ale zajistí prostor pro přiměřený rozvoj obcí a tím i prostor pro kvalitní infrastrukturu návštěvníkům národních parků.

Vládní i sněmovní verze okleštila ústavní právo obecních i krajských samospráv spolurozhodovat o důležitých koncepčních dokumentech. KV STANu plně podporuje návrh Senátu navrátit dotčeným obecním a krajským samosprávným celkům původní pravomoc v plném rozsahu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist